ebook Czas jest najprostszą rzeczą
3.89 / 5.00 (liczba ocen: 2209)

Czas jest najprostszą rzeczą
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.22
wciąż za drogo?
21.22 zł
35.25 złpremium: 22.74 zł Lub 22.74 zł
29.56 zł Lub 26.60 zł
30.32 zł
35.25 zł Lub 31.73 zł
-29% 26.90 zł
27.06 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Nowy polski przekład powieści nominowanej do nagrody Hugo. Słynne SF o ksenofobii, nietolerancji, ciemnocie i możliwej drodze ewolucji człowieka. „Praktycznie każdą książkę Clifforda D. Simaka należy zaliczyć do ścisłego kanonu gatunku” – SFBook.com

Podróże w kosmos okazują się zbyt niebezpieczne i kosztowne, więc ludzkość musi z nich zrezygnować. Znajduje jednak lepszy sposób na wyprawy do odległych planet. Wszechmocna pozarządowa korporacja Fishhook, monopolista w branży eksploracji kosmosu, korzysta z usług „pariasów” – ludzi o zdolnościach telepatycznych, których umysły w kontrolowanych warunkach przemierząją cały wszechświat.

Podczas jednej z rutynowych misji Shepherd Blaine, lojalny pracownik Fishhooka, napotyka niezwykłą istotę i wymienia z nią świadomość. Zyskuje potężne moce, ale Fishhook zgodnie ze swoimi procedurami zamierza go pojmać i wyeliminować. Blaine musi porzucić dotychczasowe życie i szukać bezpiecznego schronienia w szerokim świecie, ścigany i prześladowany tak przez korporacyjnych zabójców, jak i zabobonnych zwykłych ludzi lękających się telepatów…

O e-booku Czas jest najprostszą rzeczą blogerzy napisali: 

Krótka, licząca niecałe 300 stron książka. W środku znajdziemy wartką akcję i wiele ponadczasowych rozważań. Simak napisał swoją powieść prostym i niezbyt skomplikowanym językiem oraz z dużą ilością dialogów, dzięki czemu czyta się ją szybko i przyjemnie. W ten sposób możemy skupić się na przygodach bohaterów i tematach, jakie autor porusza, i które leżą mu na sercu. - Świat fantasy - Łukasz Marciniak

Ta powieść była dla mnie pozytywnym zaskoczeniem pod względem błyskotliwego połączenia wartkiej akcji i głębszej refleksji oraz kracji bohatera-telepaty, który musi podejmować wiele trudnych wyborów. Polecam wszystkim miłośnikom wartościowej, optymistycznej, a przy okazji budzącej emocje fantastyki naukowej. -  Głodna Wyobraźnia - Anika Radzka-Nowaczewska

Czas jest najprostszą rzeczą od Clifford D. Simak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Czas jest najprostszą rzeczą Clifforda D. Simaka to trzymająca w napięciu powieść science fiction, w której głównym bohaterem jest telepata, potrafiący podróżować po kosmosie siłą własnego umysłu, a obecnie uciekający przed swoim byłym pracodawcą – bezwzględną korporacją. Zarazem to kolejna warta przeczytania książka wydana w serii Wehikuł czasu, bo mimo iż została napisana w 1961 roku, to nadal może zaskoczyć współczesnego czytelnika żywą wyobraźnią autora.

Shepherd Blaine odbywa kolejną telepatyczną podróż w kosmosie w poszukiwaniu zasobów do wykorzystania przez swojego chlebodawcę, czyli korporację Fishhook. Nieoczekiwanie natyka się na inteligentnego kosmitę, który... wymienia z nim świadomość. Mężczyzna, zdając sobie sprawę z tego, jakie bezwzględne procedury zastosuje wobec niego jego firma, postanawia dać nogę, a z pomocą przychodzi mu dziennikarka Harriet Quimby. I tak rozpoczyna się ekscytujący pościg, w trakcie którego Shep odkrywa wiedzę i umiejętności nabyte dzięki kontaktowi z różowym obcym.

Tak więc człowiek stracił swego idola [naukę] i powstała próżnia wymagająca wypełnienia, ponieważ ludzka natura jest tak ukształtowana, że potrzebuje jakiejś formy abstrakcyjnej wiary – zawsze musi mieć jakiś ideał i cel.

Podstawową różnicą w stosunku do naszego świata jest to, że ludzkość zawiodła się na samej nauce, która nie zabrała jej do gwiazd, ale dopiero połączenie tej dziedziny oraz zdolności parapsychologicznych okazało się skuteczne. Osoby takie jak Shepherd za pomocą specjalnej gwiezdnej maszyny podróżują po kosmosie, zdobywając od innych cywilizacji wiedzę i rozmaite przedmioty. Mimo tego, jak niezwykłe są ich umiejętności, przez większość Ziemian są znienawidzeni i nazywani pariasami, a znawcy społeczeństwa mówią nawet o erze nowopogaństwa. Ucieczka telepaty przez Stany Zjednoczone nie jest zatem ani trochę prosta...

Jednak oprócz wątku akcji, czyli prób wymknięcia się korporacji, autor dostarcza nam tu bardzo wielu pól do refleksji. I podaje je bardzo zgrabnie, pokazując nam rozliczne przeciwstawne pary – np. parapsychologię i religię w rozmowach pastora i Shepa, naukę i magię skuteczne tylko razem w podróżach kosmicznych, idealizm i komercjalizm, czy też otwarty umysł i nietolerancję. Ponadto pisarz starannie przemyślał i przekonująco odmalował konsekwencje istnienia wielu osób o rozwiniętych zdolnościach parapsychologicznych, wobec których większość społeczeństwa ma negatywne emocje, serwując tym samym zdrową dawkę fantastyki socjologicznej. Pokazuje także rozbieżne postawy samych uzdolnionych – i tak pojawia się pragnący przeprowadzić rewolucję kulturalną Godfrey Stone czy całkowicie przerażony złem dostrzeżonym w kosmosie Lambert Finn. Obaj panowie wchodzą oczywiście w drogę naszemu protagoniście, co dostarcza wielu emocji czytelniczych.

Dodatkową zaletą powieści jest bogata warstwa językowa, składająca się z wielu barwnych środków stylistycznych, w tym trafnych metafor, dzięki czemu czytanie było dla mnie prawdziwą przyjemnością. Podoba mi się też pokazana w utworze optymistyczna wiara w to, że człowiek może się rozwinąć i osiągnąć wyższy stan świadomości, nawet pomimo ograniczeń intelektualnych większości i niezmienności ludzkiej natury w jej wrodzonej podłości i nietolerancji. Niezbyt udanym elementem były natomiast (na szczęście jedynie poboczne) wątki romantyczne, które w moim odczuciu były włożone na siłę i wydały mi się całkowicie sztuczne. Niektórzy odbiorcy uznają też wymianę umysłów za pomysł w stylu deus ex machina, bo wielokrotnie pozwala to protagoniście na wybrnięcie z kłopotów. Co nie zmienia faktu, że Różowość to jeden z najbardziej niezwykłych i zaawansowanych obcych, jacy pojawiają się w literaturze fantastycznej i z pewnością zostanie na długo w mojej pamięci.

Podsumowując, powieść Czas jest najprostszą rzeczą Clifforda D. Simaka była dla mnie pozytywnym zaskoczeniem pod względem błyskotliwego połączenia wartkiej akcji i głębszej refleksji oraz kracji bohatera-telepaty, który musi podejmować wiele trudnych wyborów. Polecam wszystkim miłośnikom wartościowej, optymistycznej, a przy okazji budzącej emocje fantastyki naukowej. Bo zapewne nie tylko ja, może nieco naiwnie, wierzę, że otwarty umysł i wiedza to narzędzia, które pozwolą całej ludzkości zajść naprawdę daleko.

Ocena: 5+/6
©Głodna Wyobraźnia
Czas jest najprostszą rzeczą to krótka, licząca niecałe 300 stron książka. W środku znajdziemy wartką akcję i wiele ponadczasowych rozważań. Simak napisał swoją powieść prostym i niezbyt skomplikowanym językiem oraz z dużą ilością dialogów, dzięki czemu czyta się ją szybko i przyjemnie. W ten sposób możemy skupić się na przygodach bohaterów i tematach, jakie autor porusza, i które leżą mu na sercu. Nie jest to książka idealna, wiele rzeczy zdążyło się zestarzeć, a większość z poruszanych tutaj tematów było później wykorzystywanych przez dziesiątki pisarzy. Niemniej jednak powieść Simaka ma coś w sobie i mam nadzieję, że ukażą się jeszcze inne tytuły tego autora w serii Wehikuł czasu.

Jak się łatwo domyślić po tytule książki, jednym z głównych tematów powieści będzie czas, choć nie tylko. W powieści autor snuje również rozważania nad dobrem i złem, a także nad nietolerancją, nienawiścią oraz człowieczeństwem. Równie ważny jest tutaj wątek zdolności parapsychicznych ludzi, czyli telekinezy, telepatii i jasnowidzenia, dzięki którym korporacja Fishhook może w pewien sposób eksplorować kosmos i zdobywać cenne surowce, lekarstwa, czy opracowywać nowe technologie. Jednocześnie te zdolności są powodem rodzącego się konfliktu między pariasami, a normalnymi ludźmi, wracają stare zabobony, uprzedzenia i nietolerancja. Wydawać by się mogło, że tego typu zachowania to już dawno historia, ale ostatnich kilka lat dobitnie pokazuje, że nie wyciągamy wniosków z przeszłości. Bardzo łatwo oceniamy innych i często nie potrafimy wykazać się niewielką nawet chęcią zrozumienia przekonań drugiej osoby, co nieuchronnie prowadzi do konfliktów, nienawiści i nietolerancji. I to właśnie przed tym przestrzega nas Simak.

Czas jest najprostszą rzeczą to krótka i lekka książka, która pokazuje do czego prowadzi nietolerancja, uprzedzenia i brak zrozumienia innych osób.

Ocena: 4/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć