ebook O mrówkach i dinozaurach
3.87 / 5.00 (liczba ocen: 613)

O mrówkach i dinozaurach
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 17.94
Audiobook - najniższa cena: 25.13
wciąż za drogo?
-25% 17.94 złpremium: 10.76 zł Lub 10.76 zł
-6% 20.94 zł Lub 18.85 zł
21.53 zł
23.32 zł Lub 20.99 zł
17.34 zł
23.31 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Tajemnice pierwszej i najwspanialszej ziemskiej cywilizacji.

Cixin Liu, jakiego dotąd nie znaliście!

Ziemia. Okres kredy.

Mrówki i dinozaury – stworzenia zupełnie niepodobne do siebie nawzajem, ale świetnie się uzupełniające – z biegiem czasu nawiązały ścisłą współpracę. Podstawą ich sojuszu były zwykłe usługi dentystyczne. Ale z tych skromnych początków wzięły się pismo, matematyka, komputery, fuzja jądrowa, antymateria, a nawet podróże kosmiczne – prawdziwa epoka cudów! Tak wspaniałe przedsięwzięcia mają jednak swoją cenę. Mrówczo-jaszczurza cywilizacja w miarę rozwoju najpierw zaczęła niszczyć biosferę, a potem wszystko, co jest od niej zależne.

Mimo to dinozaury nie chciały słuchać ostrzeżeń mrówek o nadciągającej katastrofie ekologicznej. Owady stanęły przed wielkim dylematem: zniszczyć dinozaury czy zginąć wraz z nimi?

O e-booku O mrówkach i dinozaurach blogerzxy napisali: 

O mrówkach i dinozaurach nie jest jednorazową lekturą, a z rodzaju tych, które odkrywają przed czytelnikami nowe niuanse przy kolejnym sięgnięciu po nią. Cixin Liu znowu zaskoczył mnie swoją wizją świata, perspektywą z jaką patrzy na rzeczywistość i wprost mistrzowskiego użycia różnorodnych gatunków do przedstawienia niezwykłej historii. - Katarzyna Pessel - Taki jest świat

O mrówkach i dinozaurach jest rodzajem współczesnej baśni, z interesującym pomysłem i morałem. Liu Cixin po raz kolejny napisał książkę, od której trudno było mi się oderwać. Polecam! - Łukasz Marciniak - Świat fantasy

Interesujące spojrzenie na naszą historię przez pryzmat innych gatunków i zależności między nimi. Liu Cixin stworzył książkę o nieuchronnym końcu ludzkiej cywilizacji. Opowieść, która jest ostrzeżeniem przed światowym konfliktem, który mógłby zakończyć życie na Ziemi, przestrogą przed klimatyczną katastrofą. - Marta Pyznar - Cuddle up with a good book

O mrówkach i dinozaurach od Liu Cixin możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Tak, to było naprawdę ciekawe przeżycie czytelnicze. Gwarantuję wam, że z tego typu powieścią nie mieliście jeszcze do czynienia, zatem jeżeli pozostajecie otwarci na może lekko dziwaczne historie i lubicie oryginalność, to zdecydowanie powinniście sięgnąć po najnowszą powieść Cixina Liu (z resztą po pozostałe też, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście!).

Cała recenzja na blogu: O mrówkach i dinozaurach

Ocena: 5/6
©BookeaterReality
O mrówkach i dinozaurach to opowieść, która na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl bajki Krasickiego albo Ezopa. Liu Cixin w swojej niewielkiej książce opowiada o pierwszej inteligentnej cywilizacji na Ziemi, której nie tworzyli ludzie, a małe mrówki i dinozaury, które nawiązały międzygatunkową, przynoszącą obu stronom korzyści współpracę, rozwijając technologię i naukę.

Jak to w bajkach bywa, również powieść Liu Cixina ma przesłanie i morał. Relacje łączące mrówki i dinozaury można odnieść do ludzi. Dopóki współpracują, wszystko idzie dobrze, ale gdy jedna ze stron czuje się lepsza od drugiej zaczynają rodzić się konflikty.

Jedyny zarzut jaki mam wobec tej książki to bardzo prosty język, którym jest napisana, trochę brakowało mi szczegółowego przedstawienia świata, jego zawiłości, głębi bohaterów, wszystko w O mrówkach i dinozaurach jest zaledwie naszkicowane.

Niemniej to dobra powieść, która jest ciekawym spojrzeniem na ludzkość, na naszą historię przez pryzmat innych gatunków i zależności między nimi. Liu Cixin stworzył książkę o nieuchronnym końcu ludzkiej cywilizacji. Opowieść, która jest ostrzeżeniem przed światowym konfliktem, który mógłby zakończyć życie na Ziemi, przestrogą przed klimatyczną katastrofą.

Ocena: 4/6
©Cuddle up with a good book
O mrówkach i dinozaurach to króciutka książka, licząca niewiele ponad 200 stron, dość małego formatu. Historia, którą autor przedstawia, jest prosta, nieskomplikowana, a jednak urzeka pod wieloma względami. Podobnie jak w innych książkach autora, nie mamy tutaj indywidualnych postaci, a bohaterowie z imienia to najczęściej pojedyncze jednostki, ale w niczym to nie przeszkadza. Autor bardzo ciekawie i wnikliwie pokazuje rozwój współpracy mrówek z dinozaurami, jakie były początkowe trudności i dlaczego rodziły się konflikty. Wszystko jest bardzo dobrze uargumentowane i wyjaśnione, ma się nawet wrażenie, że to nie jest fikcja, ale tak rzeczywiście mogło być. W wizji Liu Cixina trudno dopatrzeć się jakiś dziur, czy braku logiki.

Jak każda baśń, również O mrówkach i dinozaurach porusza tematy, które skłaniają do zastanowienia się oraz posiada morał - zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Książka Liu Cixina to przede wszystkim ostrzeżenie przed światowym konfliktem, który mógłby zakończyć życie na ziemi oraz przed klimatyczną katastrofą, której skutki zaczyna odczuwać powoli każdy człowiek. W ten sposób autor pragnie zwrócić naszą uwagę, abyśmy zaczęli troszczyć się o ziemię, a nie eksploatowali ją, jakby miała nieskończone zasoby i była w stanie wszystko wytrzymać.

O mrówkach i dinozaurach jest rodzajem współczesnej baśni, z interesującym pomysłem i morałem. Liu Cixin po raz kolejny napisał książkę, od której trudno było mi się oderwać. Polecam!

Ocena: 4+/6
©Świat fantasy
Jak powstają potężne sojusze? Czasem zupełnie przypadkowo i wcale nie zapowiadają swej ważności, wprost przeciwnie, zdają się być jedynie jednostkowym incydentem. Jednak gdy takich zdarzeń jest coraz więcej wiadomo już, że te skromne początki mogą być zapowiedzią czegoś o wiele większego. Potem wszystko zaczyna nabierać siły i prędkości, aż do spektakularnego sukcesu, jakiego nikt nie zakładał u zarania.

To spotkanie mogło zakończyć się tragicznie dla pewnych mrówek, ale do odważnych świat należy. Tyranosaurus Rex nawet nie przypuszczał, że drobna niedogodność może stać się genezą współpracy o jakiej nikt wcześniej nie pomyślał, a która wprost zmieniła dzieje, przynajmniej na jakiś czas. Duży krok dla owadów i ogromny dla dinosaurów, a wszystko rozpoczęło się od nasycenia i głodu, niby dwóch wykluczających się uczuć, lecz w tym przypadku zaistniałych w tym samym czasie oraz pozwalających na zaistnienie niezwykłej symbiozy. Od czego mrówcza ciekawość i pracowitość oraz gadzia inwencja? Od tego by ruszyć Ziemię w posadach i rozpocząć pierwszą złotą erę, w której nic nie będzie niemożliwe. Przesuwanie granic wcale nie jest takie trudne, zwłaszcza jeśli biorą się za to mrówki i jaszczury, różnice tylko napędzają tę niezwykłą cywilizację by sięgała dalej, wyżej, głębiej. Co jeśli zajdzie za daleko, zbyt wysoko i za głęboko? Ktoś będzie musiał zrobić kilka kroków wstecz, a jeśli powie nie? No cóż środki przymusu bezpośredniego mają długą historię i kto wie czy właśnie wówczas nie zrodziły się? Jaki będzie wynik tej chyba dość szorstkiej przyjaźni? Na pewno nie taki jakiego ktokolwiek spodziewa się, zwłaszcza najbardziej zainteresowani!

Bajka nie bajka, traktat filozoficzny i jednocześnie prehistoryczny steam-punk, ale również swoista satyra oraz fantastyka naukowa najwyższej jakości. To wszystko w jednej powieści, w której wyobraźnia autora zdaje się nie mieć granic, tak samo jak i liczba symboli i subtelnych nawiązań. O mrówkach i dinozaurach nie jest jednorazową lekturą, a z rodzaju tych, które odkrywają przed czytelnikami nowe niuanse przy kolejnym sięgnięciu po nią. Sam tytuł już sugeruje głównych bohaterów, tak kontrastowych jak tylko się da, ktoś mniejszy od liliputa i większy od olbrzyma. Przeskalowanie w pierwszym momencie wydaje się zbyt ogromne, ale już po chwili jest to szczegół nie tyle mało istotny, ile wprost genialnie wykorzystany w fabule, stający się punktem wyjścia dla niej, ale czy też i zakończenia? Jedno jest pewne Cixin Liu znowu zaskoczył mnie swoją wizją świata, perspektywą z jaką patrzy na rzeczywistość i wprost mistrzowskiego użycia różnorodnych gatunków do przedstawienia niezwykłej historii. Minimalizm i gigantyzm są w niej na porządku dziennym, tak samo jak i zadbanie o niesamowity rozmach, lecz także skupienie się na detalach. Wydawałoby się, że każdy z tych elementów wzajemnie wyklucza się, a jako mieszanka stanowi jedynie chaos, z jakiego nikt nic nie wynika. Nic podobnego w przypadku tej konkretnej powieści zagrał każdy możliwy składnik, nawet to, co wydawałoby się, iż nigdy nie będzie do siebie pasować tutaj znajduje swoje miejsce i idealnie komponuje się z resztą. W prostej na pierwszy rzut oka opowieści kryją się kolejne warstwy, odsłaniające nowe punkty widzenia, ale też jak rodzi się potęga, do czego prowadzi wiara w nią i jak może upaść. Cixin Liu nie wszystko mówi wprost, niekiedy posługuje się metaforą, korzysta z karykatur i ironii oraz równocześnie skłania do refleksji i spojrzenia na naszą rzeczywistość. Tak naprawdę pisać o tym konkretnym tytule można by długo, a i tak każdy z nas pewnie dostrzeże jeszcze coś, czego ja nie zauważyłam. O mrówkach i dinozaurach lekko mówi o ważnych problemach, co nie jest ani łatwe ani proste, co więcej w niczym nie spłyca przekazu pisarza.

Ocena: 6/6
©Taki jest świat
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć