ebook 11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat
4.66 / 5.00 (liczba ocen: 3550)

11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 21.95
wciąż za drogo?
-31% 21.95 zł Lub 19.76 zł
-6% 22.34 zł
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
39.90 zł
39.90 zł Lub 35.91 zł
-31% 21.95 zł
29.84 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Reportaż o ogromnej sile rażenia. Mitchell Zuckoff odtwarza 11 września 2001 roku minuta po minucie, z precyzją i empatią, w skali intymnej i monumentalnej. Przenosi nas do samolotów, do płonących wież i do wozów strażackich pędzących w ich stronę. Ebook „11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat” to misterna układanka z ludzkich historii, eksponująca siły, które łączą nas w ekstremalnych okolicznościach.

Jedenastoletni Bernard po raz pierwszy leciał samolotem. Dwuletnia Christine zostawiła w łóżku ukochaną przytulankę, żeby nic jej się nie stało podczas podróży. Stewardesa Amy Sweeney właśnie wróciła z urlopu wychowawczego i nie mogła się pogodzić z tym, że nie odprowadzi tego dnia córeczki do przedszkola. Zandra i Robert lecieli w podróż poślubną na Hawaje. Renée May, stewardesa, chciała zaskoczyć rodziców niespodziewaną wizytą. Zamierzała powiedzieć im, że jest w ciąży.

11 września 2001 roku terroryści porwali cztery samoloty, zamierzając rozbić je o najważniejsze budynki Stanów Zjednoczonych. Dwa boeingi uderzyły w wieże World Trade Center, jeden w Pentagon. Ostatni zamach został częściowo udaremniony przez bohaterskich pasażerów – samolot spadł na ziemię w terenie niezabudowanym.

Mitchell Zuckoff zaczął dokumentować losy osób dotkniętych przez zamachy terrorystyczne z 11 września już następnego dnia – i nie przestawał przez kilkanaście lat. Bohaterami jego książki są pasażerowie porwanych samolotów, strażacy, pracownicy World Trade Center i ich bliscy, a także mieszkańcy Shanksville w Pensylwanii, gdzie rozbił się ostatni samolot. 

O e-booku 11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat blogerzy napisali: 

11 września to mnóstwo mikro historii ludzi, którzy zginęli i tych, którzy przetrwali. To również świadectwa ogromnej odwagi oraz bezinteresownej pomocy. Niejednokrotnie podczas lektury ściskało mi się gardło, ogarniał ogromny smutek, żal i współczucie. Nie da się przejść obojętnie obok takiej tragedii. - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku

11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat od Mitchell Zuckoff możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Podstawowym zadaniem dziennikarzy, […] jest znalezienie odpowiedzi na sześć zasadniczych pytań: kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego i w jaki sposób.

Przyznaję, że obawiałam się tej książki. Moje obawy nie dotyczyły zmierzenia się z wydarzeniami, które opisuje (11.09.2001 byłam już dorosła i wiadomości płynące z Ameryki mocno mną wstrząsnęły), ale sposobu w jaki autor je przedstawił i jak wzruszy dwudziestoletnią przeszłość. Czy książka będzie wiarygodna? W jakim stopniu szczegółowa? Z jakich źródeł autor skorzystał? Czy zagrał na emocjach?

Już we wstępie Mitchell Zuckoff zaznaczył:

W poszukiwaniu informacji przekopałem się przez dokumenty państwowe, raporty organów ścigania, protokoły sądowe książki, magazyny, filmy dokumentalne, audycje radiowe i różne strony internetowe pochodzące z wiarygodnych źródeł.

Również obiecał:

Zamierzam oddać hołd tym, którzy zginęli, i stworzyć zapis wydarzeń dla tych, którzy przeżyli. Przyświeca mi też dodatkowy cel – chcę pomóc przyszłym pokoleniom zrozumieć te zdarzenia.

11 września to piguła informacji o zamachach na Amerykę, na World Trade Center oraz Pentagon. To drobiazgowo, niemal minuta po minucie odtworzenie wydarzeń pamiętnego września.

Autor podzielił książkę na kilka części. Najpierw dowiadujemy się co działo się w powietrzu i jak doszło do przejęcia sterów samolotów przez zamachowców. Następnie co przeżywano na lądzie w gmachach biurowców oraz siedzibie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. W końcu, co nastąpiło potem, gdy opadł pierwszy kurz i minął szok.

11 września to mnóstwo mikro historii ludzi, którzy zginęli i tych, którzy przetrwali. To również świadectwa ogromnej odwagi oraz bezinteresownej pomocy.

Niejednokrotnie podczas lektury ściskało mi się gardło, ogarniał ogromny smutek, żal i współczucie. Nie da się przejść obojętnie obok takiej tragedii.

Nie licząc porywaczy, zginęło dwa tysiące dziewięćset siedemdziesiąt siedem osób – w samolotach w World Trade Center i w Pentagonie.

Słowem podsumowania

Czy książka Mitchella Zuckoffa jest bez wad? W mojej opinii nie. Były fragmenty, gdy autor grał na emocjach, potęgując uczucie bezbrzeżnego smutku. Poza tym wydaje mi się, że czasami idealizował bohaterów, robiąc z nich ludzi bez skazy. Z drugiej strony, czy wyciąganie na wierzch grzeszków byłoby na miejscu? Nie wiem. Na pewno książka ma amerykański szlif, co nie przekreśla faktu, że doskonale się ją czyta. Bardzo polecam!

Ocena: 5+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Kolejny zapis wydarzeń z 9/11. Tłumaczenie pozostawia dużo do życzenia. Widać, że części książki miały innych tłumaczy. Pierwsza część pełna feminatywów ( po co ? ), co jeszcze było by do przyjęcia gdyby nie takie językowe potworki jak "chorąża" ( chodzi o stopień wojskowy ).

Warto zerknąć