ebook Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie
4.27 / 5.00 (liczba ocen: 25)

Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 31.14
wciąż za drogo?
44.55 złpremium: 28.74 zł Lub 28.74 zł
36.88 zł Lub 33.19 zł
40.72 zł
43.11 zł Lub 38.80 zł
47.90 zł
-23% 31.14 zł
36.88 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Od maja 1947 do sierpnia 1948 roku Lejb Majzels, pracownik Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, wyjeżdża w teren dwadzieścia osiem razy w poszukiwaniu pięćdziesięciorga dwojga dzieci, które przeżyły Zagładę i pozostają pod opieką Polaków. Każdy wyjazd skrupulatnie odnotowuje: o której wyjechał, o której dotarł, czy znalazł dziecko i za ile naród żydowski może je wykupić. Bo życie każdego żydowskiego dziecka ma cenę.

Siedemdziesiąt lat później Anna Bikont powtarza próbę ich odnalezienia. Podąża śladem zapisków pozostawionych w dwóch zeszytach Sprawozdaniach z podróży służbowych L. Majzelsa w sprawie poszukiwania dzieci znajdujących się w rękach Polaków. Z niezwykłą dociekliwością szuka choćby najdrobniejszych informacji, które mogłyby doprowadzić do spotkania po latach. Dokonuje niemożliwego, jednocześnie stając przed kolejnym potężnym wyzwaniem jak skłonić do wspomnień ludzi, którzy uciekli od przeszłości, niekiedy na koniec świata.

Cena to reporterskie śledztwo rzucające nowe światło na losy dzieci po Zagładzie. Prowadzone z przenikliwością znakomicie oddaje niepokojącą atmosferę powojnia i burzy pozornie oczywistą ocenę wyborów życiowych ocalałych.

O e-booku Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie blogerzy napisali: 

Cena to prawie trzydzieści historii. Bliskich sobie, ale zarazem całkiem różnych. Czterysta stron reportażu który przykuwa uwagę czytelnika całkowicie, bez chwili przerwy, prowadząc niełatwy temat w sposób niezwykły i pasjonujący. - Krzysztof Komorek - donos kulturlany

Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie od Anna Bikont możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Losy uratowanych z Zagłady Żydów zawsze były tematem – co jest poniekąd oczywiste – przytłoczonym przez sam Holocaust. Do książek które opowieść o nich przedłużają w czasy powojenne dołącza najnowszy reportaż Anny Bikont. I od razu trzeba dodać, że Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie – tak bowiem brzmi pełny tytuł książki, dołącza do nich w wielkim stylu.

Punktem wyjścia dla reportażu jest notes Lejba Majzelsa, pracownika Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, poszukującego żydowskich dzieci, które przeżyły Zagładę i nadal pozostawały pod opieką Polaków. Cena to opowieść wielowymiarowa. Po pierwsze o samych poszukiwaniach. Majzels pieczołowicie zanotował bowiem szczegóły każdego ze swoich dwudziestu ośmiu wyjazdów w teren. Po drugie pokazuje to jak i z jakich pobudek ratowano. Po trzecie nakreśla obraz powojennej Polski (w większości przypadków tej wiejsko-małomiasteczkowej). Wreszcie opisuje jak potoczyły się losy ocalonych, prowadząc ich historie – tam gdzie okazało się to możliwe – aż po dzień dzisiejszy.

Cena jak zaznaczone jest to w podtytule bierze za swych bohaterów osoby szczególne – tych którzy w czasie wojny byli dziećmi. Wiek w jakim przeżyli wojnę mocno determinował całe ich późniejsze życie. Anna Bikont szukając po siedemdziesięciu latach ich śladów zderzyła się nie tylko z problemem dotarcia do poszczególnych osób (lub ich rodzin) po tak długim czasie, ale musiała często pokonać opór przed powrotem do bolesnych wspomnień, niekiedy wręcz przed przyznaniem się do przeszłości. Wiele jest też w tej książce niespodziewanych wątków: ot choćby kwestia rywalizacji żydowskich organizacji w kwestii poszukiwania ocalonych dzieci.

Cena to prawie trzydzieści historii. Bliskich sobie, ale zarazem całkiem różnych. Czterysta stron reportażu który przykuwa uwagę czytelnika całkowicie, bez chwili przerwy, prowadząc ten niełatwy temat w sposób niezwykły i pasjonujący.

Ocena: 5/6

©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć