ebook Trylogia Mostu: Światło wirtualne, Idoru, Wszystkie jutra
3.56 / 5.00 (liczba ocen: 17)

Trylogia Mostu: Światło wirtualne, Idoru, Wszystkie jutra
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Cykl:  Artefakty
E-book - najniższa cena: 26.90
wciąż za drogo?
Virtualo#Black Friday
Virtualo#Black Friday
41.85 złpremium: 27.00 zł Lub 27.00 zł
-29% 31.90 zł
32.40 zł
33.75 zł Lub 30.38 zł
38.25 zł Lub 34.43 zł
-32% 26.90 zł
36.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Kultowa trylogia Gibsona, zapoczątkowana przez „Światło Wirtualne”. Pierwsze wydanie zbiorcze.

Światło wirtualne

Początek XXI wieku. Na miejscu zniszczonej przez trzęsienie ziemi Kalifornii powstają dwa siostrzane stany NoCal i SoCal. W wyniku katastrofy zostaje uszkodzony most Golden Gate - symbol San Francisco - który staje się domem dla outsiderów, takich jak Chevette Washington. Pod wpływem impulsu, Chevette na jednym z hotelowych przyjęć kradnie okulary. Wkrótce przekonuje się, że ten z pozoru zwyczajny przedmiot to zaawansowany technologicznie gadżet umożliwiający dostęp do tajnych informacji. Kiedy zostają znalezione zwłoki poprzedniego właściciela okularów, dziewczyna znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie. Rozpoczyna się poszukiwanie sprawcy, w które zaangażowane są niebagatelne siły.

Idoru

Jest wiek XXI, Tokio po straszliwym kataklizmie sejsmicznym. Chia McKenzie, wydelegowana przez oddział fanów z Seattle przybywa ze specjalną misją do Tokio, gdzie kluby muzyczne giną równie szybko, jak się pojawiają. Chia ma zdobyć informacje na temat domniemanego ślubu młodzieżowego idola Reza z nieistniejącą w rzeczywistym świecie Idoru, królową wirtualnych światów. Gibson skupił się na opisywaniu zależności pomiędzy człowiekiem, światem i informacją. Przedstawia czytelnikowi pokolenie wirtualnych paparazzich szpiegujących gwiazdy mediów poprzez komputerowe sieci; każe otrzeć się nam o zdarzenia udowadniające, że informacje można sfałszować i ukryć, lecz nadal są one odzwierciedleniem rzeczywistości.

Wszystkie Jutra

Punkt węzłowy historii świata, mający wydarzyć się w najbliższym czasie, prawdopodobnie został zlokalizowany w San Francisco. W słynnej mgle San Francisco, w tym niezwykłym momencie historii, dzieją się dziwne rzeczy. Wszystko wydaje się możliwe… Jest pewne, że życie ludzi na Ziemi zmieni się na zawsze. Nadejście punktu węzłowego intuicyjnie wyczuwa Colin Laney, na co dzień mieszkający w jednym z kartonów w Tokio, ale informacje dotyczące zmian zna też niejaki Harwood, który w nadchodzącym nowym porządku świata chce zajść jak najwyżej, nie zważając na konsekwencje swoich czynów. O co toczy się gra? Jaka jest jej stawka?

Trylogia Mostu: Światło wirtualne, Idoru, Wszystkie jutra od William Gibson możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Trylogia mostu to pierwsze zbiorcze wydanie tytułowej serii, która składa się z następujących powieści: Światło wirtualne, Idoru i Wszystkie Jutra. Są to książki z gatunku science fiction, osadzone w postmodernistycznej, dystopijnej i cyberpunkowej przyszłości. Każdy tom pokazuje różne aspekty tej rzeczywistości oraz porusza odmienną tematykę i problemy. W Świetle wirtualnym głównym motywem jest konflikt klasowy elit i najbiedniejszych, w Idoru to rola technologii i popkultury w ewolucji człowieka, a we Wszystkich Jutrach to socjologiczny wpływ powstającej technologii na życie ludzi. Nie są to najłatwiejsze w odbiorze powieści i do tego dość wymagające, aby je w pełni zrozumieć, ale będę je miło wspominał. Głównym minusem całej trylogii są dość słabo wykreowani bohaterowie i w zasadzie trudno byłoby mi powiedzieć o nich więcej niż 2 zdania, przez co chwilami było mi trudno z zainteresowaniem śledzić ich losy.

Główną rolę w całej trylogii odgrywa wizja przyszłości Gibson i problematyka, jaką dzięki temu porusza. W tym świecie nie ma klasy średniej, jedynie międzynarodowe korporacje z niebotycznie bogatą elitą oraz biednych, którzy są w większości oficerami ochrony, kurierami lub pracują na najniższych stanowiskach. Wielu najuboższych żyje nielegalnie i całkowicie poza normalną gospodarką w miejscach takich jak tytułowy most, gdzie parają się takimi zajęciami jak kradzież, narkotyki, broń, hazard, czy prostytucja. Jednocześnie jest to świat z wysoko rozwiniętą technologią, z nanotechnologią i sztuczną inteligencją. Jest to wizja przyszłości, która mnie osobiście bardzo zaintrygowała i z wielką ciekawością dowiadywałem się o niej więcej. Chwilami mogłoby być lepiej, mniej chaotycznie, dzięki czemu wizja Gibsona byłaby bardziej przystępna.

Trylogia mostu to zbiorcze wydanie trzech powieści Williama Gibsona: Światło wirtualne, Idoru i Wszystkie Jutra. To książki osadzone w cyberpunkowej rzeczywistości, których akcja koncentruje się wokół dawnego mostu Golden Gate, choć nie tylko.

Ocena: 4+/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć