ebook Kanska. Miłość na Wyspach Owczych
4 / 5.00 (liczba ocen: 1)

Kanska. Miłość na Wyspach Owczych
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 19.75
wciąż za drogo?
empik#EMPIK GO BOOK
empik#EMPIK GO BOOK
21.54 złpremium: 12.92 zł Lub 12.92 zł
-31% 19.75 zł Lub 17.78 zł
-40% 21.54 zł Lub 19.39 zł
28.90 zł
30.52 zł
28.88 zł
29.52 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Kiedy Laila odkryła, że jest lesbijką, uciekła z Wysp Owczych. Chciała być jak najdalej od rodziny i nieprzychylnego otoczenia – wówczas nawet w gazetach pisano, że AIDS to kara, którą Bóg wymierza homoseksualistom za grzechy. Kiedy swoją orientację poznała Eva, została w kraju. Próbowała żyć, szukać szczęścia i walczyć o zmiany. Po latach Laila wróciła. Pod jej nieobecność kraj zmienił się nie do poznania. To już nowe Wyspy Owcze. Bardziej otwarte, odważne, wolne.

Urszula Chylaszek, reporterka i fotografka, opowiada o dynamicznie zmieniającym się kraju, portretując osobisty i społeczny wymiar rewolucji obyczajowej na Wyspach Owczych. Śledzi drogę, jaką ten niewielki naród – niespełna pięćdziesiąt cztery tysiące osób, z których większość jest ze sobą spokrewniona – przeszedł od religijnego konserwatyzmu do nowoczesnej swobody. Jak silne są więzy tradycji? Czy da się uwolnić od zwyczajowego systemu nakazów i zakazów? Jakie tajemnice kryją niewielkie społeczności? Co ryzykują ci, którzy chcą wyciągnąć je na światło dzienne? I wreszcie – jak szukać miłości, kiedy wszyscy znają się od przedszkola?

O e-booku Kanska. Miłość na Wyspach Owczych blogerzy napisali 

Reportaż przeczytałam z zainteresowaniem. Skoro z dużym prawdopodobieństwem nie będzie mi dane być w niezliczonych miejscach na ziemi, to mogę o nich poczytać. Ten reportaż nie jest zachętą do turystycznych podróży, ale społecznym, obyczajowym i socjologicznym studium zmian w małej społeczności. - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku

Kanska. Miłość na Wyspach Owczych od Urszula Chylaszek możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wyspy Owcze — wulkaniczny archipelag na Atlantyku o powierzchni 1399 km² przy granicy z Morzem Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią. Stanowią terytorium zależne Danii. Stolica Thorshavn, język urzędowy farerski i duński. Liczba ludności w 2020 to 52337.

Wyobraźmy sobie tak nieliczną społeczność, która w większości przypadków jest ze sobą spokrewniona. Do tego dorzućmy konserwatywny gorset niepozwalający na swobodne wyrażanie swojej seksualności i poglądów na świat i otrzymujemy środowisko, w którym ciężko żyć.

Urszula Chylaszek sportretowała kilka mieszkanek Wysp Owczych, które musiały się mierzyć z brakiem tolerancji oraz zderzyć z wiernością tradycjom wrogo nastawioną do swobody obyczajów.

Tu zawsze trzeba było uważać, co się mówi i robi. Widmo wykluczenia ze wspólnoty wisiało nad każdym, kto nie potrafi się wpasować.

Na szczęście doświadczyły zmian, jakie dokonały się na Wyspach Owczych i mogły zacząć normalnie żyć, otwarcie wyrażając siebie.

Reportaż Kanska. Miłość na Wyspach Owczych to nie jest opowieść tylko o krainie, a tym bardziej nie jest to zbiór faktów, które mogłyby posłużyć do stworzenia encyklopedycznego wpisu. To opowieść o ludziach, którym było trudno egzystować we własnym środowisku.

Zniknęła na osiem lat. Wymazała się gumką i zdmuchnęła wiórki.

Laila uciekła, bo nie dała rady. Ale wróciła i skonfrontowała się z nowym miejscem – odnowionym, stuningowanym i otwartym na drugiego człowieka.

Kanska to fragmentaryczny obraz, to rzuty okiem, mrugnięcia, z których przebija wątek homoseksualizmu i pedofilii. To również pokazanie procesu przemian w myśleniu, drogi do postępowości poprzez zmianę.

Kanska to echo niezależności od Danii, odmienności i inności z farerskimi zasadami i prawami.

Reportaż przeczytałam z zainteresowaniem. Skoro z dużym prawdopodobieństwem nie będzie mi dane być w niezliczonych miejscach na ziemi, to mogę o nich poczytać. Ten reportaż nie jest zachętą do turystycznych podróży, ale społecznym, obyczajowym i socjologicznym studium zmian w małej społeczności.

Bardzo ciekawa książka!

Ocena: 4+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć