ebook Porządek dnia
3.9 / 5.00 (liczba ocen: 7587)

Porządek dnia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - polecana oferta: 23.03
Audiobook - najniższa cena: 32.71
wciąż za drogo?
30.60 złpremium: 19.74 zł Lub 19.74 zł
21.39 zł
23.03 zł Lub 20.73 zł
25.66 zł Lub 23.09 zł
32.90 zł
25.66 zł
25.79 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Uhonorowana Nagrodą Goncourtów i wydana w niemal 40 krajach powieść o tym, jak rodziło się zło. Żyjemy, prowadzimy interesy, podejmujemy słuszne w naszym mniemaniu decyzje. I nagle odkrywamy, że znajdujemy się w samym środku piekła, które sami pomogliśmy rozpętać. Jak to się dzieje?! To pytanie stawia przed nami „Porządek dnia”, uznany za powieść nadzwyczajną, niebywale mocną i pełną gniewu.

• „Nadzwyczajna, niedająca spokoju” – BBC

• „Proza Vuillarda jest oszczędna, a zarazem niebywale mocna, pełna gniewu. To wnikliwa obserwacja narodzin faszyzmu w latach 30. ubiegłego wieku, która ma działać jak otrzeźwiające ostrzeżenie dla nas współczesnych” – NPR, Best Books of the Year

Eric Vuillard w uhonorowanej Nagrodą Goncourtów powieści przygląda się wydarzeniom, które doprowadziły Hitlera na polityczny szczyt, a w efekcie wywołały najtragiczniejszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości.
Każdy z szesnastu rozdziałów ebooka „Porządek dnia” jest perełką literacką. Vuillard posiada umiejętność wnikania w umysły nie tylko postaci historycznych i fikcyjnych, ale również w umysły czytelników. Mimo niewielkiej objętości, płynie z tej opowieści niesamowita moc.

Rekomendacje e-booka Porządek dnia:

• „Z książki Vuillarda płynie lekcja politycznej moralności. Autor pokazuje, jak małej grupie ludzi, za pomocą kłamstw, zastraszania i okrucieństwa, udało się otumanić naród i wywołać światową katastrofę” – Bernard Pivot, przewodniczący jury Nagrody Goncourtów

• „Ta niesamowita, trzymająca w napięciu opowieść to po prostu majstersztyk. Vuillard odziera historię z zakłamania, konspiracyjnych zawoalowań i usprawiedliwień. Pokazuje wydarzenia takie, jakimi mogły być naprawdę” – „Wall Street Journal”

• „Książka bez wątpienia wyjątkowa. Vuillard w niezwykły sposób potrafi uchwycić splot myślenia życzeniowego, błazeńskiej megalomanii i zimnej krwi, jaka charakteryzowała wielu nazistowskich dygnitarzy” – „The New Yorker”

• „Niebywała zręczność opowiadania łączy się tu z próbą przewartościowania historii. Każda scena tej powieści równie mocno działa czytana osobno, jak i w perspektywie całej książki. To również przestroga dla dzisiejszego świata – epoki fake newsów, w której znów budzą się demony nacjonalizmu, a utrata wolności staje się coraz bardziej realnym zagrożeniem” – „Star Tribune”

• „Vuillard jest niezrównany w mówieniu o wojnie, imperializmie i losie zniewolonych ludzi, a także zauważaniu przepaści między rzeczywistością i jej postrzeganiem. Styl «Porządku dnia» – męski, konkretny, odkrywczy, ironiczny, sardoniczny, bezkompromisowy – musiał przemówić do jury Nagrody Goncourtów. Vuillard to po prostu ekspert od czarnego humoru” – „The New York Review of Books”

• „W «Porządku dnia» Vuillard ukazuje kulisy dojścia Hitlera do władzy. Ta opowieść jest tak żywa, że czujemy się, jakbyśmy byli w samym centrum wydarzeń” – „Boston Globe”, Best Books of the Year

• „Niezwykle porywające i magnetyzujące spojrzenie na polityczne katastrofy przez pryzmat czarnej komedii” – „The Guardian”

O e-booku Porządek dnia blogerzy napisali: 

Czytając stosunkowo krótką, acz treściwą historię „ugłaskiwania" Hitlera, nietrudno znaleźć w niej analogie do bieżącej sytuacji na świecie. Porządek dnia zdumiewa aktualnością i proroczym przesłaniem. - Krzysztof Komorek - donos kulturalny

Porządek dnia od Éric Vuillard możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Politycy nie czytają książek. Nie muszą bo nie czyni tego większość ich wyborców. Dlatego co jakiś czas garstka pięknoduchów, która sięga jeszcze po literaturę zdumiewa się aktualnością i proroctwami napisanych dużo wcześniej tekstów.

W sposób tragiczny i przerażający polska premiera uhonorowanej Nagrodą Goncourtów książki Érica Vuillarda stała się perfekcyjnym tego przykładem. Czytając stosunkowo krótką, acz treściwą historię „ugłaskiwania” Hitlera, nietrudno znaleźć w niej analogie do bieżącej sytuacji na świecie.

Vuillard postawił na zwięzłość. Cała książka sprawia wrażenie letniej emocjonalnie relacji. Ale o mocy tego tekstu decydują ironiczno-zgryźliwe wtręty i dobitność zawartych w nim stwierdzeń: Żaden z nich nie nazywa się zatem tak jakby wskazywały akta stanu cywilnego. Nazywają się BASF, Bayer, Siemes, Allianz.

Nie wszystko jednak odbyło się zgodnie z przewidywaniami i ‘najlepsza armia świata’ dowiodła, że na razie jest jedynie stertą metalu, blaszaną skorupą.

Nie wpadamy nigdy dwa razy w tę samą przepaść. Zawsze jednak wpadamy w ten sam sposób, komiczny, a zarazem przerażający.


Można, a nawet trzeba zachwycać się przenikliwością Vuillarda, jego przekonaniem, że warto dziś napisać i opublikować taki właśnie tekst. Tekst bez wątpienia znakomity. Niewiele trzeba by w nim zmienić by dopasować go do realiów bieżącej dekady XXI wieku. Nie odkładajcie więc Porządku dnia na półkę z tytułami do przeczytania w bliżej nieokreślonej przyszłości. Nawet jeżeli na koniec pozostanie w myślach pesymistyczna konstatacja, że świata pewnie i tak to nie zmieni. Bo przecież politycy nie czytają książek.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć