ebook Polacy last minute: Sekrety pilotów wycieczek
3.17 / 5.00 (liczba ocen: 435)

Polacy last minute: Sekrety pilotów wycieczek
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.90
Audiobook - najniższa cena: 27.90
wciąż za drogo?
22.90 zł
27.19 zł Lub 24.47 zł
31.99 zł Lub 28.79 zł
25.90 zł
27.19 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Inne proponowane

 O Polakach na wakacjach najwięcej wiedzą ci, którzy opiekują się nimi podczas wyjazdów – cierpliwi, niedziwiący się niczemu profesjonaliści – piloci wycieczek. Z ich opowieści powstało nasze wakacyjne krzywe zwierciadło. „Polacy last minute” (e-book w formacie epub i kindle mobi) to książka o nas – o naszych wadach i zaletach, o aspiracjach i zaległościach, o marzeniach i ograniczeniach, które te marzenia oddalają.

Wakacje to czas zawieszony, w którym nie działają normalne zasady. Polak z dala od domu pozwala sobie na wiele, na znacznie więcej niż w normalnym życiu. Wieczne narzekanie. Że zimno. Że gorąco. Że tłok. Że ludzi nie ma. Zabieranie jedzenia na zapas ze stołówek. Picie na umór. Ostentacyjnie wywyższanie się. Pozostawianie bałaganu wokół siebie. Rozwiązywanie zaległych sporów rodzinnych. Głośne kłótnie...
Oto nasz obraz w czasie urlopowego wypoczynku – chwilami zabawny, chwilami ironiczny – w stu procentach prawdziwy.

Wakacje to powód do stresu. Dla każdego. Mówi się nawet: „Przyjechałem z urlopu, muszę odpocząć”. Kiedy jedziemy na wakacje, najczęściej mamy bardzo duże oczekiwania: że będzie super, że odpoczniemy, pięknie się opalimy, zakochamy się, poderwiemy kogoś wspaniałego, przeczytamy milion książek, upijemy się, ale nie zaliczymy kaca i wrócimy tak wypoczęci, że życie od razu stanie się piękniejsze. A tego najczęściej nie ma! Wracasz rozczarowana, bo piękny facet się nie pojawił, alkohol był drogi, a głowa i tak bolała cię trzy dni. Książki nie przeczytałaś, a w szafie w pokoju śmierdziało. Masakra, prawda? Miała być bajka, a bajki nie ma! Najpierw czterdzieści minut stoisz na lotnisku w kolejce do odprawy, potem okazuje się, że nie zważyłaś walizki, bo odprawiałaś się w ostatniej chwili i masz pół kilograma nadbagażu, nerwowo wyjmujesz ciuchy, żeby nie płacić. Przed wyjściem złamał ci się paznokieć, więc wrzuciłaś pilniczek do torebki, ale przecież w torebce podręcznej nie można mieć pilniczka, więc trzeba wyrzucić. Samolot nie startuje o czasie, jedzenie na pokładzie syfiaste, ciągle kolejka do toalety, nie można się wysikać. Wysiadasz – miało być gorąco, a jest mżawka. Jeszcze się autobus do hotelu spóźnia, a przecież już miałaś leżeć w wannie ze swoim nowo poznanym księciem z bajki. Jesteś po prostu wściekła, ale nie zmieniasz sposobu myślenia, nie machasz ręką: „Cholera, trudno, niech się dzieje, co chce!”, tylko dalej sobie wmawiasz, że ta bajka zaraz nadejdzie. Rośnie stres, rosną niespełnione nadzieje, dopada cię potworna frustracja. W pracy nie masz nierealistycznych oczekiwań, wiesz, że wszystko jest do bani, ale urlop to co innego.
Piotr Mosak, psycholog

Polska turystyka bez tajemnic! Piloci wycieczek zdradzają̨ sekrety i pokazują̨, jacy naprawdę̨ są Polacy na wakacjach. Kup już dziś otwierający oczy reportaż̇ Justyny Dżbik-Kluge.

Piloci, rezydenci, opiekunowie, przewodnicy i animatorzy opowiedzą Ci czy Polak na wakacjach to rzeczywiście przysłowiowy „Janusz”/”Grażynka”. Czy nauczyliśmy się podróżować, poznawać i akceptować inne kultury, zwyczaje i zachowania? To książka o nas samych, podróżujących Polakach, naszych wadach, zaletach, aspiracjach, marzeniach i ograniczeniach. Polacy w krzywym zwierciadle…

O e-booku Polacy last minute: Sekrety pilotów wycieczek blogerzy napisali: 

Reportaż ten zapewnił mi westchnienia niedowierzania, rozszerzone oczy z zafascynowania, chwilami rozbawił absurdem i nade wszystko pokazał profesjonalizm pilotów. Podziwiam z całego serca, niełatwo ogarnąć zachłyśniętych wakacjami rodaków. Ciekawe czy ktoś rozpoznał siebie w krzywym zwierciadle? - Martyna Pokrzywa - Zaczytana Majka

Polacy last minute: Sekrety pilotów wycieczek od Justyna Dżbik-Kluge możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Dzięki Justynie Dżbik-Kluge możemy dowiedzieć się jak wyglądamy w oczach opiekujących się nami na urlopie przewodników.

Z pewnością jesteście ludźmi lub znacie osoby, dla których na wakacjach zasady ulegają rozluźnieniu. W końcu to czas wolny, w którym chcemy odpocząć, naładować baterie i czasami to przekonanie prowadzi wypoczywających poza granice zarówno kraju, jak i dobrego wychowania. Hamulce puszczają szczególnie daleko od domu. Przecież nikt nas nie zna, nie zapamięta i nigdy więcej nie zobaczymy współtowarzyszy podróży. Choć podobno łatwo rozpoznać podróżującego Polaka - wiecznie narzeka, wykłóca się i wywyższa. Jednak cisi świadkowie tych wydarzeń, pełni profesjonalizmu i optymizmu nawet w obliczu niezaplanowanych katastrof piloci, pamiętają. Nie tylko te złe chwile, epickie również się zdarzają, choć niewątpliwie rzadziej.

Książka ma formę reportażu, jednak nie jest oparta na doświadczeniach autorki. Na jej kartach znajdziemy świetnie opracowane wywiady ze specjalistami na różnych etapach życia zawodowego, pracujących jako pilot wycieczek lub rezydent w przeróżnych punktach naszego globu. Spodziewałam się opowieści o zagranicznych wyprawach, jednak znajdziemy tutaj również wypowiedzi organizatorów wycieczek po Polsce zarówno dla Polaków, jak i zagranicznych gości. Ciekawym zabiegiem było zestawienie jak przedstawia się odległości gościom z Europy a np. z Argentyny. Kontynuujący tę myśl fragment o tym, jak do zwiedzania podchodzą różne narodowości, był niesamowicie wciągający. Zaciekawiło mnie również omówienie od strony organizatora tzw. firmowych wyjazdów motywacyjnych, z czym zetknęłam się po raz pierwszy.

Niektórym Czytelnikom może przeszkadzać, że autorka ogranicza swoje wtrącenia i komentarz do niezbędnego minimum, pozostając przy zadawaniu pytań. Jednak mnie ta forma przekazania historii, przypadła do gustu. Miałam wrażenie jakbym sama słuchała osób opowiadających anegdoty o coraz to bardziej niemożliwych do wyprostowania sytuacjach czy osób nieprzygotowanych do wyprawy. Ujęło mnie również podsumowanie, jak zmienił się obraz typowego podróżującego Polaka na przestrzeni ostatnich lat, próba zdiagnozowania, skąd bierze się wyimaginowany kompleks niższości oraz nasza legendarna skłonność do kłótliwości.

Reportaż ten zapewnił mi westchnienia niedowierzania, rozszerzone oczy z zafascynowania, chwilami rozbawił absurdem i nade wszystko pokazał profesjonalizm pilotów. Podziwiam z całego serca, niełatwo ogarnąć zachłyśniętych wakacjami rodaków. Ciekawe czy ktoś rozpoznał siebie w krzywym zwierciadle?

Ocena: 6/6
©Zaczytana Majka
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Z jednej strony - w miarę ciekawe, jak każdy zestaw anegdotycznych opowieści zawodowych ludzi, z którymi stykamy się czasem. I zapominamy, że nie tylko my ich oceniamy, ale także oni nas.
    Z drugiej, w okolicy czwartego rodzaju, hoc historyjki niby są różne, robi się nieco monotonnie.
    Ile można czytać, słuchać (audiobook znowu tańszy od epuba) o standardowych przywarach i sytuacjach, które nie musza być nam nieznane. Choć często, oczywiście, oceniamy je inaczej.

Warto zerknąć