ebook Od Katowic idzie słońce
0 / 5.00 (liczba ocen: 0)

Od Katowic idzie słońce
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 24.51
wciąż za drogo?
36.18 złpremium: 23.34 zł Lub 23.34 zł
-36% 24.51 zł
29.95 zł Lub 26.96 zł
33.90 zł
35.02 zł Lub 31.52 zł
29.95 zł
30.25 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Przedostatni sołtys wsi Katowice, który ani myślał zostać miastowym. Trzy licealistki skazane przez sąd za protest przeciw zmianie nazwy miasta na Stalinogród. Górnicy z Grupy Janowskiej tworzący po szychcie mistyczne obrazy. Córka znanego pisarza Wilhelma Szewczyka cierpliwie tłumacząca ojca z jego ONR-owskiej przeszłości.

„Miasto to opowieść, która się składa z tysięcy drobnych historii” – pisze Malinowska, po czym za pośrednictwem barwnych losów swoich bohaterów opowiada historię Katowic od czasów, gdy były jeszcze błotnistą wsią. Podejmuje temat masowej emigracji ze Śląska do RFN, bada świadectwa krwawo stłumionych protestów w kopalni Wujek, przygląda się złożonej – i dla wielu kontrowersyjnej – idei Ruchu Autonomii Śląska.

Malinowska w swoim reportażu o Katowicach biegle korzysta z dwóch perspektyw – krytycznej wychowanki przykopalnianej dzielnicy Giszowiec i czułej obserwatorki miasta zbudowanego na przemyśle, które musiało z niego zrezygnować, by określić swoją tożsamość na nowo.

„Malinowska bierze się za bary z miastem wynalezionym, miastem osobnym, stolicą jedynego polskiego megalopolis. Poprzez ludzi opowiada biografię Katowic, o ich przeszłości pisząc w chwili, gdy kończą półtora wieku życia przemysłowego i muszą wymyśleć sobie siebie na nowo.” Zbigniew Rokita

O e-booku Od Katowic idzie słońce blogerzy napisali: 

Ten reportaż to prawdziwa kopalnia wiedzy. To kalejdoskop miasta z bujną i burzliwą historią. To książka, która pokazała mi to, czego nie widziałem i nie wiedziałem. Teraz mogę spojrzeć na Katowice z nieco innego punktu widzenia, nie tylko współczesnego, lecz z perspektywy przeszłości. - Czyt-NIK - Tomasz Kosik

Od Katowic idzie słońce od Anna Malinowska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Czytanie reportaży uczy. Choć nie zaopatrują nas w wiedzę naukową, to dają nam wiedzę historyczną równie cenną. Owa wiedza pozwala przekazywać losy naszych przodków, tak aby ocalały od zapomnienia. Reportaże to cenna lektura, po którą warto sięgać, aby ubogacić swój współczesny świat wiedzą o świecie z przeszłości. To bardzo ważne.

Od Katowic idzie słońce to książka, która wzbudziła moją ciekawość. Nie tylko dlatego, że uwielbiam poznawać historię płynąca z reportaży. Największym przyczynkiem do zainteresowania się tą książką był lokalny patriotyzm. Od zawsze mieszkam na Śląsku, prawie sąsiaduję z Katowicami. Dlatego też nie mogło być inaczej i postanowiłem sięgnąć po książkę Anny Malinowskiej.

Ten reportaż to prawdziwa kopalnia wiedzy. To kalejdoskop miasta z bujną i burzliwą historią. To książka, która pokazała mi to, czego nie widziałem i nie wiedziałem. Teraz mogę spojrzeć na Katowice z nieco innego punktu widzenia, nie tylko współczesnego, lecz z perspektywy przeszłości.

Katowice ukazane są tutaj z perspektywy ludzi tworzących miasto. Co jeszcze bardziej oddaje charakter stolicy Górnego Śląska. Poznajemy ich historię – barwną, trudną, lecz co najważniejszą wartą opowiedzenia i poznania. Dlatego też reportaż Anny Malinowskiej jest godny polecenia. Autorka opisała w nim miasto i jej mieszkańców bez koloryzowania, bez retuszowania, z prawdziwością przekazu.

Warto poznać przeszłość Katowic i zestawić ją z teraźniejszością. To ciekawe spojrzenie, dające perspektywy na przyszłość. Od Katowic idzie słońce to reportaż, który powinien zawitać w domowych biblioteczkach czytelników ze Śląska, Zagłębia oraz pozostałych regionów Polski.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć