ebook Baśniowa opowieść
4.07 / 5.00 (liczba ocen: 31)

Baśniowa opowieść
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  / /
E-book - najniższa cena: 29.99
Audiobook - najniższa cena: 39.90
wciąż za drogo?
33.99 złpremium: 20.39 zł Lub 20.39 zł
-37% 31.49 zł
33.49 zł
37.50 zł Lub 33.75 zł
39.99 zł Lub 35.99 zł
29.99 zł
34.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Fantastyczna powieść Stephena Kinga!
Pierwsza powieść fantasy od czasu cyklu „Mroczna Wieża”.

Siedemnastolatek otrzymuje w spadku niezwykłe dziedzictwo – klucz do równoległego wymiaru, w którym toczy się wojna między dobrem i złem; walka o najwyższą stawkę: przetrwanie zarówno tamtego świata, jak i tego, który znamy.
Historia klasyczna jak baśń czy mit. Zaskakująca i świeża, lecz jednocześnie pełna motywów, które w twórczości Stephena Kinga lubimy najbardziej. Być może wszyscy tę opowieść znamy, lecz wciąż chcemy ją czytać, gdy opowiadana jest na nowo, przez pisarzy tej rangi, co Stephen King.

Opowieść o zwyczajnym chłopcu, któremu pisane są bohaterskie czyny. 
Charlie Reade jest przeciętnym nastolatkiem, świetnym sportowcem i nie najgorszym uczniem. Ale chłopak dźwiga też spory bagaż doświadczeń. Gdy miał dziesięć lat, jego matka zginęła w wypadku, którego sprawca zbiegł. Jego ojciec, pogrążony w rozpaczy i żalu, zaczął pić. Charlie musiał nauczyć się, jak dbać i o siebie, i o niego. W wieku siedemnastu lat poznał psa, Radara, i jego starzejącego się pana, Howarda Bowditcha, odludka mieszkającego w imponującej rezydencji na szczycie wzgórza. W głębi otaczającego ją rozległego podwórka, za domem, stała zamknięta szopa, z której dochodziły dziwne dźwięki. Jakby jakieś stworzenia próbowały wydostać się na zewnątrz i uciec... 
Charlie wykonywał różne, czasami dość niezwykłe, prace dla pana Bowditcha, a po jego śmierci odziedziczył posiadłość na wzgórzu oraz kasetę z nagraną opowieścią – tak dziwną, że wprost niemożliwą do uwierzenia. Bo choć wydaje się to bajką, wewnątrz szopy ukryty jest portal do innego świata, którego mieszkańcom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. I którego straszliwi przywódcy, o ile nikt nie odważy się ich powstrzymać, skłonni są doprowadzić do zniszczenia zarówno tamtej, jak i naszej rzeczywistości. 
Wygląda na to, że na barkach Charliego spoczęła właśnie ogromna odpowiedzialność. Będzie teraz musiał szybko dorosnąć i – czy tego chce, czy nie − podjąć się misji ratowania dwóch równoległych światów. Odważny chłopiec i jego wierny psi towarzysz przewodzić będą siłom dobra w ostatecznym starciu z przeważającymi siłami zła.

Historia pełna światła i mroku, znajoma i obca, prowokująca do myślenia i przyspieszająca bicie serca. Pewne elementy wyimaginowanej rzeczywistości odwołują się do Mrocznej Wieży (granice pomiędzy światami wykreowanymi przez króla horroru nie zawsze są tak wyraziste, jak życzyłby sobie tego on sam). Ale ten świat jest całkowicie odmienny od wszystkiego, co dotąd stworzył King; opowieść nawiedzana jest przez inne upiory, a jej młody bohater Charlie Reade ma wyjątkową naturę i charakter. „Baśniowa opowieść” to książka zachwycająca i nietuzinkowa. W mistrzowskim popisie wyobraźni King łączy wpływy klasycznych mistrzów wyobraźni: E.R. Burroughsa i H.P. Lovecrafta, Roberta E. Howarda i L. Franka Bauma, tworząc bezpretensjonalną, kipiącą życiem magiczną miksturę, której urokowi wprost nie można się oprzeć. 
To opowieść, na którą wszyscy wierni czytelnicy Kinga czekali od lat. Dokładnie taka, jaką zawsze chcieli przeczytać!

"Chciałem napisać o innym świecie – nie o Mrocznej Wieży, ale o jakimś baśniowym królestwie – i chciałem wypełnić wiele, wiele stron przygodą. Oczami wyobraźni ujrzałem miasto, ciągnące się po horyzont, opuszczone, lecz pełne ukrytego życia. Pokryte kurzem ulice, strącone z cokołów posągi, zrujnowane budynki, a w końcu imponujący pałac ze szklanymi, sięgającymi nieba wieżami. Moja wyobraźnia zaiskrzyła i wiedziałem już, że to tam rozegra się historia, którą chciałem opowiedzieć." - Stephen King

Baśniowa opowieść od Stephen King możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Baśniowa opowieść to nie jest arcydzieło. To nawet nie jest tak zwana wysoka literatura. Zapewne wielu czytelników użyłoby nieco lekceważącego określenia czytadło. Pewnie mieliby rację. Ale jak to zwykle u Kinga bywa, jak zaczniemy czytać, to trudno się oderwać od książki. Historię siedemnastoletniego Charliego czytamy tak, jak niegdyś w dzieciństwie czytaliśmy baśnie o zaczarowanej królewnie, Rumpelsztyku lub fasoli rosnącej aż do chmur. I nic dziwnego, bo King perfidnie odnalazł w naszej czytelniczej duszy tę tęsknotę za dzieciństwem. I hojnie czerpie z całej fantastycznej tradycji literackiej i popkultury.

No dobra, może nie za dzieciństwem, ale za tymi czasami, gdy sięgaliśmy po nową książkę, a ta otwierała przed nami czarodziejskie drzwi przygody. Taka właśnie jest Baśniowa opowieść. Jeśli odłożymy na bok nasze dorosłe sztywniactwo, to przed nami siedemset stron przygody. Zaczyna się zwyczajnie. Matka bohatera ginie w wypadku. Ojciec zaczyna pić z rozpaczy. A Charlie pewnego razu proponuje Bogu pakt. Będzie dobrym człowiekiem, jeśli ojciec przestanie pić.

Ponieważ uważa, że Bóg wywiązał się ze swojej części umowy, to i on stara się być dobry. Pewnego razu słyszy wątłe wezwanie pomocy. Okazuje się, że starszy pan, mieszkający na tej samej ulicy, złamał nogę. Charlie wzywa pogotowie i obiecuje, że będzie się opiekował psem Howarda. Tak ma na imię mężczyzna. To wszystko prowadzi nastolatka do wielu działań, które na pewno określilibyśmy jako bycie dobrym człowiekiem.

Gdy Howard po jakimś czasie umiera na zawał, Charlie dziedziczy jego posiadłość. Ale dziedziczy też pewną tajemnicę. W starej szopie obok domu znajduje się wejście do innego świata. Teraz dopiero zaczyna się wielka przygoda bohatera. Czy ma udawać, że tego nie ma? A może jednak udać się tam, gdzie czeka na niego przygoda? Choć Howard ostrzega go na kasecie nagranej tuż przed śmiercią, że to może nie być bezpieczna wyprawa. Nietrudno domyślić się, co wybiera Charlie.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć