ebook Pawana
3.7 / 5.00 (liczba ocen: 3220)

Pawana
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich prawie 2 miesiącach
E-book - najniższa cena: 20.25
wciąż za drogo?
37.67 złpremium: 20.25 zł Lub 20.25 zł
-10% 25.90 zł
28.35 zł Lub 25.52 zł
34.42 zł Lub 30.98 zł
-44% 20.25 zł
27.54 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

W roku 1588 została zamordowana królowa Elżbieta. Ta tragedia zapoczątkowała cały ciąg wydarzeń, którego wynikiem było pokonanie Anglii przez Hiszpańską Armadę i późniejszy upadek protestantyzmu.

Teraz jest wiek dwudziesty, najwyższą władzę sprawuje Kościół rzymski. Ludzie prowadzą sielskie życie, zajmują się rzemiosłem i rolnictwem, technika zatrzymała się na etapie lokomotyw parowych i prymitywnego radia. Jednak rozwoju nauki nie da się hamować w nieskończoność... zaczyna się rewolucja

Pawana od Keith Roberts możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Pawana to dość symbolicznie pierwsza książka, którą skończyłem czytać w rozpoczynającym się 2023 roku. To alternatywna historia Anglii, Europy i świata rozpoczynająca się od śmierci królowej Elżbiety I w zamachu, który miał miejsce w 1588 roku. Książka ta to w zasadzie nie powieść, a raczej zbiór powiązanych ze sobą opowieści z tego alternatywnego świata. Zgodnie z tytułem – oznaczającym dostojny taniec – rozdziały są nazwane taktami, zaś ostatni jest „kodą”.

Wielka Armada hiszpańska miast płynąć do Niderlanów i zostać zniszczoną przez angielską flotę pod dowództwem Charlesa Howarda (dodajmy: przy znaczącym udziale korsarza Sir Francisa Drake’a), ląduje u zachodnich wybrzeży Anglii i niszczy niepodległość osieroconej bezkrólewiem Anglii. Anglikanizm przestaje istnieć, zaś Anglia na stulecia kolejne staje się państwem katolickim. Upada protestantyzm w Niderlandach. Potem także w pozostałych krajach. Papież staje się przywódcą duchowym i świeckim jednocześnie. Rośnie potęga Rzymu.

W ten sposób Europa w roku 1968 jest miejscem rozwoju cywilizacji parowej. Po drogach kursują lokomotywy z wagonami zamiast znanych nam ciężarówek. Pojazdy spalinowe istnieją, ale dekretami papieskim ograniczono ich użycie. Elektryczność jest znana, ale jej stosowanie jest zabronione. Zamiast telegrafu, czy radia rozwinął się system mechanicznej sygnalizacji semaforowej. Zarządza nim Gildia Sygnalistów. W drugiej połowie dwudziestego wieku w Anglii powoli i po cichu wzrasta opór przed rządami kościoła. Najpierw są to drobne incydenty, a w końcu otwarty bunt.

Pawana kończy się w sposób niejasny, pojawia się coś w rodzaju deus ex machina. Sprawia to wrażenie, jakby autorowi zabrakło wyobraźni, co będzie dziać się w świecie, którego postęp został przemocą wstrzymany. Co gorsza można odnieść wrażenie, że sugeruje czytelnikowi, iż dominacja Kościoła może mieć pewne pozytywne strony. Cóż, w 1968 na pewno świat wyglądał inaczej. Z perspektywy 2023 roku trudno znaleźć dobre strony Kościoła.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć