ebook Praga. Czeskie ścieżki
3.2 / 5.00 (liczba ocen: 42)

Praga. Czeskie ścieżki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 19.14
wciąż za drogo?
19.14 złpremium: 9.57 zł Lub 9.57 zł
24.56 zł Lub 22.10 zł
29.66 zł Lub 26.69 zł
31.90 zł
31.90 zł
24.81 zł
25.68 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Reportaż, w którym znajdziemy cząstkę czeskiej duszy. W „Pradze” (e-book w formatach epub i kndle mobi) Mariuszowi Suroszowi udało się uchwycić pierwiastek wyjątkowego czeskiego usposobienia, dzięki czemu na kartach tej książki ożywają rzeźby Bohumila Kafki, muzyka Bedřicha Smetany, sgraffita Mikoláša Aleša, a hokej staje się istotną częścią narodowych smutków i nadziei. „«Szczeniak zabierający się do takiego miasta!» – ta myśl towarzyszyła mi od chwili podpisania umowy na książkę. I nie jest to kokieteria. O Pradze napisano setki książek i wciąż powstają nowe. Siła tego miasta okazuje się tak duża, że z równą mocą uwodzi miejscowych i przyjezdnych. I żadna z książek – bo tak już z miłością jest – nie wyjaśniła i nie wyjaśni przekonująco zagadki, dlaczego w Pradze z taką łatwością zakochują się kolejni…” – Mariusz Surosz

Praga. Od wieków przyciąga, fascynuje i inspiruje, nie pozwala o sobie zapomnieć. Do jej pasjonatów zalicza się także Mariusz Surosz, który od lat zgłębia tajemnice miasta i istotę czeskości. Tropiąc miejsca i symbole związane z kształtowaniem się czeskich mitów, spaceruje między pomnikami i kamienicami, ogląda obrazy i słucha muzyki. Podąża tropem dwóch Janów – Husa i Žižki – oraz husytyzmu, który przez wieki dawał niewielkiemu narodowi siłę, by trwać. Udaje mu się uchwycić pierwiastek wyjątkowego czeskiego usposobienia, dzięki czemu ożywają rzeźby Bohumila Kafki, muzyka Bedřicha Smetany, sgraffita Mikoláša Aleša, a hokej staje się istotną częścią narodowych smutków i nadziei.
Autor uświadamia nam też, jak wiele razy w historii czeskość była zagrożona, a złota Praga, najbardziej czeskie z miast, musiała o swoją tożsamość walczyć rękami pracowitych mieszczan, genialnych malarzy, rzeźbiarzy i muzyków, a nawet hokeistów. Dziś nikt już nie ma wątpliwości, do kogo należy Praga, a na pytanie, czyje są praskie tramwaje, parki i miejski kurz, każdy Czech odpowie: „Naše!”.

O e-booku Praga. Czeskie ścieżki blogerzy napisali: 

Pragę. Czeskie ścieżki przeczytałam z wielką przyjemnością. W tej książce czuć ogromną miłość autora do Pragi i pasję z jaką opowiada o Czechach. W swoich esejach Mariusz Surosz obdziera Pragę z jej magii i złotego blasku, jednak dzięki temu staje się bardziej prawdziwa i realna. - Cuddle up with a good book - Marta Pyznar

Praga. Czeskie ścieżki od Mariusz Surosz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Zaraz po powrocie z urlopu sięgnęłam po Pragę. Czeskie ścieżki, lektura tej książki miała być dla mnie przedłużeniem mojego pobytu w tym mieście. I tak właśnie się stało. Przyjemnie było wrócić do Pragi, nawet książkowo, a Mariusz Surosz potrafi tak pięknie opowiadać, że już planuję kolejną wyprawę do stolicy Czech, by również śladami autora, odkryć ją na nowo, wydeptując swoje czeskie ścieżki.

Sama książka nie jest jednak typowym przewodnikiem po mieście. Punkty na mapie Pragi stają się pretekstem do opowiedzenia historii Czech, przybliżenia losów ludzi nierozerwalnie związanych z tym miastem, ludzi którzy wpłynęli na losy swojego kraju.
Praga. Czeskie ścieżki są lekcją historii, bez której nie sposób dobrze poznać czeskiej stolicy.

Autor zabiera czytelnika na wzgórze Vítkov, które staje się punktem wyjścia do opowieści o Janie Husie, husytyzmie i drodze Czechów do niepodległości. Znajdziemy tu również opowieści o czeskim hokeju czy o Karelu Hašlerze. Moją ulubioną częścią książki jest ta w której autor zabiera nas na spacer z wysoko podniesioną głową, gdy przyglądamy się frontom kamienic, bogatych w płaskorzeźby, malowidła, detale, w których odnajdziemy odniesienia do symboli narodowych, mitów i legend. Właśnie na fasadach budynków odrodziła się czeska tożsamość, kultura, duch narodu.

Pragę. Czeskie ścieżki przeczytałam z wielką przyjemnością. W tej książce czuć ogromną miłość autora do Pragi i pasję z jaką opowiada o Czechach. W swoich esejach Mariusz Surosz obdziera Pragę z jej magii i złotego blasku, jednak dzięki temu staje się bardziej prawdziwa i realna.

Polecam.

Ocena: 5/6
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć