ebook Anna. Gorzki smak miodu
4.08 / 5.00 (liczba ocen: 186)

Anna. Gorzki smak miodu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 24.69
Audiobook - najniższa cena: 29.43
wciąż za drogo?
29.76 złpremium: 19.20 zł Lub 19.20 zł
24.69 zł Lub 22.22 zł
29.77 zł Lub 26.79 zł
32.00 zł
32.00 zł
24.69 zł
24.89 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Skończyła się wojna. Anna ma prawie 13 lat. Mieszka w Tilsti z rodziną biologicznego ojca, która nadała jej imię Elise. Jest dobrze traktowana. Mimo prób całkowitego zniemczenia i przekonania, że matka nie żyje, Hoffenbergom nie udało się do końca wyprzeć z pamięci dziecka polskiej przeszłości.

Zimą 1945 roku do Prus wchodzi Armia Czerwona. Hoffenbergowie nie zdążyli uciec. Giną. Umiera zgwałcona przez Sowietów żona Klausa, a rodzeństwo nie wraca z wyprawy po żywność.

Anna szybko pojmuje, że w zdobytym przez wroga, obróconym w gruzy i głodnym mieście, w którym szerzy się terror Sowietów, przeżyje tylko ten, kto jest sprytniejszy. Nie dać się zabić, znaleźć bezpieczne schronienie i zdobyć cokolwiek do jedzenia - to najważniejsze cele zaradnej trzynastolatki.

Tuż po wojnie, w sowieckich już Prusach Wschodnich ukrywały się w lasach tysiące niemieckich sierot. Później nazwano je "wilczymi dziećmi". W poszukiwaniu chleba, ryzykując, że zostaną zastrzelone przez sowieckich żołnierzy, przekradały się na Litwę, by szukać pracy u tamtejszych chłopów. Anna sama próbuje dotrzeć do Wilna, które pamięta z wczesnego dzieciństwa, żeby odnaleźć kogoś z polskiej rodziny albo ciocię Ester.

O e-booku Anna. Gorzki smak miodu blogerzy napisali: 

Anna. Gorzki smak miodu to powieść, którą polecam nie tylko czytelnikom książek z historią w tle. To książka obowiązkowa dla każdego z nas. Myślę, że nie przesadzę twierdząc, że powinna ona znaleźć się na liście lektur szkolnych. Każdy z nas powinien poznać tę historię. A już na pewno każdy z nas powinien wynieść z niej lekcję. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Anna. Gorzki smak miodu od Wioletta Sawicka możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Dom to nie same mury, to ludzie, którzy są sobie bliscy i na których można liczyć. Nic tak bardzo nie boli jak samotność.
Droga do prawdy bywa wyboista i nie zawsze rosną przy niej kwiaty, ale daje mocniejsze oparcie dla stóp.
Na miłość i śmierć nigdy nie jest się gotowym. Każda przychodzi, kiedy chce, w najmniej spodziewanym momencie, i nie można się przed nimi wybronić, dumała, przyglądając się córce.
Anna. Gorzki smak miodu to czwarta część cyklu Wiek miłości, wiek nienawiści. Wioletta Sawicka rysuje historię prawie trzynastoletniej Anny Różyckiej. Dziewczyna wraz z rodziną biologicznego ojca mieszka w Tilsti. Rodzina nadała jej imię Elise. Zmiana imienia nie sprawiła jednak, że młoda dziewczyna wyparła się polskich korzeni.

Wojenna zawierucha sprawiła, że wraz z rodziną zmuszona była ukrywać się w lesie. Historię poznajemy zimą 1945 roku, kiedy to na ziemie pruskie wchodzi Armia Czerwona. Niestety rodzina Hoffenbergów nie zdołała uciec. Zgwałcona przez sowietów żona Klausa umiera, a rodzeństwo nie powróciło z wyprawy po żywność. Ciągłe uczucie głodu i poczucie niebezpieczeństwa sprawiły, że Anna mimo młodego wieku musiała dojrzeć, by przeżyć.

Historia ta uświadamia mi, jak bardzo cenna jest wolność, że uczucie niezależności ma dla człowieka fundamentalne znaczenie. Czasy, w których żyła Anna były dramatyczne. Powieść Wioletty Sawickiej ukazuje dramat ludzi, którzy zmuszeni byli uciekać, ukrywać się.

Autorka porusza również temat „wilczych dzieci”. Poznajemy historię sierot zmuszonych ukrywać się w lasach. Anna. Gorzki smak miodu to powieść do cna poruszająca. Autorka ukazuje brutalność Armii Czerwonej, która dopuszczała się grabieży oraz gwałtów. Pani Wioletta opisuje ogrom ludzkiej tragedii, uświadamiając nam, że karty historii ludzkości splamione są krwią.

Często czytając tę powieść zatrzymywałem się, niedowierzając temu, że człowiek może być tak okrutny, tak bezwzględny wobec drugiego człowieka. Nie potrafiłem pojąć, że człowiek jest w stanie wyrządzić taką krzywdę.

Anna. Gorzki smak miodu to powieść, którą polecam nie tylko czytelnikom książek z historią w tle. To książka obowiązkowa dla każdego z nas. Myślę, że nie przesadzę twierdząc, że powinna ona znaleźć się na liście lektur szkolnych. Każdy z nas powinien poznać tę historię. A już na pewno każdy z nas powinien wynieść z niej lekcję.

Pani Wioletto, z całego serca dziękuję za opowiedzenie tej historii. Historii smutnej, opowiedzianej w wyjątkowym dla Pani stylu. Historii, która swym przesłaniem powinna być przestrogą. „Anna. Gorzki smak miodu” to powieść, która na zawsze pozostanie w mej pamięci, to książka, którą biorę sobie głęboko do serca. Dziękuję.

To dla mnie zaszczyt, że mogę napisać – Czyt-NIK poleca! Czyt-NIK patronuje!

Anna. Gorzki smak miodu to czwarta część cyklu Wiek miłości, wiek nienawiści. Jeśli jeszcze nie sięgnęliście po wcześniejsze części (Oleńka. Panienka z białego dworu, Franka. W obcym domu, Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach) to warto nadrobić te zaległości bowiem w przyszłym roku pojawi się piąty tom pt. Wiktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć