ebook Ostatni absolwent
4.34 / 5.00 (liczba ocen: 38728)

Ostatni absolwent
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 29.38
wciąż za drogo?
empik#EMPIK GO BOOK
empik#EMPIK GO BOOK
35.25 złpremium: 22.74 zł Lub 22.74 zł
29.38 zł Lub 26.44 zł
32.22 zł
32.90 zł
34.90 zł
29.48 zł
30.32 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Powieść fantasy Naomi Novik – autorki bestsellerowego cyklu „Temeraire”. Drugi tom cyklu „Scholomance”. Czy masz odwagę przekroczyć próg szkoły dla wybrańców obdarzonych magicznymi zdolnościami, gdzie porażka oznacza... śmierć?

Scholomance, szkoła dla magów, przez dziesiątki lat robiła, co mogła, żeby uśmiercić wszystkich uczniów. Po ostatnich dramatycznych wydarzeniach sytuacja jednak radykalnie się zmienia. Wygląda na to, że szkoła uwzięła się tylko na El, właśnie teraz, kiedy dotrwała ona do ostatniej klasy, a do tego zdobyła wreszcie grupkę sprzymierzeńców. Nawet jeśli El odeprze niekończące się ataki złowrogów nasyłanych na nią przez Scholomance w przerwach między nawałem uciążliwych zajęć, to wciąż nie ma pojęcia, jak wraz z sojuszniczkami zdoła ujść z życiem z auli po zakończeniu roku. Może powinna zaakceptować mroczną przepowiednię i zostać czarownicą siejącą śmierć i zniszczenie?

Mimo licznych problemów El nie zamierza się poddać – ani złowrogom, ani przeznaczeniu, ani tym bardziej Scholomance. Nawet jeśli będzie musiała przy tym zginąć…

O e-booku Ostatni absolwent blogerzy napisali: 

Ostatni absolwent to mrożąca krew w żyłach opowieść o walce z samym sobą, niebezpiecznym środowiskiem i próbami odwrócenia beznadziejnej sytuacji. Natomiast seria Scholomance to dobry wybór dla czytelników, którzy lubią mroczne klimaty fantasy z krewką nastoletnią bohaterką na pierwszym planie, która ma potencjał, by zniszczyć lub zmienić świat dookoła. - Głodna Wyobraźnia - Anika Radzka-Nowaczewska

Ostatni absolwent od Naomi Novik możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Ostatni absolwent to drugi tom młodzieżowej trylogii dark fantasy autorstwa Naomi Novik, kontynuujący historię nietypowej szkoły-konstruktu Scholomance, w której uczą się – a raczej próbują za wszelką cenę przetrwać – młodzi magowie. I moim zdaniem szczególnie pod względem fabuły wypada bardziej przekonująco niż poprzedniczka, czyli Mroczna wiedza.

Mroczna El i bohaterski Orion zdali do czwartej klasy i podobnie jak reszta równolatków skupiają się nie tylko na nauce, ale przede wszystkim na przygotowaniach do opuszczenia szkoły, które polegają zazwyczaj na zażartej walce ze złowrogami w auli z bramą wyjściową. Uczniowie zawiązują sojusze, zdobywają moc i ćwiczą na potęgę, jednak konstrukt jak zawsze ma dla nich w zanadrzu całą gamę niespodzianek i nikt nie przypuszcza, co tym razem zaserwuje swoim podopiecznym...
Najciekawszym aspektem tego tomu były dla mnie zasady działania szkoły, bo w miarę rozwoju fabuły autorka zdradzała coraz więcej na ten temat, ukazując Scholomance jako niezwykle zrównoważony ekosystem, a nie da się ukryć, że lubię magiczne światy, które mają dobrze opracowane zasady. Naomi Novik uchyla tu także rąbka tajemnicy na temat zdolności Oriona i Galadriel, rozwijając obie postacie i nadając im nieco bardziej ludzką twarz. W tej części mamy też okazję przyjrzeć się polityce enklaw, która przekłada się bezpośrednio na niezbyt przyjazne stosunki w opisywanej tu instytucji. Podobało mi się równiez, że El, zamiast skupiać się na swoich wewnętrznych problemach, zaczyna zauważać coraz więcej tych, które istnieją dookoła niej i finalnie podejmuje się pewnego niezwykle trudnego zadania. A co mnie cieszy, wiąże się ono z pozytywnym przesłaniem dotyczącym między innymi przełamywania własnych słabości oraz wpojonych przekonań. Z tego powodu drugą połowę książki, poświęconą właśnie temu tematowi, czytałam z prawdziwą ekscytacją. Po niezbyt równej pierwszej części ta pokazała, że Naomi Novik nie tylko ma oryginalne pomysły, ale też potrafi przekonująco je przedstawić. Tak więc po cliffhangerze, który zaserwowała na koniec, z zainteresowaniem czekam na dalszy ciąg losów niepokornej El i brawurowego Oriona.

Miałam jednak nadzieję, że po niezbyt zgrabnie przetłumaczonej pierwszej części w tej tłumacz nabierze już nieco wprawy w przekładaniu języka potocznego, ale niestety się w tej kwestii zawiodłam. Ponadto liczba obecnych tu potknięć stylistycznych zdecydowanie przekroczyła mój poziom tolerancji – a znalazłam wiele kłujących w oczy kalek z języka angielskiego (np. zbędne zaimki dzierżawcze, czy zwroty typu bardziej niż gotowa), rozliczne dosłownie przetłumaczone przysłówki czy zdania z you, które można było przetłumaczyć na konstrukcje bezosobowe, zamiast zwracać się bezpośrednio do czytelnika – bo nie jestem pewna, czy autorka w oryginale łamała za ich pomocą czwartą ścianę. Naprawdę szkoda, że korekta tego wszystkiego nie wyłapała, bo niedopracowana warstwa językowa zdecydowanie zmniejszyła moją przyjemność z czytania. Na szczęście tego typu sytuacja w przypadku publikacji Rebisu to jedynie niechlubny wyjątek.

Reasumując Ostatni absolwent to mrożąca krew w żyłach opowieść o walce z samym sobą, niebezpiecznym środowiskiem i próbami odwrócenia beznadziejnej sytuacji. Natomiast seria Scholomance to dobry wybór dla czytelników, którzy lubią mroczne klimaty fantasy z krewką nastoletnią bohaterką na pierwszym planie, która ma potencjał, by zniszczyć lub zmienić świat dookoła.

Ocena: 4/6
©Głodna Wyobraźnia
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć