ebook Outpost 2
3.68 / 5.00 (liczba ocen: 916)

Outpost 2
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym tygodniu
E-book - polecana oferta: 23.11
wciąż za drogo?
27.89 złpremium: 17.99 zł Lub 17.99 zł
23.11 zł Lub 20.80 zł
25.90 zł
29.99 zł
29.99 zł Lub 26.99 zł
23.09 zł
24.69 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Chroniona ze wszystkich stron przez posterunki obronne i wojska kozaków, stoi tysiącletnia Moskwa. Wewnątrz trzech pierścieni moskiewskiej obrony – i za murami Kremla – wznosi się pałac.

W pałacu Jego Wysokość Imperator nagradza najlepszych z najlepszych, najdzielniejszych z dzielnych, kwiat korpusu oficerskiego, podporę i nadzieję cesarstwa. Będą musieli opuścić stolicę, odświętnie wystrojoną na dzień Michała Archanioła, i wyruszyć do mrocznych krain, które niegdyś należały do wielkiej Rosji – póki nie ogarnęła ich rebelia i nie zostały obłożone anatemą.

Zanim jednak oddziały kozackie udadzą się tam, za niespokojną Wołgę, za nieprzeniknioną zasłonę mgły, trzeba się dowiedzieć: gdzie zniknęli wszyscy zwiadowcy i dlaczego umilkły posterunki graniczne? Tajemnicę tę zna chłopiec, który nie chciał się uczyć historii, i dziewczyna, nosząca w swoim łonie dziecko zabitego kozaka. Ale czy zdążą wyjawić prawdę?

O e-booku Outpost 2 blogerzy napisali: 

Glukhovsky stworzył dość ponurą postapokaliptyczną rzeczywistość, w której prym wiodą kłamstwa i manipulowanie ludźmi. Polecam obydwa tomy tego cyklu. Dla fanów fantasy i postapo będzie to literacka uczta. - Katarzyna Chojnacka-Musiał - Bibliotecznie

Outpost 2 od Dmitry Glukhovsky możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Są sytuacje, w których lepiej być statystą niż grać główną rolę.
Outpost było ciekawą książką science fiction utrzymaną w klimatach postapokalitycznych, która pokazała, że autor ma wciąż wiele interesujących pomysłów i przemyśleń. Dlatego sięgnąłem po kontynuację tej książki, czyli Outpost 2. Jest to powieść z wartką akcją oraz bohaterami z krwi i kości. Z początku obserwujemy kolejną ekspedycję, która wyrusza za Wołgę, aby sprawdzić co się stało w Jarosławiu, a z czasem śledzimy dalsze losy ocalałych Michelle, Jegora oraz kilkoro dzieci, którzy idą ku Moskwie z wiadomością o tym, co się stało z ich domem. Jak się łatwo domyślić, losy tych dwóch grup ludzi dość szybko się przetną.

Outpost 2 jest książką wyraźnie słabszą niż pierwszy tom i to z kilku powodów. Po pierwsze powieść jest przewidywalna, autor niczym nie zaskakuje, wszystko dzieje się tak, jak można się tego z łatwością domyślić. Jedynie epilog troszkę zaskakuje, choć według mnie nie do końca pasuje do całej historii. Po drugie, Glukhovsky praktycznie zrezygnował z rozważań i przemyśleń, postawił na akcję i doprowadzenie wątków do końca. Owszem, pojawia się kilka ciekawych motywów m.in. o ludziach przy władzy, którzy żyją wygodnie w Moskwie, a kiedy dowiadują się o zagrożeniu, to kompletnie je ignorują, a wręcz twierdzą, że ono nie istnieje. Jednak autor nie poświęca temu wątkowi zbyt wiele czasu, ponieważ nieustannie coś się dzieje i nie ma czasu nawet na chwilę refleksji. Po trzecie, liczyłem na więcej informacji o tym, co się dzieje poza Moską, daleko w innych krajach, a niestety dostajemy dość szczątkowe informacje na temat świata przedstawionego.

Outpost 2 jest dość rozczarowującą kontynuacją i zakończeniem dylogii Outpost. Fabuła jest przewidywalna i zabrakło mi celnych uwag i rozważań autora, do których przyzwyczaił mnie Glukhovsky w swoich książkach.

Ocena: 3/6

czytaj więcej
©Świat fantasy
Outpost 2 to kontynuacja, a zarazem finał historii, która zaczęła się w Jarosławiu, placówce znajdującej się na terenie Rosji-Moskowii. Znajdują się tutaj odpowiedzi na wszystkie pytania, które pojawiły się w trakcie lektury zarówno pierwszego, jak i drugiego tomu.

