ebook Życie, bierz mnie. Biografia Andrzeja Zauchy
3.59 / 5.00 (liczba ocen: 34)

Życie, bierz mnie. Biografia Andrzeja Zauchy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 34.92
Audiobook - najniższa cena: 31.43
wciąż za drogo?
46.41 złpremium: 29.94 zł Lub 29.94 zł
-24% 34.92 zł Lub 31.43 zł
38.92 zł Lub 35.03 zł
49.90 zł
49.90 zł
39.12 zł
41.09 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Pierwsza kompletna biografia legendarnego artysty

Miał zostać kajakarzem lub zecerem, ale wybrał muzykę, a raczej muzyka wybrała jego. Andrzej Zaucha to jeden z największych talentów i najwspanialszych głosów w historii polskiej muzyki, wokalista obdarzony niezwykłą barwą i skalą, a także saksofonista i perkusista. Do tego – kochający mąż i ojciec, świetny przyjaciel, facet tryskający humorem, brat łata bez krzty gwiazdorstwa. Jarek Szubrycht, ceniony dziennikarz muzyczny, proponuje kompletną biografię Andrzeja Zauchy – od historii rodzinnej poprzez młodość, początki muzykowania, ogólnopolską karierę i występy zagraniczne, aż po tragiczną śmierć, na którą autor próbuje rzucić nowe światło.

„Nie szukałem sensacji, ale prawdy. Nie piszę o tragicznej, głośnej śmierci Zauchy, lecz o jego barwnym życiu, na przekór peerelowskiej szarzyźnie. O tym, skąd wziął się ten muzyczny diament, jakie wydarzenia go szlifowały i dlaczego nigdy nie zaświecił pełnym blaskiem” – mówi Jarek Szubrycht.

Opowieść o zwykłym–niezwykłym życiu Zauchy (jak w piosence C’est la vie – Paryż z pocztówki i kultowym teledysku) jest spójna, lecz wielogłosowa. Autor rozmawiał z ponad sześćdziesięcioma osobami z otoczenia artysty – od cioci, która go wychowywała, i ukochanej córki przez kolegów ze szkolnej ławy, przyjaciół i znajomych, muzyków i realizatorów, z którymi nagrywał i koncertował, autorów piosenek, które śpiewał, aż po gwiazdy estrady, z którymi dzielił scenę, współpracował i konkurował. Biografia Andrzeja Zauchy jest jednocześnie opowieścią o wyjątkowej scenie muzycznej Krakowa, balansującej pomiędzy rozrywką a jazzem, o równie barwnym, co siermiężnym PRL-u, wreszcie o życiu w trasie i o tym, co dotąd pozostawało za kulisami.

O e-booku Życie, bierz mnie. Biografia Andrzeja Zauchy blogerzy napisali:

Książkę Jarka Szubrychta, można nazwać – powtarzając reklamowy slogan wydawcy – biografią kompletną. Znakomita w lekturze, przyciąga ponadto edytorską stroną publikacji. - Krzysztof Komorek - donos kulturalny

Życie, bierz mnie. Biografia Andrzeja Zauchy od Jarek Szubrycht możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nieco ponad rok temu światło dzienne ujrzała pierwsza biograficzna książka poświęcona postaci Andrzeja Zauchy. Serca bicie nie było jednak udaną publikacją. Natomiast najnowsze dzieło Jarka Szubrychta, można już nazwać – powtarzając reklamowy slogan wydawcy – biografią kompletną.

Obie książki łączy sporo podobieństw, przede wszystkim w obu opowieść oparta na wspomnieniach osób trzecich, jednak Życie, bierz mnie serwuje czytelnikowi zdecydowanie pełniejszy obraz Zauchy, nie tylko dzięki dwukrotnie większej objętości. W książce Szubrychta znajdziemy o wiele więcej informacji poświęconych dziecięcym i młodzieńczym latom bohatera biografii. Rozmawiał autor ze znacznie szerszym gronem osób, a dzięki temu cała narracja jest lepiej zbalansowana. W charakterze dygresji dodam, że warto porównać sobie indeksy osobowe w obu książkach – takie zestawienie wypada niezwykle intrygująco.

Zdecydowanie bogatszy jest materiał fotograficzny. Uniknął również Szubrycht „niezdrowej” fascynacji śmiercią Zauchy i postacią jego zabójcy, która momentami czyniła lekturę poprzedniej biografii z lekka nieznośną. Za to przy okazji historii Zauchy czytelnik ma też możliwość spojrzenia kątem oka na ówczesną krakowską bohemę. Wreszcie należy wspomnieć, o edytorskiej stronie tego wydawnictwa, które przyciąga samym wyglądem – za okładkę i layout odpowiadał Macio Moretti.

Już czysto subiektywną kwestią jest fakt, że książkę Szubrychta – nie tylko z przyczyn wymienionych powyżej – czytało mi się dużo lepiej. Po Życie, bierz mnie bez dwóch zdań trzeba sięgnąć. To ważna i cenna pozycja dla każdego interesującego się historią rodzimego show businessu.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć