ebook Obserwatorzy spoza czasu
3.9 / 5.00 (liczba ocen: 226)

Obserwatorzy spoza czasu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 35.28
wciąż za drogo?
40.92 złpremium: 26.40 zł Lub 26.40 zł
35.28 zł Lub 31.75 zł
44.00 zł
44.00 zł
44.00 zł Lub 39.60 zł
35.78 zł
39.16 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Inne proponowane

Groźne miejsca, pradawne rytuały i magiczne obrzędy w niezapomnianym tomie opowieści mistrza niesamowitości

Wydane pośmiertnie i opracowane przez Augusta Derletha opowiadania H.P. Lovecrafta mają wiele cech wspólnych. Traktują o losach potomków rodów Whateleyów, Marshów lub Bishopów - samotników przybywających do odludnej krainy mrocznych puszcz Nowej Anglii, by zamieszkać w posiadłościach, które kryją wiele sekretów i zagadek z przeszłości. H.P. Lovecraft, twórca niezwykłej mitologii Cthulhu, pozostawił po sobie wiele notatek, projektów i niedokończonych opowiadań, a August Derleth podjął się trudnego dzieła połączenia tych fragmentów w całość, tworząc ze znanych wątków nowe i mrożące krew w żyłach historie.

H.P. Lovecraft i August Derleth nigdy w życiu nie spotkali się osobiście, niemniej zaprzyjaźnili się, prowadząc między sobą bogatą korespondencję. Derleth podzielał zamiłowanie Lovecrafta do mrocznych, pełnych grozy opowieści i sam takie tworzył. Po śmierci swego przyjaciela z Providence, Derleth uporządkował jego spuściznę literacką i założył wydawnictwo Arkham House (zapożyczając nazwę z jednego z utworów Lovecrafta) w celu przybliżenia jej (i dzieł innych pisarzy o podobnej tematyce) szerokim rzeszom czytelników. Sądząc po popularności książek H.P. Lovecrafta na świecie, Augustowi Derlethowi udało się zrealizować swój cel. Niniejszy tom zawiera zarówno opowiadania, które Derleth dokończył, znalazłszy je we fragmentach w papierach Lovecrafta, jak i te zainspirowane pomysłami i wymianą poglądów, zawartymi w ich korespondencji.

Geniusz Lovecrafta pod wieloma względami dorównuje geniuszowi Edgara Allane Poe, w jednym go wszakże przerasta: kosmicznym rozmachem wizji świata. - Kirkus Reviews

O e-booku Obserwatorzy spoza czasu blogerzy napisali: 

W Obserwatorach spoza czasu zawierają się dobre i ciekawe historie, z którymi warto się zapoznać. Najwięcej z lektury tego zbioru wyniosą fani Lovecrafta, którzy już znają jego twórczość oraz mitologię Cthulhu. - Łukasz Marciniak Świat fantasy

Obserwatorzy spoza czasu od August Derleth, Howard Phillips Lovecraft możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Obserwatorzy spoza czasu zawierają szesnaście opowiadań, z czego większość jest dość krótkich, za wyjątkiem Czyhającego na progu, liczącego blisko 200 stron. W zasadzie wszystkie są mniej lub bardziej powiązane z mitologią Cthulhu, pojawiają się więc wątki o Wielkich Przedwiecznych, o tajemniczych istotach oraz mrocznych rytuałach. Derleth starał się oddać klimat i nastrój opowiadań stworzonych przez H.P. Lovecrafta - nie zawsze mu to wyszło, ale trudno mi się do czegoś konkretnego przyczepić. Są to w gruncie rzeczy dobre i ciekawe historie, z którymi warto się zapoznać. Ponadto, warto wcześniej przeczytać chociaż kilka opowiadań Samotnika z Providence, ponieważ można się niekiedy pogubić lub nie w pełni zrozumieć opisywanych zjawisk oraz istot przez Derletha. Najwięcej zatem z lektury tego zbioru wyniosą fani Lovecrafta, którzy już znają jego twórczość oraz mitologię Cthulhu.

Jednym z opowiadań, które zrobiło na mnie największe wrażenie jest pierwsze, czyli Czyhający na progu. Jest ono podzielone na 3 części. W pierwszej przeczytamy relację Ambrose'a Dewarta, który wprowadza się do odziedziczonego domu i odkrywa jego mroczne tajemnice oraz historie. Zaniepokojony tym, co się wokół niego dzieje postanawia napisać do swojego kuzyna Stephena Batesa, który relacjonuje to, co zastaje na miejscu. O tym właśnie jest część druga, natomiast ostatnia jest napisana z punktu widzenia Winfielda Philipsa, który odkrywa i objaśnia najważniejsze tajemnice i informacje związane z Wielkimi Przedwiecznymi na podstawie relacji z dwóch wcześniejszych części.

Nie da się ukryć, że motyw starego domu, pełnego mrocznych tajemnic, do którego wprowadza się ktoś z rodziny lub zupełnie przypadkowa osoba, jest w tym zbiorze bardzo popularny. Pomimo że mamy różne historie związane z takimi domostwami, a groza w nieco inny sposób się objawia, to jednak trudno nie dostrzec podobnych schematów. Powoduje to, że po kilku opowiadaniach można łatwo się domyślić, co się stanie i czego świadkiem będą bohaterowie.

Obserwatorzy spoza czasu to dobry zbiór opowiadań dokończonych przez Augusta Derletha lub inspirowanych pomysłami i wymianą poglądów z H.P. Lovecraftem. Głównym motywem przeważającym w tych historiach jest wiekowy dom, skrywające stare i mroczne tajemnice.

Ocena: 4/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć