ebook Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939
3.7 / 5.00 (liczba ocen: 38)

Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 28.90
Audiobook - najniższa cena: 35.41
wciąż za drogo?
-17% 28.90 zł
30.80 zł Lub 27.72 zł
37.39 zł Lub 33.65 zł
-25% 32.90 zł
32.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Gdynia obiecana to opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć z „z czystą hipoteką: przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, od wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast. Tu nowe pokolenie uczyło się nowych umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem. Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie”.

Grzegorz Piątek – pisarz, publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt, znawca historii i architektury Warszawy. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej m. st. Warszawy: za biografię prezydenta stolicy Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (WAB, 2016) oraz za bestsellerową książkę Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 (WAB, 2020), która trafiła na listę 20 książek 2020 roku tygodnika „Polityka”.

O e-booku Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939 blogherzy napisali: 

Grzegorz Piątek to znakomity „opowiadacz", więc nawet poważne treści potrafi przedstawić w sposób zaciekawiający. I tym razem nie zawodzi, serwując nam kolejną intrygującą i fascynującą historyczną podróż. -  donos kulturalny - Krzysztof Komorek

Autor schodzi w głąb i zagląda pod powierzchnię. Pokazuje czytelnikowi jak architektura jest zanurzona w społecznym aspekcie rozwoju miasta. Nie boi się spojrzeć w oczy budowniczym, ponoszącym koszty rozwoju Gdyni, ciągnącymi do ziemi obiecanej w poszukiwaniu lepszego życia. Analizuje mechanizmy, które doprowadziły do protestów jak i nadały ton czy wygląd nowemu miastu. -  Zaczytana Majka - Martyna Pokrzywa, Joanna Maziarka - Glonek

Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939 od Grzegorz Piątek możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nigdy nie byłam nad polskim morzem. Ale obiło mi się o uszy, że Gdynia jest najszczęśliwszym miastem w naszym kraju! Jednocześnie w mojej głowie pojawiło się pytanie – skąd wzięło się to miasto na mapie Polski?

Jakby na zamówienie, w ręce wpadła mi książka Grzegorza Piątka traktująca o Gdyni. Myślę, że skojarzenie z tytułem Ziemia obiecana jest jak najbardziej słuszne! Miasto to miało zostać morskim oknem Polski na świat. Być nowym początkiem, zabudowanym szklanymi domami, gdzie Wiatr od morza przynosił świeżość nadchodzącej przyszłości. Tworzone od podstaw, chciało świecić przykładem zjednoczenia Polaków rozdzielonych przez zabory, otrząsnąć z siebie zacofanie i z podniesionym czołem wkroczyć w nowy wiek. Nie mając korzeni i historii, które determinowały rozwój innych miast, miało stać się zupełnie nową perłą w koronie wizytówką niepodległego państwa, świadczącego o zaradności narodu polskiego. Czy zamierzenia zostały spełnione?

Historyczka czy architektka ze mnie żadna, ledwo rozróżniam barok od klasycyzmu. Jednak ta książka jest napisana w tak porywający sposób, że nawet jako laik analizowałam każde zdjęcie szukając podkreślonych przez autora cech wyróżniających dany budynek. Ewolucja stylu budynków użyteczności publicznej od ozdobnych dworków do modernistycznych prostych form została opisana jak najlepszej maści powieść obyczajowa. Jedyne co mi przeszkadzało, to wrażenie, że jeżeli autorowi spodobało się jakieś porównanie, zaczynało się ono pojawiać wręcz nagminnie. Choć określenie ówczesnej Polski jako jednej wielkiej imprezy rodzinnej jest nader trafne. Ujęło mnie również ukazanie jak wielki wpływ na powstanie miasta mieli ludzie kultury czy sztuki, jak Stanisław Żeromski czy Wanda Melcer.

Autor nie poprzestaje jedynie na pięknych fasadach i opisie rządzących, którzy koncentrują się jedynie amerykańskim tempie rozbudowy miasta, koszty pomijając milczeniem. Schodzi w głąb i zagląda pod powierzchnię. Pokazuje czytelnikowi jak architektura jest zanurzona w społecznym aspekcie rozwoju miasta. Nie boi się spojrzeć w oczy budowniczym, ponoszącym koszty rozwoju Gdyni, ciągnącymi do ziemi obiecanej w poszukiwaniu lepszego życia. Analizuje mechanizmy, które doprowadziły do protestów jak i nadały ton czy wygląd nowemu miastu.

Jednak z całego wachlarza zagadnień poruszonych w Gdyni obiecanej, najbardziej poruszający był dla mnie ostatni rozdział. Reszta jest historią – ciekawą, fascynującą, przerażającą wręcz, lecz niezmienną. Pozostaje pytanie czy będziemy mieć odwagę, by wyciągnąć z niej wnioski..?

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Zaczytana Majka
Grzegorz Piątek po raz kolejny oferuje czytelnikom opowieść o tworzeniu miasta od podstaw. Po opisie powojennej odbudowy Warszawy tym razem pokazuje początki historii Gdyni.

Podobieństw pomiędzy obiema historiami nie jest trudno się doszukać. Chociaż w przypadku Warszawy określenie budowa od podstaw miało charakter nieco metaforyczny, a Gdynię w okresie międzywojennym rzeczywiście stworzono od początku – prawa miejskie uzyskała przecież dopiero w roku 1926.

Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939 – takie hasła znajdziemy w podtytule książki. Autor jest – jak sam mówi o sobie – niepraktykującym architektem, tak więc architektura, urbanizacja, planowanie przestrzenne to tematy na których skupia się Grzegorz Piątek. Potrafi jednak wpleść w narrację kwestie wychodzące poza wymienione obszary. W Gdyni obiecanej dużo miejsca poświęca sprawom społecznym.

Prześledzić możemy w publikacji szczegółową historię powstania Gdyni – miasta. Począwszy od genezy pomysłu, poprzez wybór miejsca na nowy port dla Polski, aż po plany jakie snuto dla Gdyni tuż przed wybuchem wojny. A w subtelny sposób autor pośród rozważań historycznych przemyca impuls do odniesienia ich do naszej współczesności. Całość kończy takim właśnie historyczno-współczesnym, krótkim i niestety mało optymistycznym epilogiem.

Piątek to znakomity „opowiadacz”, więc nawet poważne treści potrafi przedstawić w sposób zaciekawiający. A mnie Gdynia obiecana przekonała do siebie już spisem treści – niezwykłą tytulaturą rozdziałów. Szczegółów zdradzać nie będę, by nie psuć niespodzianki potencjalnym czytelnikom, ale warto lekturę zacząć i zakończyć właśnie dokładanym przestudiowaniem spisu treści.

Grzegorz Piątek nie zawodzi, serwując nam kolejną intrygującą i fascynującą historyczną podróż. A mnie zżera już ciekawość jakąż to kolejną niespodziankę szykuje Autor czytelnikom. Czekam niecierpliwie!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć