ebook Czas niesprawiedliwych. Zapisane w pamięci
4.36 / 5.00 (liczba ocen: 11)

Czas niesprawiedliwych. Zapisane w pamięci
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 27.10
Audiobook - najniższa cena: 37.30
wciąż za drogo?
32.74 złpremium: 21.12 zł Lub 21.12 zł
-23% 27.10 zł Lub 24.39 zł
35.20 zł
35.20 zł
35.20 zł Lub 31.68 zł
26.40 zł
27.60 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Siedem rodzin poznaje się przed wojną dzięki sąsiedztwu na warszawskim Żoliborzu. Pochodzą z różnych części kraju, mają rozmaite doświadczenia i korzenie, ale fakt, że wszyscy żyją w oddaleniu od swoich rodzin - sprawia, że ich relacje stają się bliskie i trwałe. To właśnie tacy ludzie tworzą klimat nowej dzielnicy. Od nich wszystko się zaczęło.

Kiedy wybucha wojna, ich dzieci, dawniej bawiące się razem na skwerze w parku Żeromskiego i podwórkach, są już uczniami lub świeżo upieczonymi absolwentami liceów - dziewczynki Liceum Sióstr Zmartwychwstanek, chłopcy, w większości, Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Młodzi od pierwszych dni wojny angażują się w ruch oporu na Żoliborzu. Niedawni harcerze stopniowo stają się żołnierzami.

Historia nie oszczędza członków rodzin. Z całej grupy młodych żoliborzan przeżyje tylko kilkoro...

"Czas niesprawiedliwych" oparty jest na dokumentach z archiwum obozu w Oświęcimiu, na raportach rotmistrza Pileckiego, dokumentacji Archiwum Historii Mówionej, Archiwów m.st. W-wy na Krzywym Kole i w Milanówku, Archiwum Akt Nowych oraz licznych opracowań historycznych dotyczących okresu wojny i okupacji.

W książce pojawia się wiele postaci historycznych. Są tam między innymi: Ludwik Berger, rotmistrz Witold Pilecki, Kazimierz Jakubowski, Zbigniew Krzysik, Hanna Rotwand, Janina Rotwand-Wrzoskowa, Andrzej Ochlewski, Andrzej Rablin, Eugeniusz Bendera, Kazimierz Piechowski, Józef Lempart, Jan Rodowicz "Anoda", Witold Kieżun, Władysław Leśniewski, Danuta Leśniewska, Wiktor Lewicki czy wreszcie rodzina Jasterów z synem Stanisławem, jednym ze słynnych uciekinierów z Auschwitz, przez niektórych kolegów pomówionym o zdradę i straconym.

O e-booku Czas niesprawiedliwych. Zapisane w pamięci blogerzy napisali: 

Historia zawarta na kartach Czas niesprawiedliwych. Zapisane w pamięci płynnie prosto z serca Autorki i trafia do serc czytelników, poruszając je dogłębnie. Mnie ta historia poruszyła i zostanie w mej pamięci już na zawsze. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Czas niesprawiedliwych. Zapisane w pamięci od Elżbieta Jodko-Kula możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Elżbieta Jodko-Kula napisała książkę pełną emocji. Książkę niestety aktualną jak nigdy dotąd. Zawsze, gdy czytałem wojenne historie, miałem bufor bezpieczeństwa, i głęboko wierzyłem, że nie będziemy ich świadkami. Niestety jest inaczej, dlatego lektura książki Czas niesprawiedliwych. Zapisane w pamięci uderza z podwójną siłą.

Poznając historie zapisane na jej kartach powracam myślami, do tych które obecnie trawią wiele rodzin za wschodnią granicą. Z drugiej zaś strony jeszcze mocniej przeżywam te opisane przez Elżbietę Jodko-Kulę. Powieść ta jest nie tylko bogata pod względem ilości stron (720), lecz przede wszystkim poprzez ukazaną historię.

Poznajemy siedem rodzin, pochodzących z różnych rejonów Polski. Poznali się przed wojną. Gdy wybucha II wojna światowa wszyscy dzielnie dołączają do ruchu oporu na Żoliborzu. Niestety wojenny los nie był dla nich łaskawy. Tylko kilkoro z nich zdoła przeżyć. Wielu trafiło do obozu koncentracyjnego.

Nie ukrywam, że cała historia ściska serce. Jednak to, co spotkało Stanisława Jastera pseudonim „Hel” rozrywa je na drobne kawałki. Historia niezawinionego i niesprawiedliwego wyroku poruszyła mną do głębi. Jak bardzo kalumnie mogą skrzywdzić drugiego człowieka? To, co jeszcze bardziej podkreśla powagę tej powieści, to fakt, iż na jej kartach zawarta jest prawdziwa historia. Autorka wiele z nich opiera na dokumentach między innymi z archiwum obozu w Auschwitz, dokumentacji Archiwum Historii Mówionej. Pani Elżbieta Jodko-Kula pisząc tę powieść, sięgnęła również do raportów rotmistrza Witolda Pileckiego. Zatem historia ta nie jest fikcją, jest obrazem prawdziwych rodzinnych dramatów zrywających wszelkie plany i marzenia.

Czas niesprawiedliwych. Zapisane w pamięci to niezwykle emocjonująca lektura, przyprawiająca o łzy wzruszenia. Powieść ta ma również osobiste znaczenie dla Pani Elżbiety. Autorka przyznaje, że do spisania wycinka historii rodziny Jasterów… skłoniły mnie względy czysto osobiste. Opisywani w pierwszej części książki Hilda i Franciszek Edward Góreccy są moimi dziadkami, a ich córka Danuta Górecka-Jodko jest moją mamą. Dlatego też historia zawarta na kartach Czas niesprawiedliwych. Zapisane w pamięci płynnie prosto z serca Pani Elżbiety i trafia do serc czytelników, poruszając je dogłębnie. Mnie ta historia poruszyła i zostanie w mej pamięci już na zawsze. Tę powieść warto przeczytać. Warto zaprosić ją do swej domowej biblioteki, a historię tę wziąć sobie do serca.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć