ebook Cham i pan. A nam, prostym, zewsząd nędza?
0 / 5.00 (liczba ocen: 0)

Cham i pan. A nam, prostym, zewsząd nędza?
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 25.90
Audiobook - najniższa cena: 40.41
wciąż za drogo?
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
-23% 25.90 zł
-29% 27.93 zł
27.93 zł Lub 25.14 zł
31.12 zł Lub 28.01 zł
31.90 zł
33.92 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Zaskakująca odpowiedź na „Ludową historię Polski”. Dzieje Polski były dotąd pisane przez tych, którzy państwem rządzili, a później – po jego utracie, próbowali je odzyskać. Nie była to jednak historia chłopów. W PRL, ale i w ostatnich latach, prace dotyczące włościan nierzadko skażone były ideologią. Andrzej Chwalba i Wojciech Harpula przedstawiają ich historię obiektywnie. Nie opowiadają się po żadnej ze stron, zamiast publicystycznych uproszczeń proponują rzetelną, opartą na źródłach opowieść oraz zagadnienia prowokujące do przemyśleń i własnych poszukiwań.

Analfabeci, bunt, cham, Drzymała, Głowacki, Hameryka, karczma, przednówek, Szela, zbiegostwo – oto wybrane tytuły rozdziałów książki Andrzeja Chwalby i Wojciecha Harpuli – znanego duetu autorów znakomitych książek historycznych. Nie jest to jednak leksykon dotyczący ludowej historii Polski. Każdy z rozdziałów to wieloaspektowa i wciągająca opowieść o historycznej roli oraz codziennej egzystencji ludzi, którzy stanowili trzy czwarte mieszkańców ziem Polski.

• Jakim zmianom ulegał przez wieki los polskiego chłopstwa?
• Jak wyglądały codzienne zmagania „chama” z „panem”?
• Co chłopi jedli i pili? Kto ich bił, kogo bili oni?
• W co wierzyli, kogo szanowali, kim pogardzali?
• W czym pokładali nadzieje?

Ebook „Cham i pan” przedstawia prawdziwe dzieje polskiego chłopstwa – od Piastów po PRL.

O e-booku Cham i pan. A nam, prostym, zewsząd nędza? blogerzy napisali: 

Autorom udało się zachować obiektywizm i nie opowiadać po żadnej ze stron historycznej dyskusji, a zamiast ideologizacji narracji postawili na zachęcenie do własnych przemyśleń i dalszego drążenia intrygującego tematu. -  donos kulturalny - Krzysztof Komorek

Cham i pan. A nam, prostym, zewsząd nędza? od Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Zaskakująca odpowiedź na Ludową historię Polski – takim hasłem promuje najnowszą książkę Andrzeja Chwalby i Wojciecha Harpuli Wydawca. Stawiając ją nieco w kontrze do głośnego tytułu z ubiegłego roku. Cham i pan rzeczywiście zaskakuje, chociaż wbrew przytoczonemu hasłu, nie jest bezpośrednią polemiką z wymienioną na wstępie publikacją.

O Ludowej historii Polski Adama Leszczyńskiego pisaliśmy tutaj

Ludowa czy też chłopska perspektywa pisania historii robi furorę na świecie już od dłuższego czasu. Andrzej Chwalba i Wojciech Harpula doceniając nowy nurt historyczny postanowili wejść z nim w pewnego rodzaju dyskurs. W sposób dość oryginalny, bez odnoszenia się do konkretnych prac i stwierdzeń, ale poprzez uzupełnienie tamtego wywodu. Uzupełnienie w ciekawej formie leksykonu.

Na czterystu stronach autorzy zaprezentowali dwadzieścia cztery hasła odnoszące się do historii polskiego chłopstwa. Analfabeci, bunt, Drzymała, Głowacki, karczma, przednówek, Szela – takie między innymi tytuły otrzymały poszczególne rozdziały. Wszystkie z nich – nawet te odnoszące się do konkretnych postaci historycznych – stały się dla autorów asumptem do szerszych, rozbudowanych rozważań.

To dość subiektywny i pozornie okrojony wybór. Jednak dość dobrze uzasadniony przez autorów – założenia swojej pracy przedstawili Andrzej Chwalba i Wojciech Harpula we wstępie do książki. A nam prostym zewsząd nędza? – ów uzupełniony o pytajnik cytat z Mikołaja Reja, który jest podtytułem całej pracy, zdaje się nieco prowokacyjny. Jednak autorom udało się zachować obiektywizm i nie opowiadać po żadnej ze stron historycznej dyskusji. Zamiast ideologizacji narracji i publicystycznych uproszczeń postawili na zachęcenie do własnych przemyśleń i dalszego drążenia, budzącego słuszne emocje, intrygującego tematu.

Ocena: 4/6

czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć