ebook Trafny wybór
3.29 / 5.00 (liczba ocen: 256009)

Trafny wybór
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo Znak
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 16.79
wciąż za drogo?
EMPIK#EMPIK CW
EMPIK#EMPIK CW
16.79 zł
Inne proponowane

UWAGA: Ze względu na brak praw do publikowania darmowego fragmentu treści książki, dostępny darmowy fragment zawiera wyłącznie spis treści. Barry nie żyje. Ta niespodziewana śmierć pogrąża Pagford w chaosie. Na jaw wychodzą tajemnice mieszkańców. Urocze miasteczko z brukowanym rynkiem i wiekowym opactwem już nigdy nie będzie takie jak dotąd. Wybucha wojna bogatych z biednymi, nastolatków z rodzicami, wojna żon z mężami i nauczycieli z uczniami. Kto przejmie władzę po Barrym? Jak daleko się posunie w tym zaciekłym konflikcie? Pełna czarnego humoru, błyskotliwa i prowokująca wielka powieść o małym miasteczku.

Trafny wybór od J. K. Rowling możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
To dziwne, że mózg potrafi widzieć rzeczy, których serce nie chce zaakceptować.
Nie wolno odczuwać niechęci do własnych dzieci. Należy je lubić za wszelką cenę, choćby nie spełniały naszych oczekiwań i stały się kimś, kogo – gdyby nie więzy krwi – najchętniej omijalibyśmy z daleka, przechodząc na drugą stronę ulicy.
Każda dusza promienieje Bożym światłem
Czy to już miłość, gdy ktoś zajmuje tak dużo miejsca w życiu drugiej osoby, że po jego odejściu powstaje niemożliwa do zapełnienia ziejąca pustka?
Wybór niesie za sobą ryzyko: podejmując decyzję, trzeba porzucić wszystkie inne możliwości
Trafny wybór, J. K. Rowling należy do tej grupy książek, która jest tak samo krytykowana jak podziwiana. Z czego może to wynikać? Możliwe, że po sukcesie przygód Harry Pottera, czytelnicy oczekiwali od Pani Rowling dzieła, który przebije bądź też zrówna się z sukcesem poprzednika. Dlatego fani Pottera wysoko podnieśli poprzeczkę. Z kolei sympatycy Trafnego wyboru, możliwe, że nie czytali wcześniejszych książek autorki, dlatego też nie oceniają jej przez pryzmat wcześniejszych. Na pewno Pani Rowling należą się brawa za zmianę gatunku. Dla każdego pisarza, jest to trudne, ryzykowne, może przysporzyć nowych miłośników, albo odwrócić od siebie poprzednich. Myślę, że autorka udźwignęła próbę i udowodniła swoje możliwości pisarskie.

Książka na pewno nie należy do łatwych w czytaniu. Jest w niej wiele postaci, wiele wątków – jednak ten jeden wspólny krąży wokół śmierci Barry'ego Fairbrothera - lokalnego polityka miasteczka Pagford. Trafny wybór, jest trafną diagnozą społecznych zachowań, dlatego też może być ciekawą lekturą dla każdego socjologa. Ale i nie tylko. Pani Rowling dokonała charakterystyki społecznej ludzkich zachowań w walce o wpływy i władzę. Przekazywanie informacji o śmierci Barry'ego jest stu procentowym odzwierciedleniem zachowań sąsiadów spod bloków, którzy prędkością w przekazywaniu informacji o współlokatorach prześcigają samego Usaina Bolta. Wakat po zmarłym Fairbrotherze daje wielkie pole do popisów lokalnym politykom. Tutaj również niczym w zwierciadle możemy przeglądnąć się we współczesnej polityce na szczytach władz całego świata. Walka o wpływy i władzę w Pagford przybiera na sile, każdy chce zdobyć wolne miejsce, bo przecież nie można pozwolić na to, by gotówka kapała na puste krzesło, nie natrafiając na niczyje kolana. Zdaniem mieszkańców aspirujących do tej funkcji owe krzesło nie było „dla nich pustym miejscem, lecz pełną możliwości kieszenią czarodzieja.

J. K. Rowling w książce Trafny wybór, dokonała nie tylko trafnego zilustrowania ludzkich zachowań wynikających z walki o wpływy i chęci uzyskania korzyści politycznych, ale również pokazała zachowania młodzieży. Moją uwagę przykuły również opisy młodzieńczych fascynacji płcią przeciwną, opisy zauroczenia, pierwszej miłości. Sytuacja, gdy Andrew przejeżdżał obok domu Gai Barden, podczas której w jego głowie kłębiło się milion myśli zafascynowanego młodzieńca, przywróciły we mnie wspomnienia z lat młodzieńczych, gdy przypadkowo spotkałem na ulicy dziewczynę, która była obiektem moich westchnień. J. K. Rowling nie szczędzi nam dużego poziomu wulgaryzmu, ale bądźmy szczerzy świat, który nas otacza również nam go nie skąpi. Zachowania i słownictwo młodzieży Pagford i Fields są żywcem wyjęte z dzisiejszego świata realnego. Książka jest poważną lekturą poruszającą współczesną problematykę, gdzie kłamstwo i egoizm są na porządku dziennym, a ludzie walcząc o wpływy są w stanie zapomnieć o podstawowych ludzkich wartościach. J. K. Rowling pisząc tę książkę dokonała trafnego wyboru chcąc pokazać czytelnikom, że nie da się zaszufladkować jako autorka Harry'ego Pottera, ale trafnie pokazała nam, że może napisać również świetną książkę innego gatunku, przez co nadal utrzymuje się w formacie bestsellerowych autorów współczesnego świata. Polecam – naprawdę, tak książką to Trafny wybór.

Ocena: 5/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Czytałam cykl o Harrym Potterze i może dlatego jestem nieco rozczarowana. Cykl o małym czarodzieju czytało się wartko, tutaj idzie to bardziej opornie. Książka (historia, bohaterowie) jest dobra, ale nie ma efektu "wow". Zasadniczo można ją przeczytać tylko po to, żeby przekonać się, jak Rowling poradziła sobie z książką dla dorosłych, ale czy to jest wystarczający powód?

 • Awatar

  Można przeczytać, chyba nie zachwyca ale nie jest to też strata czasu :).

 • Awatar

  Autorka Joanne Kathleen Rowling stworzyła znanego na całym świecie bohatera Harry’ego Pottera w czasie, kiedy od mojego dzieciństwa upłynęło sporo latek. Nie zaznałem dlatego nigdy przyjemności lub jej braku, z poznawania przygód tego przereklamowanego według mnie bohatera. Kiedy okazało się, że słynna pisarka napisała dorosłą powieść, zatytułowaną „Trafny wybór”, postanowiłem poznać warsztat literacki Pani Rowling i ocenić czy faktycznie zasługuje na miano tak utalentowanej pisarki. Stwierdziłem też, że nie mając porównania do wcześniejszych, młodzieżowych powieści autorki, będzie mi łatwiej poznawać losy bohaterów „Trafnego wyboru”.
  Książka tak bardzo długo znajdowała się na mojej liście „do przeczytania” i kiedy kończyłem czytać kolejną lekturę, zawsze jakoś odsuwałem „Trafny wybór” na dalszy plan, jakbym jakoś podświadomie bał się tej konfrontacji. Nie wiem dlaczego tak się działo? Mogę tylko dodać, że zawsze mam problemy z wyborem kolejnej ksiązki, której przez następne dni poświęcę swoją uwagę. Wreszcie z premedytacją stwierdziłem, że teraz jest ten, najlepszy czas na tę powieść. No i poszło…
  Książka okazała się społeczno-obyczajową opowieścią o mieszkańcach małego miasteczka. Autorka tworząc swoich bohaterów, wykreowała ich tak aby w jak najlepszy sposób ukazać problemy współczesności. Czytelnik zatem wielokrotnie doświadczy w powieści przemocy, nietolerancji i patologii. Śmiało można stwierdzić, że większość z bohaterów nosi drugie imię, które brzmi hipokryzja. Każdy dąży do swoich celów, wyimaginowanych ideałów, nie zważając na konsekwencje i związane z nimi losy współmieszkańców a nawet i członków rodziny. Postępowanie takie prowadzi przeważnie do tragedii, gdyż spychane na dalszy plan ludzie instynkty i odruchy, nie są w stanie przebić się przez mur aspiracji i wielu negatywnych zachowań.
  Autorka sporo miejsca w powieści poświęca także młodzieży, tworząc w niej nastoletnich bohaterów, którym powierza ważne, jeśli nie najważniejsze w fabule role. Opowiadając czytelnikowi o ich doświadczeniach życiowych, pokazuje jaki wpływ na ich losy ma postępowanie ich rodziców oraz reszty społeczności. Konsekwencje błędów w wychowaniu lub całkowicie mylne pojęcie o procesie wychowania, bywają niewybaczalne a ich następstwa kładą się cieniem na resztę życia młodego człowieka.
  Będąc już po lekturze, mogę śmiało stwierdzić, że podobała mi się ta powieść. Nie porwie ona nikogo galopującą akcją, ale jeśli lubi ktoś snute po woli opowieści, w tej historii odnajdzie się bardzo dobrze. Jest to dobra powieść, która według mnie potrafi pozostać w pamięci, wywołać w czytelniku różne, niekiedy skrajne emocje i nakłonić do refleksji. I o to chyba chodzi, prawda?

 • Awatar

  Nie czytałam żadnej książki z serii o Harrym Poterze, więc siadając do Trafnego Wyboru nie miałam żadnych oczekiwań wobec autorki i ... jestem mile zaskoczona. Bardzo udana powieść obyczajowa. Gdy macie już dosyć swoich codziennych stresów zobaczcie co dzieje się w prowincjonalnym angielskim miasteczku :)

 • Awatar

  Po książkę "Trafny wybór" sięgnęłam głównie dlatego, że byłam ciekawa jak poradziła sobie autorka z książką dla dorosłych. Nie była to łatwa lektura, dość opornie szło mi to czytanie aczkolwiek nie mogłam jej odłożyć nie poznając historii do końca. Historia jest pełna intryg, tajemnic i to głównie napędzało mnie jako czytelnika. Najbardziej podobało mi się zakończenie książki ponieważ dopiero wtedy zrozumiałam jej zamysł. Książka ma drugie dno i jest naprawdę pouczająca i "otwierająca" oczy. Polecam jak najbardziej!

 • Awatar

  Sięgnęłam po "Trafny wybór" niejako z rozpędu i przez ten rozpęd trochę się zawiodłam. Książka ma swoje wzloty i upadki. Wzlotem zdecydowanie jest konstrukcja bohaterów, sposób ich myślenia i to jak zostali opisani. Do upadków muszę zaliczyć sposób zakończenia książki, który mocno mnie zawiódł. Chwilami czytanie mi się dłużyło, chociaż bez większego problemu dobrnęłam do końca. Innymi słowy - przeciętna.

 • Awatar

  Książka opisuje losy kilkunastu mieszkańców angielskiego miasteczka niczym wciągający mini-serial obyczajowy. Serio, dawno nie miałam takiego "kaca książkowego" po przeczytaniu. Bardzo mi się podobało... no, wszystko :D
  Jak to stwierdziłam: magiczna książka, a przecież opowiada tylko o mugolach...

Warto zerknąć