ebook Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia
3.93 / 5.00 (liczba ocen: 346)

Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich prawie 2 miesiącach
E-book - najniższa cena: 23.90
Audiobook - najniższa cena: 23.90
wciąż za drogo?
Virtualo#Cyber Monday
Virtualo#Cyber Monday
-14% 23.90 zł
26.00 zł Lub 23.40 zł
39.99 zł Lub 35.99 zł
25.99 zł
33.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

„Wojna? Nikt nam tutaj szyj nie sprawdza i nie każe mówić pacierza na dobranoc. Do szkoły chodzić nie trzeba i nikt nie pilnuje, kiedy kładziemy się spać. Podoba mi się tutaj…” Magdalena Grzebałkowska w swojej kolejnej reportażowej książce „Wojenka” (e-book w formatach epub i mobi) przedstawia poruszający obraz wojennej zawieruchy widzianej oczami jej najmłodszych uczestników.

Trzyletni Arthur trafia do domu dziecka, gdzie będzie wychowywany na idealnego nazistę. Lilia w łagrze pokocha Stalina, choć jest córką wrogów narodu. Mały Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, pozna życie za drutami, choć żyje w kraju wolności. Czy Jose Maria, którego rodzice odsyłają z pogrążonej w krwawym konflikcie Hiszpanii, w Związku Radzieckim znajdzie raj? A może i tam w końcu dopadnie go wojna?
By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas – małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich. W Kazachstanie spotyka dziewczynkę – dziś ponad 80-letnią – której wojna zabrała wiedzę o tym kim jest, skąd pochodzi i jakie były losy jej rodziców. Reporterka chce jej pomóc odzyskać pamięć. A nam wszystkim pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.

O e-booku Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia blogerzy napisali: 

Wojenka to bardzo dobry reportaż o przetrwaniu i wojnie wpisanej w krwioobieg, opowieść o dzieciach, które bez względu na to gdzie mieszkają nigdy nie są przygotowane na brutalne zakończenie swojego dzieciństwa. Książka, która pozwala docenić to w jakich żyję czasach. - Marta Pyznar - Cuddle up with a good book

Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia od Magdalena Grzebałkowska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Magdalena Grzebałkowska napisała reportaż o dzieciach, których dzieciństwo przypadło na czasy II wojny światowej. To kilkanaście historii, które rozgrywają się w różnych zakątkach świata, m.in. w Polsce, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Syberii. Rozmówcami reporterki są dzieci oddzielone od matek, tuż po urodzeniu. Dzieci, które nie znały słów „mama” i „tata”, dzieci zamykane w obozach i domach dziecka, przekonane, że wszystkie dzieci żyją w domach dziecka. Dzieci wstępujące do wojska, dzieci, które muszą zmierzyć się z tym, że jedno z rodziców było nazistowskim zbrodniarzem.

Rozmówcy Magdaleny Grzebałkowskiej w swoich wspomnieniach przywołują obrazy, które wyryły im się w pamięci. Zdarzenia, które sprawiły że w jednej chwili dorośli, bezpowrotnie tracąc dzieciństwo. W tych historiach pełno jest strachu, niepewności. Najbardziej jednak dotknęło mnie jak często bohaterowie reportażu traktują wojnę i całe jej okrucieństwo z osobliwym spokojem. Jeśli nie pamiętają nic poza wojną, właśnie ona staje się dla nich ich normalnością.

Magda Grzebałkowska jest znakomitą reporterką, uważną, pełną empatii słuchaczką, baczną obserwatorką. W pewien sposób kreuje świat o którym opowiada. Często angażuje się w poszukiwania, stara się rozwiązać zagadki, z którymi zmagają się jej rozmówcy, przeczesując strony internetowe w poszukiwaniu utraconych tożsamości, czy pomagając w wykonaniu badań genetycznych dla jednej z poznanych kobiet.

Wojenka to bardzo dobry reportaż o przetrwaniu i wojnie wpisanej w krwioobieg, opowieść o dzieciach, które bez względu na to gdzie mieszkają nigdy nie są przygotowane na brutalne zakończenie swojego dzieciństwa. Książka, która pozwala docenić to w jakich żyję czasach.

Ocena: 5/6
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć