ebook Kobieta w Fioletowej Spódnicy
3.38 / 5.00 (liczba ocen: 2685)

Kobieta w Fioletowej Spódnicy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.85
wciąż za drogo?
27.89 złpremium: 17.99 zł Lub 17.99 zł
23.85 zł Lub 21.47 zł
23.90 zł
29.99 zł
25.86 zł
26.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)

Jestem Twoim cieniem…

Prawie każdego popołudnia Kobieta w Fioletowej Spódnicy siada na ławce w parku, a okoliczne dzieci usiłują wciągnąć ją w zabawę. Nie domyśla się, że od dawna obserwuje ją Kobieta w Żółtym Kardiganie, która wie o niej prawie wszystko - zna jej ulubione posiłki, rozkład dnia i sposób zachowania. Wkrótce spotykają się w jednym miejscu pracy. Tam Kobieta w Fioletowej Spódnicy skupia na sobie uwagę wszystkich. Kobieta w Żółtym Kardiganie, nie zauważana przez nikogo, coraz bardziej zatraca się w szaleństwie.

Thriller psychologiczny Imamury to niepokojące studium obsesji przybierającej na sile, w której ciąg wydarzeń doprowadzi do niespodziewanego finału. To także opowieść o zazdrości, alienacji, relacjach władzy i sytuacji tych, którzy desperacko pragną, by ktoś ich zauważył.

Rekomendacje e-booka Kobieta w Fioletowej Spódnicy

Kobieta w Fioletowej Spódnicy to japoński bestseller wyróżniony prestiżową nagrodą Akutagawy.

„Skondensowany, frapujący opis samotności i obsesji.” - Paula Hawkins, autorka bestsellera Dziewczyna z pociągu

„To bardzo mocna książka. (…) Drobiazgowa i niesłychanie precyzyjna. (…) Podczas lektury czułam się, jakbym znalazła się w rozchwianym, dziwnym świecie.” - Sayaka Murata, autorka Dziewczyny z konbini

„Kobieta w Fioletowej Spódnicy (…) to dreszczowiec osadzony w zwyczajnym świecie dojazdów do pracy, grafików i bezrobocia. (…) Cóż za głęboka i oszałamiająca proza. Nie potrafiłam odłożyć tej książki" - Hilary Leichter, autorka powieści Temporary

„Mrożąca krew w żyłach opowieść o zazdrości i wrażliwości." - „Vogue" (GB)

O e-booku Kobieta w Fioletowej Sodnicy blogerzy napisali: 

Z kartek historii wyłania się ogromna samotność, brak zrozumienia, smutek i w pewnym stopniu nieprzystosowanie do norm społecznych. Wszystko to łączy się w historię napisaną ciekawym stylem, której nie sposób zapomnieć i która zostaje w pamięci. Po lekturze cały czas znajduje się nowe odniesienia i nowe kwestie do przemyślenia. Zdecydowanie to jedna z książek, na którą warto zwrócić uwagę. - Magda Barwińska - Książkowe Wyliczanki

Kobieta w Fioletowej Spódnicy od Natsuko Imamura możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Literatura japońska już kilka razy uświadomiła mi, że inspirująca historia nie musi być bardzo długa, wręcz przeciwnie. Czytałam już kilka tytułów spod pióra wschodnioazjatyckich pisarzy, które w niewielkiej objętości zawierały opowieści, które na długo zostają w głowie i w sercu. Najnowsza książka wydana w Serii z Żurawiem pióra Natsuko Imamury na niespełna 150 stronach przedstawia historię z pozoru zwyczajną, a jednak dającą do myślenia.

Kobieta w Fioletowej Spódnicy spędza czas w podobny sposób: idzie do centrum handlowego, kupuje bułkę, siada na ławce w pobliskim parku, gdzie zaczepiają ją okoliczne dzieci. Poszczególne etapy dnia co do minuty może opowiedzieć Kobieta w Żółtym Kardiganie, która z wielką pieczołowitością obserwuje bohaterkę, którą uznaje za postać znaną wszystkich z okolicy. Obserwatorka robi wszystko, żeby zbliżyć się do Kobiety w Fioletowej Spódnicy, a kiedy zaczynają pracować w jednym miejscu, ich relacje mogą się zmienić.

Choć na pierwszy rzut oka historia wydaje się prosta, to porusza kilka istotnych wątków społecznych. W tej historii zarówno Kobieta w Fioletowej Spódnicy jak i Kobieta w Żółtym Kardiganie nie są wyszczególnione z imienia, w ten sposób autorka sprawia, że nie są konkretnymi osobami, a raczej wyobrażają pewne zachowania i sposób życia. Zagłębiając się coraz bardziej w lekturę okazuje się, że obie kobiety są równoprawnymi bohaterkami tej historii. Cała narracja prowadzona jest przez Kobietę w Żółtym Kardiganie i to przez jej pryzmat czytelnik poznaje tytułową bohaterkę. A ta początkowo wydaje się miejscową celebrytką, odrobinę szaloną, ale niezwykle rozpoznawalną. Narratorka robi wszystko, żeby się do niej zbliżyć, w myślach już widzi siebie w roli jej przyjaciółki.

Podczas lektury warto mieć na uwadze kulturę japońską, zdecydowanie odmienną od europejskiej, w której żyjemy. Tam niezwykle istotny jest kult pracy, która w tej historii odgrywa istotną rolę. To w jaki sposób obie bohaterki odnajdują się we wspólnym miejscu zatrudnienia, a także w jaki Kobieta w Fioletowej Spódnicy jest postrzegana przez pozostałych pracowników jest niezwykle istotnym elementem tej historii. Jej postrzeganie zmienia się wraz z czasem, co bardzo wyraźnie przekazuje obserwująca ją ciągle Kobieta w Żółtym Kardiganie. Autorce udało się pokazać również inne problemy kultury japońskiej, min. molestowanie seksualne kobiet w transporcie publicznym.

Przez cały czas podczas lektury czuć podziw i oddanie narratorki, która mimo momentami negatywnych komentarzy innych, jest tylko przekaźnikiem, w żaden sposób nie utożsamia się z tymi wypowiedziami. Kobieta w Żółtym Kardiganie pokazuje bardzo istotny problem kultury japońskiej - izolację, samotność, chęć posiadania kogoś bliskiego do tego stopnia, że powoli popada się w obłęd. Jednocześnie podziwia ona tytułową bohaterkę, ale również w jakiś sposób jej zazdrości, chciałaby stać się nie tylko taka sama jak ona, ale właściwie sama chciałaby stać się Kobietą w Fioletowej Spódnicy, osobą, która jest przez wszystkich zauważana.

Kobieta w Fioletowej Spódnicy to niezbyt obszerna i prosta historia, która niesie ze sobą duży przekaz. Przez całą lekturę czytelnik spodziewa się jakiegoś zaskoczenia, czegoś co zmieni całość historii, a autorka z pozoru spokojnie dokonuje pewnych zmian. Z kartek historii wyłania się ogromna samotność, brak zrozumienia, smutek i w pewnym stopniu nieprzystosowanie do norm społecznych. Wszystko to łączy się w historię napisaną ciekawym stylem, której nie sposób zapomnieć i która zostaje w pamięci. Po lekturze cały czas znajduje się nowe odniesienia i nowe kwestie do przemyślenia. Zdecydowanie to jedna z książek, na którą warto zwrócić uwagę.

Ocena: 5+/6
©Książkowe Wyliczanki
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć