ebook Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy
4.04 / 5.00 (liczba ocen: 24)

Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 35.92
wciąż za drogo?
35.92 zł Lub 32.33 zł
44.90 zł
44.90 zł
69.99 zł Lub 62.99 zł
39.07 zł
44.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Druga, po bestsellerowym „Uprowadzeniu Madonny”, odsłona losów dzieł sztuki z polskich zbiorów – w czasie pokoju i podczas ostatniej wojny. Włodzimierz Kalicki i Monika Kuhnke odtwarzają dzieje arcydzieł kultury naznaczonych przez polską historię. „Sztuka zagrabiona. Tom 2: Madonna znika pod szklanką kawy” to reportaż pełen tak nieprawdopodobnych wydarzeń, że mógłby stać się inspiracją dla wielu powieści i filmów sensacyjnych.

- Kontynuacja reportażu Włodzimierza Kalickiego i dr Moniki Kuhnke o losach bezcennych dzieł sztuki zrabowanych z polskich kolekcji podczas II wojny światowej.
- Ebook „Sztuka zagrabiona. Tom 2: Madonna znika pod szklanką kawy” (formaty epub, kindle mobi) to opowieść o wielkiej pasji i dociekliwości, o oszałamiającej odwadze i nieustępliwości w poszukiwaniach, o bezgranicznej miłości do sztuki.
- „Sztuka zagrabiona. Tom 2” to książka nie tylko dla pasjonatów kultury, wiele jej wątków mogłoby stać się inspiracją dla autorów powieści i filmów sensacyjnych i kryminalnych.

Opowieści o dziejach dóbr kultury to nie tylko losy samych dzieł sztuki, to także opowieści o ludziach: kolekcjonerach za wszelką cenę usiłujących je zdobyć, opętanych żądzą grabieży rabusiach w mundurach i eleganckich garniturach oraz ofiarnych ratownikach, często ryzykujących życie, czasem ginących, by skarby kultury ocalić, i o tych, którzy po latach wypatrywali śladów zaginionych dzieł.
Jak Monika Kuhnke, która w internetowym katalogu Polskiego Domu Aukcyjnego „Sztuka” zobaczyła bosego chłopca ze snopem zboża na głowie. Wystawione na licytację arcydzieło Aleksandra Gierymskiego od pół wieku oficjalnie uznawano za zrabowane z polskich kolekcji przez Niemców.
Czy jak antykwariusz Mariusz Pilus, który portret Jana III Sobieskiego znalazł w internetowej ofercie niemieckiego domu aukcyjnego.
Oba te dzieła, jak i większość opisanych w tej książce, wróciły do polskich muzeów.

W ebooku „Sztuka zagrabiona. Tom 2: Madonna znika pod szklanką kawy”:
*** Znikający w zbożu nie całkiem znika
*** Krzyż Czartoryskich odnaleziony w austriackim śmietniku
*** Dama w żałobie zostaje przy bufecie
*** Królowa Polskiego Morza wykupiona z niewoli za pięć gęsi i trzy indyki
*** Jan III Sobieski powieszony przez Niemców w Pałacu Brühla
*** Najprawdziwszy portret Chopina zagubiony gdzieś po drodze
*** Pontyfikał wraca zakuty w kajdanki
*** Makata wykopana spod ziemi wygląda znów jak nowa
*** Madonna znika pod szklanką kawy, wypływa w Szwajcarii
*** Wniebowzięcie ukryte w marmurach Aszchabadu
*** Czytający młodzieniec ginie w warszawskim getcie, by pojawić się na Łotwie

O e-booku Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy blogerzy napisali: 

Obie części Sztuki zagrabionej to ogromna gratka dla wielbicieli tropienia zaginionych skarbów. Nie trzeba być znawcą sztuki, historykiem, badaczem czy konserwatorem aby zrozumieć i przyswoić treść. By poczuć emocje. To materiał na wiele przygodowych historii, pasjonujących śledztw, wielkich pieniędzy, sprytnych intryg. Fascynująco opisanych i wciągających. - Joanna Onysk - CzytAśka

Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy od Włodzimierz Kalicki, Monika Kuhnke możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
To będzie nietypowa recenzja. Dlaczego? Bo łączna do dwóch książek, które ukazały się w odstępie 7 lat. Ale to niezwykłe książki. I ja je czytałam jedna po drugiej. Dla mnie stanowią fascynującą całość.

O dziełach sztuki. Zaginionych. Zaginionych i nieodzyskanych. Ale i o tych odzyskanych. O tych, które były własnością prywatną, obiektami zachowanymi w kościołach na ziemiach polskich czy muzealnymi eksponatami stanowiącymi własność państwa. Były i zaginęły w zamieszaniu II wojny światowej, skradzione, zniszczone, zniknęły bez śladu.

Fantastyczne opowieści o skarbach malarstwa, rzeźby, piśmiennictwa, rękodzieła, ich historii, od powstania po dzień dzisiejszy. Oplecione życiorysami twórców, z odtworzonymi kulisami i celami powstania. Potem opisane historie kolejnych właścicieli, przyczyny sprzedaży czy przenosin, historie miejsc w których były eksponowane czy przechowywane. I wejście w okres wojenny, próby zabezpieczenia, ukrycia czy wywiezienia, udane bądź nie. I śledzenie, poszukiwanie, w niektórych przypadkach odzyskanie, czasem odkup na światowych aukcjach… konserwacja i wreszcie prezentacja.

Albo pozostanie nadal na listach strat.

W pamięci nieocenionych rodzimych Indiana Jonesów czy Panów Samochodzików, które i którzy przeglądając katalogi aukcyjne czy oglądając stary film wypatrują kątem oka obraz czy rzeźbę, która powinna być w którymś z polskich muzeów… a nie wiadomo gdzie i dlaczego jest.

Czytałam z zapartym tchem, śledziłam przebyte wędrówki w czasie i przestrzeni. Niezwykłe przypadki pozwalające je zachować bądź odzyskać. Ogromną odwagę i poświęcenie osób zaangażowanych w zabezpieczenie, ukrycie, zachowanie w tajemnicy miejsc przechowania. I zachłanność grabieżców, prezentowana na szczeblu państwa czy pojedynczego człowieka.

Czasem zwrot następujący po wielu latach, być może ze względów na wyrzuty sumienia, bądź z powodu niewiedzy aktualnych posiadaczy o nielegalnym pozyskaniu przez przodków.

Czasem konieczne są dyplomatyczne negocjacje na wysokim szczeblu, a czasem po prostu olbrzymie środki finansowe, sponsorzy z wielkich firm czy fundatorzy z mniejszych. A czasem nie udaje się odzyskać przedmiotu. Aktualny właściciel znika, zaciera ślady, wypiera się faktu posiadania.

Obie części Sztuki zagrabionej to ogromna gratka dla wielbicieli tropienia zaginionych skarbów. Nie trzeba być znawcą sztuki, historykiem, badaczem czy konserwatorem aby zrozumieć i przyswoić treść. By poczuć emocje. To materiał na wiele przygodowych historii, pasjonujących śledztw, wielkich pieniędzy, sprytnych intryg. Fascynująco opisanych i wciągających.

Pierwszy tom niestety niedostępny jest w wersji papierowej, a bardzo bym chciała go mieć. Czemu? Czemu ja czytnikowiec chciałabym mieć dużą i ciężką książkę w twardej oprawie?

Bo reprodukcje, zdjęcia, ryciny, mapy! Drugi tom kupiłam w obu wersjach i czytałam na czytniku (bo jednak dużo wygodniej), ale pod ręką miałam cudną wersję dającą wgląd w historię dzieła, miejsc, ludzi. Pałace, kościoły, muzea, antykwariaty. Piękne przed wojną, zniszczone w jej trakcie. Odbudowane i odrestaurowane lub bezpowrotnie zrównane z ziemią. Ludzie, autorzy, twórcy, właściciel i ich rodziny, na zdjęciach, obrazach czy rycinach. No po prostu cuda!

Teraz, po tej lekturze chętnie jeszcze wybrałabym się na wycieczkę śladami tych przedmiotów, ich schowków czy aktualnych ekspozycji. Kilka z nich w muzeach widziałam, ale inne tylko tu, w tych książkach. A kuszą, w oprawie swych niezwykłych przygód jeszcze bardziej.

Bardzo, bardzo Wam polecam!

I nie ukrywam, że chciałabym jeszcze!

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©CzytAśka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć