ebook Kopernik. Rewolucje
4 / 5.00 (liczba ocen: 2)

Kopernik. Rewolucje
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 22.00
Audiobook - najniższa cena: 28.19
wciąż za drogo?
-15% 22.00 zł Lub 19.80 zł
39.99 zł
39.99 zł Lub 35.99 zł
33.99 zł
36.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Jakich cudów trzeba było, by Mikołaj Kopernik w ogóle mógł pojawić się na świecie? Dlaczego właśnie on, półsierota z Torunia, mógł, a nawet musiał zmienić nasze miejsce we wszechświecie? Dlaczego ta wielka rewolucja nie wybuchła w Paryżu, Rzymie czy Florencji, ale w Polsce na Warmii? Wojciech Orliński mierzy się z tymi pytaniami w rewolucyjnej biografii Mikołaja Kopernika.

Brawurowa opowieść o naukowym przewrocie wszech czasów

W czasach Kopernika nic nie wskazywało na to, że do największej naukowej rewolucji dojdzie w Europie. O gwiazdach Chińczycy i Arabowie wiedzieli więcej, ale to my jako pierwsi zrozumieliśmy, jakie jest miejsce Ziemi w kosmosie. Ktoś może powiedzieć, że to przede wszystkim zasługa Keplera, Galileusza, Newtona – ale gdybyśmy zapytali tych panów o zdanie, wskazaliby na dzieło bardzo skromnego, genialnego uczonego, który by pracować w spokoju nad swoim odkryciem, zaszył się na skraju Europy.

Żywot Kopernika rozpięty między trzema epokami – średniowieczem, renesansem i kontrreformacją – to jednak nie tylko nauka. To również wielka polityka, wojny, spiski, intrygi, romanse – a w ich centrum nasz astronom (ale też ekonomista, polityk, lekarz), który zachował w swoich szalonych czasach godność, zdobył szacunek możnych, a także miłość kobiety.

Kopernik w brawurowej opowieści Wojciecha Orlińskiego, choć odległy w czasie, staje się nam bliski jako człowiek szukający miejsca do życia i przestrzeni na realizowanie swoich pasji. Odkrywany dziś na nowo zaskakuje skromnością, pokorą, ale też uporem i słabościami, które mogły go zaprowadzić – jak jednego z jego przyjaciół – do lochów Watykanu. Jednak w życiu Kopernika amor omnia vincit – miłość zwycięży wszystko. Wzniosła miłość do nauki, ale też jak najbardziej ziemska i ludzka miłość.

Aaa, i jest Polakiem, z całą pewnością Kopernik jest Polakiem – z wyboru.

O e-booku Kopernik. Rewolucje blogerzy napisali: 

Atrakcyjnie i dowcipnie opowiedziana biografia Mikołaja Kopernika. Znakomicie udokumentowana, ze świetnie nakreślonym tłem historycznym. Autor pracuje jako nauczyciel i może dlatego tak dobrze potrafi objaśniać „rzeczy". -  donos kulturalny - Krzysztof Komorek

Kopernik. Rewolucje od Wojciech Orliński możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
To już druga w tym roku biografia Mikołaja Kopernika, jaką uraczyli nas rodzimi wydawcy. I druga anonsowana jako „rewolucyjna”. Wiele te książki łączy, ale nietrudno znaleźć również różnice w podejściu obu autorów do tematu.

Orliński również podkreśla, że pisanie o Koperniku opiera się na tworzeniu hipotez. Jednak nie uzurpuje sobie prawa do ogłaszania swoich opinii jedynie słusznymi. Jak sam wspomina w wywiadach, hipotezami bawi się, dzięki czemu narracja zyskuje na lekkości. Autor pracuje jako nauczyciel i może dlatego tak dobrze potrafi objaśniać „rzeczy”. Znakomicie kreśli tło historyczne, wyczuwając kiedy uczynić to szerszym wywodem, a kiedy można poprzestać na jednym zdaniu. Mini wykład o przedkopernikańskich teoriach astronomicznych to prawdziwa perełka. Zazdroszczę jego uczniom, jeżeli równie sprawnie i dowcipnie przeprowadza ich przez meandry swojego przedmiotu.

Czego możemy dowiedzieć się o Koperniku? Był to nie tylko astronom. Może nawet nie przede wszystkim astronom. Waga jego odkrycia jest bezdyskusyjnie rewolucyjna, ale mnogość aktywności, wśród których na czoło wysuwają się kwestie polityczne, może wydać się zaskakująca. Orliński nie zapomina również o ekonomicznych teoriach Kopernika, choć ich omówienie jest nieco zbyt enigmatyczne.

Muszę na koniec wrócić do porównania biografii autorstwa Wojciecha Orlińskiego z wydaną wcześniej publikacją Piotra Łopuszańskiego [naszą recenzję jego książki można przeczytać tutaj. Zbieżność premier w oczywisty sposób nasuwała takie zestawienie. Nie inaczej będzie i w podsumowaniu.

Oczywiście zachęcam do lektury obu tytułów. Jednak jeżeli ktoś chce sięgnąć tylko po jeden z nich wtedy zdecydowanie rekomenduję Kopernik. Rewolucje. Obaj autorzy to doświadczeni biografowie. Książka Piotra Łopuszańskiego pomimo wielu zalet, irytowała jednak natarczywą autopromocją autora i zbytnim koncertowaniem się na polemikach. U Wojciecha Orlińskiego znalazłem te same pozytywy co u Łopuszańskiego, jednak lektura była o niebo przyjemniejsza i atrakcyjniejsza.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Mam wrażenie, że książka jest o wszystkim... tylko nie o Koperniku....a o jego przewrocie astronomicznym jest najmniej i napisane jakby mimochodem.
  Opowieść utrzymana w konwencji gawędy: nie wiem, nie ma na to dowodów, nic tego nie potwierdza, ale moim zdaniem było tak, wszystko wskazuje na to, że mogło być tak, prawdopodobnie Kopernik spotkał się z takimi trudnościami......dużo przypuszczeń, mało faktów. Sam autor nie ukrywa, że z powodu małej ilości potwierdzonych dokumentów jakie pozostały po największym polskim astronomie, wielokrotnie opiera się tylko na własnej wiedzy historycznej i znajomości realiów epoki.
  W związku z tym Orliński zajmuje się wszystkim innym: europejską sytuacją geopolityczną, powstawaniem i rozwojem europejskich uniwersytetów, prawem międzynarodowym i trochę polskim, sytuacją księży w diecezji warmińskiej, koneksjami bliższej i dalszej rodziny naszego bohatera, Krzyżakami, inkwizycją, stanem dróg w Polsce epoki renesansu oraz niezwykle ważną dla czytelnika chcącego poznać dzieje Mikołaja Kopernika siatką współczesnych europejskich autostrad. Do tego wszystkiego obowiązkowo należy dodać jeszcze szpiegów, lustrację i gry komputerowe......Widać, że z braku materiału źródłowego autor "szyje" na miarę naszych czasów.....
  Jakby tak się skupić na wiarygodnych wiadomościach o Koperniku zawartych w tej biografii, to byłoby tego razem może z 30, no dobra, 50 stron w 400 stronicowej książce.....
  Tylko, czy mamy ochotę czytać tak grubą książkę dla tak małej ilości faktów? I to faktów powszechnie znanych, bo nic odnośnie astronoma, w tej pozycji nie zaskakuje. Powiem Wam nawet w tajemnicy (tylko nikomu nie mówcie), że w Wikipedii napisane jest to samo, tylko bardziej klarownie i bez zbędnych dygresji, a lektura notatki zajmuje 5 minut....
  Musiałabym przeczytać także inne biografie napisane przez Wojciecha Orlińskiego, żeby ocenić czy jest wiarygodnym hagiografem. Może kiedyś.....

Warto zerknąć