W pierwszym tomie poznaliśmy mieszkańców Jarosławia, którzy stanęli oko w oko z czymś niewiadomym i strasznym, niebezpiecznym i tajemniczym. Czymś, co przyszło zza mostu, strzeżonego przez żołnierzy. Dlaczego nie można przedostać się na drugi brzeg rzeki? Co stało się z wodami Wołgi? Dlaczego Pałkan, najważniejszy człowiek w Placówce, nie może doprosić się pomocy z Moskwy? I co stało się z ekspedycją, której zadaniem było sprawdzenie sytuacji w Jarosławiu i zameldowanie o wszystkim imperatorowi?

Tymczasem w Moskwie imperator decyduje o wysłaniu kolejnej ekspedycji do Jarosławia. Ma to być zwiad, którym dowodzić będzie kozacki setnik Jura Lisicyn. Stu żołnierzy wyruszy na spotkanie z nieznanym, ponieważ z poprzedniej wyprawy nie wrócił nikt. Lisicyn otrzymuje od imperatora tajne zadanie - ma dowiedzieć się prawdy o sytuacji, wrócić i zameldować o wszystkim władcy. Kozak czuje ciężar odpowiedzialności i postanawia zrobić wszystko, by wrócić do Moskwy z wieściami. W mieście zostawia ukochaną, baletnicę Katię, z którą chciałby się ożenić, kiedy to całe szaleństwo się skończy. Czy kobieta poczeka na niego? Czy uda mu się wrócić z niebezpiecznej wyprawy? Czy dowie się, czym jest zaraza, na którą zapada coraz więcej ludzi? Czy można jej zaradzić? Kto się uratuje, a kto poniesie klęskę?

Michelle za wszelką cenę chce dotrzeć do Moskwy, w której ma nadzieję odnaleźć rodziców, a przede wszystkim ostrzec ludzi przed opętaniem i powiedzieć im, jak mogą się ochronić. Jej plan jest prosty - musi zabrać się z Lisicynem. On potrafi prowadzić samochód, jednak czy zdołają wydostać się z opętanego Jarosławia, zanim słyszącego wciąż kozaka dopadnie zaraza? Czy uda im się dotrzeć do celu i ostrzec mieszkańców Moskwy?

Ten tom wydał mi się pełniejszy, może dlatego, że tym razem obserwujemy akcję z perspektywy różnych bohaterów. Część z nich już znamy z pierwszego tomu, a niektórych dopiero poznajemy. Znani już z Outpostu Jegor i Michelle próbują przetrwać w chaosie i uratować się od opętania, które zatacza coraz większe kręgi. Lisicyn wyrusza z ekspedycją, by odnaleźć zaginionego przyjaciela, setnika Krigowa, i jego oddział. Katia, baletnica w Teatrze Bolszoj, przygotowuje się do zatańczenia roli życia w "Dziadku do orzechów", więc nawet zagrożenie opętaniem nie ma dla niej znaczenia. Każdy żyje swoim życiem i dąży do osiągnięcia celu, który sobie wyznaczył.

Niesamowite wrażenie robią sugestywne i dość krwawe opisy spętanego koszmarem opętanych mieszkańców Jarosławia i Moskwy, w której w tym samym czasie ludzie żyją, jakby nic złego się nie działo. Nad bezpieczeństwem moskwian czuwają oddziały żołnierzy, którzy strzelają do każdego, kto zbliży się do murów miasta. Nie mają jednak pojęcia, jak niebezpieczna jest choroba, którą można zarazić się poprzez słowa. Większość mieszkańców Moskwy nie wierzy w opętanie, a ci, którzy wiedzą co to takiego, bagatelizują sprawę, udając, że ich to nie dotyczy. Jak zakończy się ta historia?

Glukhovsky stworzył dość ponurą postapokaliptyczną rzeczywistość, w której prym wiodą kłamstwa i manipulowanie ludźmi. Atmosfera wydarzeń jest duszna i przytłaczająca, co jednak nie znaczy, że bohaterowie się poddają. Nie wszystkim uda się przeżyć, ale będą i tacy, którzy nie odpuszczą bez walki. Jak potoczą się losy poszczególnych postaci? Kto przeżyje, a komu nie uda się przetrwać?

Polecam obydwa tomy tego cyklu. Dla fanów fantasy i postapo będzie to literacka uczta.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Bibliotecznie
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć