ebook Smutek i rozkosz
4.18 / 5.00 (liczba ocen: 30411)

Smutek i rozkosz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo Znak
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 32.24
wciąż za drogo?
empik#EMPIK GO BOOK
empik#EMPIK GO BOOK
32.24 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Powieść dla wszystkich, którzy czują, że coś jest z nimi nie tak.

Literackie wydarzenie dla fanów normalnych ludzi i fleabag.

To jest opowieść o Marcie. Ale mogłaby być o każdym z nas.
Odkąd sięga pamięcią, Martha czuła, że coś jest z nią nie w porządku. Wszyscy mówili jej: „Weź się w garść”.
Próbowała. Naprawdę wolałaby żyć tak jak inni. Ale przez większość czasu głównie chciało jej się wyć. Albo schować. Pod stół.

Kiedy po latach w końcu słyszy od lekarza prawidłową diagnozę, myśli, że na wszystko w jej życiu jest już za późno. A może wcale nie?

Powieść rozgrywa się w Londynie i Oksfordzie. Jest smutna i zabawna.

Rekomendacje e-booka Smutek i rozkosz:

Spisując listę osób, którym chciałam wysłać tę powieść, uzmysłowiłam sobie, że mam ochotę podarować ją wszystkim znajomym. - ANN PATCHETT, autorka Domu Holendrów i Stanu zdumienia

Słodko-gorzka, czuła i przenikliwa historia o miłości i chorobie psychicznej. Zabawna i jednocześnie przejmująca do kości. Tak brzmiałby Szklany klosz, gdyby Sylvia Plath napisała go jako czterdziestolatka. - KAROLINA SULEJ, autorka Rzeczy osobistych

Ta powieść o najtrudniejszych sprawach mówi tak, że płacze się ze śmiechu. Wymyka się schematom – jak każda wielka literatura. - NATALIA SZOSTAK, „Gazeta Wyborcza”

Znakomita bez dwóch zdań. Według mnie powinna ją przeczytać każda z nas, bez względu na wiek. - GILLIAN ANDERSON

Czytając tę książkę, nie sposób powstrzymać się od wzruszeń i śmiechu… Jest wyjątkowa. - „THE GUARDIAN”

Dzisiaj potrzeba nam właśnie takich książek, dzięki którym możemy śmiać się przez łzy. - „THE OBSERVER”

Nieodparcie zabawna i pięknie napisana książka, która wzbudza prawdziwe emocje. - „THE TIMES”

Prawdopodobnie najlepsza książka, jaką w tym roku przeczytasz. - „MAIL ON SUNDAY”

O e-booku Smutek i rozkosz blogerzy napisali: 

Bez wątpienia Meg Mason napisała powieść przemyślaną, mądrą, a przede wszystkim ważną. Może mieć ona moc terapeutyczną dla osób, które mają podobne problemy jak Martha. Lecz również może być ważna dla bliskich takich osób. Zdecydowanie polecam. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

W mojej ocenie nie jest to powieść wybitna, ale niezmiernie wciągająca i świetnie skonstruowana. Bardzo lubię i cenię, gdy literaccy bohaterowie są barwni, realnie przedstawieni, interesujący w takim stopniu, że chciałoby się poznać ich na żywo, a nie tylko na kartach powieści. - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku

Smutek i rozkosz od Meg Mason możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Smutek i rozkosz to powieść smutna i zabawna – tak przynajmniej informuje nas okładka. Ten opis właśnie zachęcił mnie do przeczytania książki. Nie ma lepszego połączenia, niż “słodko-gorzkie” nastrój, w którym łzy mieszają się z uśmiechem, radość z nostalgią, a tęsknota z rozpaczą. Pod tym kryje się jednak coś głębszego, bowiem “Smutek i rozkosz” to opowieść o nieszczęśliwej kobiecie, zmagającej się z chorobą psychiczną.

Smutek i rozkosz – cierpka opowieść o dobrym życiu

Martha ma prawie wszystko, czego mogłaby od życia zapragnąć – rodzinę, na którą może liczyć (no, może nie w każdym przypadku ) kochającego męża, pracę, dom, czasami też podróżuje. Jedyną przeszkodą, która staje jej na drodze do szczęścia, jest przejmujący smutek, który odczuwa każdego dnia. W jednej chwili jest pogodna, a za parę minut gotowa, by rzucać przedmiotami o ścianę i pogrążać się w ciemnej rozpaczy. Czuje, że coś z nią jest nie tak. Ten przeraźliwy smutek spycha ją ku przepaści – potrafi przez wiele dni nie ruszać się z łóżka, trwać w stanie beznadziejnej wegetacji.

Jej bliscy nauczyli się już znosić jej “humory” – wspieranie jej w każdym momencie, kiedy tego potrzebuje, wielu przerastało. Mówili, by wzięła się w garść. Próbowała – wiele razy, ale każda z tych prób kończyła się porażką. Zawsze wracała do punktu wyjścia. Poświęciła wszystko: swoje cele, marzenia, siebie w walce z… – no właśnie, z czym?

Kiedy w końcu, po wielu latach, słyszy prawidłową diagnozę ma wrażenie, że nic od życia już nie dostanie, bo jest już za późno. A to właśnie wtedy to życie nabiera sensu.

Opowieść o emocjach

Smutek i rozkosz to przenikliwa opowieść o miłości i walce z okropną chorobą psychiczną. Martha ma kochającego męża, ale poprzez to, co dzieje się w jej głowie, nie jest w stanie tej miłości docenić i odwzajemnić w należyty sposób. W ten sam sposób traktuje najbliższą rodzinę – rani ich i zamyka się przed nimi, choć najbardziej potrzebuje właśnie bliskości. Książka pokazuje też tę drugą stronę medalu – ogromne poświęcenie i ponad ludzki wysiłek, jaki należy włożyć w życie z tak chorą i nieprzewidywalną osobą.

Choć ta powieść niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny i porusza bardzo trudne tematy, czyta się ją niezwykle przyjemnie. Bohaterów nie da się nie lubić! Cytując za okładką: to jest opowieść o Marcie. Ale mogłaby być o każdym z nas.

Jest czuła, wnikliwa, smutna, odrobinkę zabawna i przede wszystkim ważna. Wciąż tak mało w dzisiejszym świecie mówi się o zdrowiu psychicznym; lekceważy się smutek, mówiąc “weź się w garść!”, “ogarnij się” – a to przecież nierówna walka.
To również piękna powieść o dwójce wspaniałych ludzi i wielkim uczuciu, jakim pomimo przeciwności darzą się nawzajem.

Ocena: 4/6
©Jej Wysokość Literatura
Ingrid, od kiedy skończyła szesnaście lat, paliła codziennie za szkolnym boiskiem i regularnie przyłapywano ją na gorącym uczynku, ale ani razu nie wpisano jej uwagi. Bez trudu się wykręcała. Od kiedy skończyłam siedemnaście lat, regularnie chorowałam, ale nigdy nie trafiłam do szpitala. Bez trudu się wykręcałam.

Kilka słów o fabule

Smutek i rozkosz to historia o Marcie, która, od kiedy pamięta, zachowywała się inaczej niż jej rówieśnicy. W maratonie medycznych konsultacji dostawała kolejne nietrafione zalecenia i leki. Nadal była inna i niepogodzona z własną odmiennością. Szczęśliwie na jej drodze staje chłopak pełen akceptacji tego, jaka jest, jej humorów, wahań nastrojów, grzęźnięcia w gorszych chwilach.

Ileż można toczyć bój z demonami harcującymi w głowie, uprzykrzającymi życie kobiety i osób z jej otoczenia? Martha radzi i nie radzi sobie ze sobą. W końcu trafia na lekarza, który stawia właściwą diagnozę, będącą odpowiedzią na wszystkie objawy i zachowania z przeszłości. Od teraz jej życie powinno być łatwiejsze, bardziej zrozumiałe. Nie jest. Dla nikogo.

Kilka słów o wrażeniach

Meg Mason zastrzega w uwagach do tekstu, że objawy choroby opisane w powieści, nie odzwierciedlają wiedzy medycznej oraz że wspomniane metody terapeutyczne, leki i diagnozy są całkowicie fikcyjne.

Pomimo tego, że autorka do zszycia swojej historii użyła nieistniejących nici, całość wydaje się wiarygodna i bardzo życiowa. Niezmiernie spodobał mi się styl, w jakim pisze Meg Mason oraz humor towarzyszący wypowiedziom bohaterów, pomimo niewesołego wydźwięku całej historii.

Siedząc na łóżku, napisałam do Peregrine’a. Chciałam go przeprosić za to, że zniknęłam bez słowa, ale nie starczyło mi odwagi, by wyjawić, dlaczego nie mogłam wrócić. Próbowałam, lecz żadna z wersji nie przedstawiała moich powodów dostatecznie zabawnie. W końcu wysłałam mu list, w którym napisałam, że skończyły mi się epitety mogące opisać krzesła. W głowie zostały mi tylko przymiotniki „ładny” i „brązowy”.

W mojej ocenie nie jest to powieść wybitna, ale niezmiernie wciągająca i świetnie skonstruowana. Bardzo lubię i cenię, gdy literaccy bohaterowie są barwni, realnie przedstawieni, interesujący w takim stopniu, że chciałoby się poznać ich na żywo, a nie tylko na kartach powieści.

Smutek i rozkosz jest polem bitwy głównej bohaterki z jej niedoskonałościami, ale przede wszystkim jest walką o normalność, akceptację i realizację marzeń.

Bardzo dobra, słodko-gorzka, wesoło-smutna historia. Spodobała mi się. Polecam!

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Każdy z nas wie, że czytanie książek ma same zalety. A czytanie książek, które skłaniają nas do myślenia, czy też działają na nas niczym akumulator to wartość dodana. Taką wartością jest lektura książki Smutek i rozkosz. Meg Mason dotyka ważnego tematu, który w dzisiejszym świecie jest niezwykle widoczny. Autorka porusza problemy nie tylko życiowe, lecz przede wszystkim aktualne.

Na kartach tej powieści poznajemy Marthę. Kobieta zawsze czuła, że coś w jej życiu jest nie tak. Każdy mówił jej, aby wzięła się w garść. Jednak takie słowa nie są pomocne. Wręcz przeciwnie działają niczym płachta na byka, utwierdzając osobę w tym, że nic nie jest ok.

Historia Marthy bardzo mnie poruszyła. To historia kobiety, która boryka się z wewnętrznymi problemami. To, co dla mnie ważne ma ona świadomość tych problemów. To według mnie ma ogromne znaczenie, gdyż „potęguje” to chęć walki. Mimo, iż Martha ukrywa się, z drugiej strony pragnie żyć jak każdy. Diagnoza postawiona przez lekarza budzi w niej myśl, że na wszystko pewnie jest już za późno. Jednak nie musi tak być. Warto podjąć walkę.

Martha jest kobietą rozchwianą emocjonalnie. Wielu oceniać może ją źle, jako złą matkę. Jednak to ogromny błąd. Warto zadać sobie pytanie, skąd bierze się jej zachowanie? Dlaczego reaguje tak, a nie inaczej? Może takie zachowanie jest wołaniem o pomoc? Niech historia Marthy będzie dla nas wskazówką, aby uczulić się na podobne zachowania naszych bliskich, czy też nas samych.

Smutek i rozkosz to powieść, której historia napawa smutkiem. Momentami jednak jest zabawna. To, co ważne warto po nią sięgnąć, ponieważ tak jak wspomniałem na początku powieść ta może być dla nas akumulatorem, który naładuje nas pozytywną energią, gdy poczujemy jej spadek. A proszę mi wierzyć czasem nie jesteśmy w stanie zauważyć, kiedy to tego spadku doszło. A Smutek i rozkosz może być doskonałym antidotum.

Bez wątpienia Meg Mason napisała powieść przemyślaną, mądrą, a przede wszystkim ważną. Może mieć ona moc terapeutyczną dla osób, które mają podobne problemy jak Martha. Lecz również może być ważna dla bliskich takich osób. Zdecydowanie polecam.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć