ebook Anarchia. Niepowstrzymany rozkwit Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej
4.17 / 5.00 (liczba ocen: 10355)

Anarchia. Niepowstrzymany rozkwit Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 33.00
wciąż za drogo?
empik#EMPIK GO BOOK
empik#EMPIK GO BOOK
40.92 złpremium: 26.40 zł Lub 26.40 zł
-25% 33.00 zł Lub 29.70 zł
35.20 zł Lub 31.68 zł
37.40 zł
44.00 zł
34.22 zł
35.42 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Wiek władzy, chciwości i okrucieństwa. Historia panowania prawdziwej królowej Brytyjskiego Imperium – Kompanii Wschodnioindyjskiej

"Anarchia" relacjonuje jeden z najbardziej niezwykłych epizodów w światowej historii – to opowieść o tym jak potężne Imperium Mogołów, kontrolujące światowy handel i mające do dyspozycji niemal niewyczerpane zasoby, rozpadło się, ustępując miejsca pierwszej prawdziwie międzynarodowej korporacji: z siedzibą oddaloną tysiące kilometrów od subkontynentu, którym niepodzielnie rządziła, odpowiadającej przed udziałowcami, którzy nigdy w życiu nie byli w Indiach i mieli niewielkie pojęcie o miejscu, które stało się źródłem ich bogactwa.

Dalrymple, korzystając z niedostępnych wcześniej źródeł, kreśli fascynujący obraz powstania Kompanii Wschodnioindyjskiej, globalnej organizacji, która przetarła szlak ekonomicznym gigantom kształtującym współczesny świat. I która, jak wielu jej następców, realizowała swoje interesy z bezwzględną konsekwencją, odciskając okrutne piętno na losach milionów.

“Doskonała… barwna i bogata w detale historia… Być może największą wartością tej niepokojąco przyjemnej w lekturze książki są nie tyle pytania, na które odpowiada, ale raczej te, które każe nam sobie zadać – jaka jest rola światowych korporacji, zarówno kiedyś jak i dzisiaj? W jaki sposób wpływają one na rzeczywistość wokół nas? Książka Dalrymple’a jest warta przeczytania przez każdego z nas. - “The New York Times Book Review”

„Jak pokazuje Dalrymple w swojej brawurowej i pasjonującej historii, Kompania Wschodnioindyjska była najbardziej zaawansowaną kapitalistyczną organizacją na świecie…. Autor nie szczędzi nam ani jednego ciosu miecza, ani jednego oszustwa, ani jednego bitewnego zgiełku. Jako narrator nieznanych historii o brytyjskich Indiach nie ma sobie równych. „Anarchia” to nie tylko wciągająca opowieść o zbrodniach i spiskach, niewyobrażalnym bogactwie i nieznośnym głodzie. To zarazem odczarowanie mitu zrodzone z niezaspokojonej potrzeby oddania ofiarom dziejowej sprawiedliwości.” - „The Wall Street Journal”

O e-booku Anarchia. Niepowstrzymany rozkwit Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej blogerzy napisali: 

Dalrymple w epilogu zrzuca na czytelnika „interpretacyjną bombę", podsumowując całą historię i skłaniając do zastanowienia czy Kompania Wschodnioindyjska i jej dzieje powinny być dziś przykładem, czy raczej ostrzeżeniem. - Krzysztof Komorek - donos kulturalny

Anarchia. Niepowstrzymany rozkwit Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej od William Dalrymple możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Dalrymple w Anarchii pokazuje historię powstania i działania Kompanii Wschodnioindyjskiej (dalej określana także skrótem KWI), organizacji, którą śmiało można uważać za pierwowzór dzisiejszych globalnych korporacji. Można powiedzieć nawet więcej: żadna z dzisiejszych wielkich firm nie dysponuje podobną siłą jaką miała Kompania. Także w sensie dosłownym, bowiem KWI, zarządzała całkiem potężnymi, własnymi siłami zbrojnymi. Jak zauważył autor – zwykła kupiecka firma z siedzibą w londyńskim biurze zdołała zastąpić potężne imperium Mongołów i przez kilkadziesiąt lat rządzić subkontynentem oraz wpływać na losy całego świata.

Brytyjskie panowanie w Indiach było bowiem w gruncie rzeczy przez dłuższy czas – jak udowadnia to książka Dalrymple’a – przedsięwzięciem prywatnym. Historyczna, z lekka awanturnicza opowieść ujawnia swoja największą zaletę właśnie dzięki temu kontekstowi. Fascynujący jest całą historia tego – jak to określa sam autor – „partnerstwa prywatno-publicznego”, kwestia pozycji Kompanii oraz dość nieoczekiwanie szybkiego a przy tym zaskakująco „bezbolesnego” jej kresu.

Dalrymple swoją „interpretacyjną bombę” zrzuca na niespodziewającego się takiej konstatacji czytelnika w epilogu, podsumowując całą historię KWI. Pokazując jak wpływała ona na politykę, ekonomię, a nawet sztukę. Skłaniając do zastanowienia czy Kompania Wschodnioindyjska i jej dzieje powinny być dziś przykładem, czy raczej ostrzeżeniem.

Ocena: 4/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć