ebook Baśniowa opowieść
4.08 / 5.00 (liczba ocen: 38)

Baśniowa opowieść
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  / /
najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 29.99
Audiobook - najniższa cena: 44.90
wciąż za drogo?
46.49 złpremium: 29.99 zł Lub 29.99 zł
-25% 29.99 zł Lub 26.99 zł
-37% 31.49 zł
37.90 zł
39.99 zł Lub 35.99 zł
39.97 zł
41.15 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Nowa książka Stephena Kinga! I jego pierwsza powieść fantasy od czasu cyklu „Mroczna Wieża”! Ebook „Baśniowa opowieść” to historia o zwyczajnym chłopcu, któremu pisane są bohaterskie czyny.

Siedemnastolatek otrzymuje w spadku niezwykłe dziedzictwo – klucz do równoległego wymiaru, w którym toczy się wojna między dobrem i złem; walka o najwyższą stawkę: przetrwanie zarówno tamtego świata, jak i tego, który znamy.

Ebook „Baśniowa opowieść” to historia klasyczna jak baśń czy mit. Zaskakująca i świeża, lecz jednocześnie pełna motywów, które w twórczości Stephena Kinga lubimy najbardziej. Być może wszyscy tę opowieść znamy, lecz wciąż chcemy ją czytać, gdy opowiadana jest na nowo przez pisarzy tej rangi, co Stephen King.

Charlie Reade jest przeciętnym nastolatkiem, świetnym sportowcem i nie najgorszym uczniem. Ale chłopak dźwiga też spory bagaż doświadczeń. Gdy miał dziesięć lat, jego matka zginęła w wypadku. Jego ojciec, pogrążony w rozpaczy i żalu, zaczął pić. Charlie musiał nauczyć się, jak dbać i o siebie, i o niego.

W wieku siedemnastu lat poznał psa, Radara, i jego starzejącego się pana, Howarda Bowditcha, odludka mieszkającego w imponującej rezydencji na szczycie wzgórza. W głębi otaczającego ją rozległego podwórka, za domem, stała zamknięta szopa, z której dochodziły dziwne dźwięki. Jakby jakieś stworzenia próbowały wydostać się na zewnątrz i uciec...

Charlie wykonywał różne, czasami dość niezwykłe, prace dla pana Bowditcha, a po jego śmierci odziedziczył posiadłość na wzgórzu oraz kasetę z nagraną opowieścią – tak dziwną, że wprost niemożliwą do uwierzenia. Bo choć wydaje się to bajką, wewnątrz szopy ukryty jest portal do innego świata, którego mieszkańcom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. I którego straszliwi przywódcy, o ile nikt nie odważy się ich powstrzymać, skłonni są doprowadzić do zniszczenia zarówno tamtej, jak i naszej rzeczywistości.

Wygląda na to, że na barkach Charliego spoczęła właśnie ogromna odpowiedzialność. Będzie teraz musiał szybko dorosnąć i – czy tego chce, czy nie − podjąć się misji ratowania dwóch równoległych światów. Odważny chłopiec i jego wierny psi towarzysz przewodzić będą siłom dobra w ostatecznym starciu z przeważającymi siłami zła.

Historia pełna światła i mroku, znajoma i obca, prowokująca do myślenia i przyspieszająca bicie serca. Pewne elementy wyimaginowanej rzeczywistości odwołują się do „Mrocznej Wieży” (granice pomiędzy światami wykreowanymi przez króla horroru nie zawsze są tak wyraziste, jak życzyłby sobie tego on sam). Ale ten świat jest całkowicie odmienny od wszystkiego, co dotąd stworzył King; opowieść nawiedzana jest przez inne upiory, a jej młody bohater Charlie Reade ma wyjątkową naturę i charakter. Ebook „Baśniowa opowieść” to książka zachwycająca i nietuzinkowa. W mistrzowskim popisie wyobraźni King łączy wpływy klasycznych mistrzów wyobraźni: E.R. Burroughsa i H.P. Lovecrafta, Roberta E. Howarda i L. Franka Bauma, tworząc bezpretensjonalną, kipiącą życiem magiczną miksturę, której urokowi wprost nie można się oprzeć.

To opowieść, na którą wszyscy wierni czytelnicy Kinga czekali od lat. Dokładnie taka, jaką zawsze chcieli przeczytać!

„Chciałem napisać o innym świecie – nie o Mrocznej Wieży, ale o jakimś baśniowym królestwie – i chciałem wypełnić wiele, wiele stron przygodą. Oczami wyobraźni ujrzałem miasto, ciągnące się po horyzont, opuszczone, lecz pełne ukrytego życia. Pokryte kurzem ulice, strącone z cokołów posągi, zrujnowane budynki, a w końcu imponujący pałac ze szklanymi, sięgającymi nieba wieżami. Moja wyobraźnia zaiskrzyła i wiedziałem już, że to tam rozegra się historia, którą chciałem opowiedzieć”. - Stephen King

O e-booku Baśniowa opowieśc blogerzy napisali: 

Stephen King w fantastycznej odsłonie prezentuje się niemal równie doskonale jak w horrorowo - dramatycznym image. Bo Baśniowa opowieść to owszem - historia pełna magii, dziwnych stworzeń, alegorii i nawiązań do świata baśni. Ale Baśniowa opowieść pod płaszczykiem fantastyki to wciąż opowieść o ludzkich, totalnie przyziemnych słabościach i pragnieniach. To kawał dobrej powieści. -  Tylko skończę rozdział - Anna Sukiennik

Baśniowa opowieść od Stephen King możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Przeszłość to historia, a przyszłość to tajemnica.
Wstyd jest jak śmiech. I jak natchnienie. Nie puka grzecznie do drzwi.
Dobrzy ludzie lśnią jaśniej w mrocznych czasach.
Myślę, że w każdym kryje się mroczna studnia, która nigdy nie wysycha. Pijemy z niej jednak na własne ryzyko. Bo woda z tej studni to trucizna.
To zadziwiające, jakie rzeczy przychodzą człowiekowi do głowy w chwilach ekstralnego napięcia.
Głównym bohaterem powieści jest Charlie Reade, zwyczajny nastolatek, którego życie mocno doświadczyło. Gdy chłopak poznaje Howarda Bowditcha, ekscentrycznego właściciela budzącego grozę starego domu oraz jego schorowanego psa nie wie jeszcze, że jego życie na zawsze się odmieni. By ratować Radar chłopiec udaje się do tajemnego świata. Tam przyjdzie mu mierzyć się z okrutnym władcą i złem, które ciężko sobie nawet wyobrazić.
Czy Charliemu uda się uratować swojego psiego przyjaciela? Czy uda mu się także uwolnić mieszkańców baśniowej krainy, od tyranii i zła, które im zagrażają? Przekonajcie się sami.

Niestety, baśniowe krainy to nie do końca moje klimaty. Ciężko mi się w nich odnaleźć i nawet takiemu mistrzowi literatury jak King nie udało się przekonać mnie do ich istnienia. A to dla mnie podstawa bym uznała, że lektura była udana. Muszę przenieść się w ten literacki świat całą sobą. Tym razem w Empis nie odnalazłam swojego miejsca. Niestety.

Niemniej zwracając królowi to co królewskie, tę książkę pomimo moich zastrzeżeń czyta się naprawdę dobrze. Wyrafinowane pióro mistrza sprawia, że nawet taki czytelnik jak ja, nie doceniający gatunku fantasy odnajduje w niej coś dla siebie i nie sposób uznać czasu z lekturą tej historii za stracony.

Tak więc jeśli odnajdujecie się w fantasy choć trochę bardziej niż ja i lubicie wyrafinowany i niespieszny styl Kinga to śmiało Wam mogę polecić lekturę Baśniowej opowieści.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Kocham Cię, moje życie
Motyla noga! Cóż to była za historyja! Pełna magii, akcji, nawiązań do klasyki baśni, horroru, a nawet filmu. No i mentalnego syfu, bo Stefan nie potrafi inaczej. Zawsze swoją literacką chochlą tak zamiesza, tak głęboko zanurzy w czeluściach ludzkiej duszy, że wydobędzie kwintesencję ludzkiej egzystencji.

Myślę, że w każdym kryje się mroczna studnia, która nigdy nie wysycha. Pijemy z niej jednak na własne ryzyko. Bo woda z tej studni to trucizna.

Charlie to zuch. Nie da się gościa nie lubić i nie da się mu nie współczuć. Jako dziecko stracił mamę. Wychowywany przez ojca, który nie do końca poradził sobie z tragiczną śmiercią żony. Pogłębiający się alkoholizm ojca, widmo eksmisji i brak perspektyw na poprawę sprawia, że nastoletni Charlie składa obietnicę. Zrobi wszystko, naprawdę wszystko, żeby tylko tata się opamiętał i przestał pić.

I zrobi. Pytanie tylko, czy to złożona obietnica, empatia, czy może zwyczajna ludzka ciekawość sprawi, że będzie musiał stawić czoło złu, które drzemie ukryte głęboko...w innym wymiarze.

Stephen King w fantastycznej odsłonie prezentuje się niemal równie doskonale jak w horrorowo - dramatycznym image. Bo Baśniowa opowieść to owszem - historia pełna magii, dziwnych stworzeń, alegorii i nawiązań do świata baśni. Ale Baśniowa opowieść pod płaszczykiem fantastyki to wciąż opowieść o ludzkich, totalnie przyziemnych słabościach i pragnieniach. To obraz zrozpaczonego dzieciaka, który sam siebie karze za popełnione przewiny. To opowieść o złych ludziach napędzanych najgorszymi żądzami i opowieść o dobrych ludziach, którzy swoją skromnością i pokorą próbują pokonać wszechogarniające zło. Ale nade wszystko Baśniowa opowieść to historia przyjaźni między człowiekiem i psem.

Świat ukryty w szopie pana Bowditcha jest pełen kontrastów. Szarość kontrastuje z barwami maków, motyli i naturalnym pięknem Empis, a żywiołowy i pełen wiary Charlie przywraca nadzieję smutnym mieszkańcom Tego Innego świata.

Niezmienna pozostaje jedynie tendencja Stephena Kinga do przynudzania i drobiazgowego wyjaśniania kto, jak, gdzie kiedy i po co. Gdyby wrzucić Stephena Kinga do nawigacji (zamiast tego gościa, który każe mi kierować się na północy-wschód na północy gatdemed wschód ) to nawet najgorsza ciamajda drogowa dotarłaby do celu.

Nadal pozostaję fanką mroczniejszej literackiej strony Stefana, ale Baśniowa opowieść to kawał dobrej powieści.

Ocena: 5-/6

czytaj więcej
©Tylko skończę rozdział
Baśniowa opowieść to nie jest arcydzieło. To nawet nie jest tak zwana wysoka literatura. Zapewne wielu czytelników użyłoby nieco lekceważącego określenia czytadło. Pewnie mieliby rację. Ale jak to zwykle u Kinga bywa, jak zaczniemy czytać, to trudno się oderwać od książki. Historię siedemnastoletniego Charliego czytamy tak, jak niegdyś w dzieciństwie czytaliśmy baśnie o zaczarowanej królewnie, Rumpelsztyku lub fasoli rosnącej aż do chmur. I nic dziwnego, bo King perfidnie odnalazł w naszej czytelniczej duszy tę tęsknotę za dzieciństwem. I hojnie czerpie z całej fantastycznej tradycji literackiej i popkultury.

No dobra, może nie za dzieciństwem, ale za tymi czasami, gdy sięgaliśmy po nową książkę, a ta otwierała przed nami czarodziejskie drzwi przygody. Taka właśnie jest Baśniowa opowieść. Jeśli odłożymy na bok nasze dorosłe sztywniactwo, to przed nami siedemset stron przygody. Zaczyna się zwyczajnie. Matka bohatera ginie w wypadku. Ojciec zaczyna pić z rozpaczy. A Charlie pewnego razu proponuje Bogu pakt. Będzie dobrym człowiekiem, jeśli ojciec przestanie pić.

Ponieważ uważa, że Bóg wywiązał się ze swojej części umowy, to i on stara się być dobry. Pewnego razu słyszy wątłe wezwanie pomocy. Okazuje się, że starszy pan, mieszkający na tej samej ulicy, złamał nogę. Charlie wzywa pogotowie i obiecuje, że będzie się opiekował psem Howarda. Tak ma na imię mężczyzna. To wszystko prowadzi nastolatka do wielu działań, które na pewno określilibyśmy jako bycie dobrym człowiekiem.

Gdy Howard po jakimś czasie umiera na zawał, Charlie dziedziczy jego posiadłość. Ale dziedziczy też pewną tajemnicę. W starej szopie obok domu znajduje się wejście do innego świata. Teraz dopiero zaczyna się wielka przygoda bohatera. Czy ma udawać, że tego nie ma? A może jednak udać się tam, gdzie czeka na niego przygoda? Choć Howard ostrzega go na kasecie nagranej tuż przed śmiercią, że to może nie być bezpieczna wyprawa. Nietrudno domyślić się, co wybiera Charlie.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Dla przypadkowego, nie sięgającego po oryginał, niezbyt zaznajomionego z "nawiązaniami" czytelnika (dla mnie) jest to po prostu baśniowy "Frankenstein" (..oczywiście nie chodzi tu o Wiktora Frankensteina ;)

Warto zerknąć