ebook Bratnia dusza
3.87 / 5.00 (liczba ocen: 6799)

Bratnia dusza
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - najniższa cena: 23.42
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 14.95 zł Lub 14.95 zł
23.42 zł Lub 21.08 zł
-19% 23.92 zł Lub 21.53 zł
29.90 zł
29.90 zł
25.12 zł
26.33 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Laureatka Bookera 2021. „Bratnia dusza” (ebook w formacie epub i kindle mobi) niesie ze sobą tak wielki ładunek emocjonalny, że chyba nikogo nie pozostawi obojętnym. David Diop zadaje w niej pytania podstawowe – o odpowiedzialność za życie, wagę przyjaźni w najbardziej drastycznych okolicznościach i poczucie odpowiedzialności, które pod wpływem traumatycznych przeżyć może zmienić się w obsesję. „Ta powieść jest niczym zew i zaklęcie. Nie sądzę, bym kiedykolwiek o niej zapomniała” – Ali Smith, „The Guardian”

I wojna światowa.
Alfa Ndiaye, Senegalczyk, który nigdy wcześniej nie opuszczał rodzinnej wioski, walczy w szeregach armii francuskiej. Pewnego dnia jego przyjaciel Mademba Diop, zostaje poważnie ranny. Nie chce umierać w męczarniach. Błaga Alfę, by go dobił. Ten jednak nie znajduje w sobie odwagi, by spełnić prośbę przyjaciela.

Gdy Mademba umiera, Alfę zaczynają dręczyć wyrzuty sumienia. Pragnie pomścić kompana i odkupić swoją przewinę. Rozpoczyna makabryczny rytuał. Nocami zakrada się za linię wroga, by zabijać niebieskookich niemieckich żołnierzy; odcina im dłonie i zanosi je na francuską stronę. Początkowo jego towarzysze patrzą nań z podziwem, wkrótce jednak pojawiają się plotki, że Alfa, czarnoskóry tyralier, nie jest wcale bohaterem, lecz czarownikiem – pożeraczem dusz.

Rekomendacje e-booka Bratnia dusza:

„Gdy docieramy do wstrząsającej, perfekcyjnej końcówki, historia przemienia się w coś mistycznego, nieuchwytnego… Wyjątkowa powieść o jednej z najkrwawszych kart naszej historii” – Chigozie Obioma, „The New York Times Book Review”

„Głęboka analiza dehumanizacji, będącej skutkiem wojny i kolonializmu. Ta nieduża książka eksploduje z wielką mocą” – „The Times”

O e-booku Bratnia dusza blogerzy napisali: 

Miażdżąca, niosąca mnóstwo emocji i pozostająca  w człowieku na długo, Opowieść, która zmusza do refleksji nie tylko na temat sensu wojen. Stawia pytania o to co nas kształtuje jako ludzi i jak zachowalibyśmy się w obliczu wszechobecnej śmierci i przejmującego bólu. - Marta Pyznar - Cuddle up with a good book

Bratnia dusza od David Diop możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Gdy na wojnie mamy problem z jednym z własnych żołnierzy, pozwalamy go zabić wrogom. To bardziej praktyczne.
Bratnia dusza Davida Diopa, to opowieść, która przybliża mniej znany fragment historii Senegalczyków, którzy w czasie I wojny światowej walczyli za Francję na froncie zachodnim.

Alfa Ndiaye i Mademba Diop, bohaterowie tej nagrodzonej Międzynarodową Nagrodą Bookera 2021 powieści, są jednymi z wielu senegalskich tyralierów, którzy walczą z niebieskookimi niemieckimi żołnierzami. Pewnego dnia Madenba zostaje śmiertelnie ranny, Alfa bez przyjaciela, który był mu jak brat, z dala od wszystkiego co kochał, czuje się bardzo⁣ samotny. Ból po śmierci przyjaciela powoduje, że rzuca się do walki z nowym zapałem, wywołując strach nawet u swoich towarzyszy broni.

W tej niewielkiej książce skondensowane jest całe okrucieństwo, szaleństwo i brutalność, krew, cierpienie, strach, niepewność które niesie ze sobą wojna. Uderza w Bratniej duszy kontrast między niemal poetyckim językiem, a opisywanymi okrutnymi zdarzeniami.
Ta opowieść miażdży, niesie mnóstwo emocji i zostaje w człowieku na długo, zmuszając do refleksji nie tylko na temat sensu wojen. Stawia pytania o to co nas kształtuje jako ludzi i jak
zachowalibyśmy się w obliczu wszechobecnej śmierci i przejmującego bólu.
Bardzo mocna. Warta poznania.

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć