ebook Dziewczyna ze szkła
4.3 / 5.00 (liczba ocen: 334)

Dziewczyna ze szkła
ebook: mobi (kindle), epub (ipad), pdf

E-book - najniższa cena: 28.00
wciąż za drogo?
32.46 złpremium: 20.94 zł Lub 20.94 zł
28.00 zł
34.90 zł
34.90 zł
34.90 zł Lub 31.41 zł
28.31 zł
28.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Meg Kavanagh zawsze była niezwykle wrażliwa, jednak kochająca rodzina, a zwłaszcza relacja ze starszym bratem były prawdziwą ostoją dla jej „inności”. Kiedy brat dziewczyny ginie, a matka nie radzi sobie z tragedią, ojciec przenosi rodzinę do małego miasteczka w Wyoming. Meg coraz mocniej czuje, że jest zdana tylko na siebie w uporaniu się ze stratą, jednak właśnie wtedy w jej życie wkracza ktoś niespodziewany.

Henry Whitmire ma zbyt dużo pracy w gospodarstwie rodziców, by poza szkołą znajdować jeszcze czas na życie towarzyskie. Gdy w klasie pojawia się nowa dziewczyna, która nikomu nie chce zdradzić swojej historii, chłopak jest przekonany, że Bóg postawił na jego drodze wyjątkową relację.

Dziewczyna ze szkła to poruszająca historia o tym, że przyjęcie najcenniejszych darów wymaga odwagi, a to, co świat uważa za słabość, może okazać się największą siłą.

O e-booku Dziewczyna ze szkła blogerzy napisali: 

Dziewczyna ze szkła jest napisana prostym językiem, ale wypowiedzi w najważniejszych momentach są głębokie, szczere i ujmują za serce. Tę książkę powinien przeczytać każdy bez względu na to w jakim jest wieku. Z niej bije przesłanie, a przeczytałam kilkanaście książek z tego gatunku i mogę przyznać, że ta pozycja jest jedną z lepszych. I nie jest to typowa powieść romantyczna z tego nurtu! - Martyna Pokrzywa - Zaczytana Majka

Laurze Anderson Kurk udało się stworzyć powieść świeżą, uniwersalną i piękną, zarówno w warstwie tekstowej, jak i w głębi jej przesłania. Bardzo bym chciała, żeby na rynku pojawiło się więcej takich książek. - Alina Z. - Tea Books Lover

Dziewczyna ze szkła od Laura Anderson Kurk możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Czasem nachodzą mnie smutne myśli, jak brutalny jest rynek książki i jak często naprawdę wartościowe tytuły giną w zalewie nowości, nie otrzymując tyle uwagi, na ile zasługują. Właśnie takie myśli towarzyszyły mi przy lekturze Dziewczyny ze szkła Laury Anderson Kurk - chwytającej za serce powieści z gatunku young adult, łączącej trudny temat żałoby ze słodyczą pierwszej miłości i pięknym przesłaniem o łasce.

Bohaterką powieści jest 16-letnia Meg Kavanagh, od dziecka nazywana przez swojego brata Wyatta dziewczyną ze szkła, ze względu na jej ogromną wrażliwość. Kiedy Wyatt ginie w tragicznych okolicznościach, rodzina Meg rozpaczliwie próbuje poradzić sobie ze stratą, każdy na swój sposób. Przeprowadzka na drugi koniec Stanów ma być dla nich nowym początkiem, z dala od szeptów i współczujących spojrzeń. Henry Whitmire, jeden z uczniów z nowej szkoły Meg, nie wie, jaką tajemnicę skrywa dziewczyna, ale jest gotów zrobić wszystko co w jego mocy, aby jej pomóc. Czy jednak da się poskładać na nowo pękniętą taflę szkła?

Można by powiedzieć, że w tej książce nie ma nic oryginalnego - w końcu ile już powstało historii o nastolatkach z tragiczną przeszłością, przeprowadzających się do nowego miejsca i zmagających się ze związanymi z tym wyzwaniami? Na pewno czytałam ich już kilka, a jednak czytając Dziewczynę ze szkła wcale nie miałam wrażenia, że to wszystko już było. Autorce udało się stworzyć powieść świeżą, uniwersalną i piękną, zarówno w warstwie tekstowej, jak i w głębi jej przesłania.

Postać Meg na początku wzbudziła we mnie bardzo opiekuńcze uczucia - szczerze współczułam jej utraty brata, obojętności matki, konieczności radzenia sobie ze swoją żałobą w samotności. Ale w miarę jak zagłębiałam się w jej historię, coraz wyraźniej widziałam, że Meg nie chciałaby mojego współczucia i że jest o wiele silniejsza, niż się to wydaje jej samej. Jej wrażliwość z jednej strony czyni ją bardziej podatną na zranienie, skupioną na swoim wnętrzu i duszącą w sobie więcej, niż jest w stanie sama unieść, ale z drugiej strony powoduje, że Meg jest bardziej otwarta na ludzi i odnosi się do nich bez uprzedzeń i osądów. Bardzo poruszyła mnie jej historia, jej powolna droga do uzdrowienia, jej wewnętrzny świat - myślę, że każda osoba wysoko wrażliwa znalazłaby w Meg cząstkę siebie.

Powieść opowiada również o tym, jak różne oblicza może przybierać żałoba. Czasem jest to silna potrzeba zmiany otoczenia oraz rzucenia się w wir pracy, aby zagłuszyć ból i natłok myśli, a czasem to powolne opadanie w odmęty żalu, coraz niżej i niżej, aż wszystko inne przestaje mieć znaczenie - nawet najbliżsi. Myślę, że przez historię rodziny Kavanagh autorka chciała przekazać, że każdy ma prawo przeżywać żałobę na swój sposób i zawsze jest to długotrwały proces, ale ważne, aby nie zapominać przy tym o tych, którzy pozostali, a także że nie ma nic złego w szukaniu profesjonalnej pomocy, która czasem może okazać się niezbędna.

Dziewczyna ze szkła to także romantyczna opowieść o rodzącym się między Meg a Henrym uczuciu. Jestem zachwycona, jak delikatnie i mądrze autorka poprowadziła ten wątek, bez zbędnych dramatów i rzucania bohaterom kłód pod nogi. Związek z Henrym nie jest dla Meg kolejnym źródłem zmartwień, ale wręcz przeciwnie - daje jej oparcie, pomaga odnaleźć pokój i sens, których tak rozpaczliwie potrzebowała.

Debiut Laury Anderson Kurk udowadnia, że można pisać o współczesnych nastolatkach nie gloryfikując ich szkodliwych zachowań, jak to często bywa w literaturze młodzieżowej, ale i nie uderzając w moralizatorskie tony, a także w jak subtelny, nienachalny sposób można poruszyć tematykę wiary oraz jej wpływu na nasze codzienne życie i postrzeganie świata. Bardzo bym chciała, żeby na rynku pojawiło się więcej takich powieści. Z niecierpliwością oczekuję na polskie wydanie kontynuacji historii Meg, a was szczerze zachęcam do przeczytania Dziewczyny ze szkła , bo zdecydowanie zasługuje na to, żeby było o niej głośno.

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Tea Books Lover
Bohaterką tej niezwykłej historii jest Meg Kavanah, która wraz z rodziną przeprowadza się, aby na nowo rozpocząć życie po tragicznych wydarzeniach, w których zginął brat dziewczyny. Ta sytuacja bardzo mocno wpłynęła na całą rodzinę. Nastolatka nie jest zadowolona z pomysłu taty i czuje się bardzo osamotniona. Nie może sobie wybaczyć, że jej brat zginął i obwinia się o jego śmierć. Przeprowadzając się do Wyoming, wciąż nie może się przekonać, że to dobra decyzja. Jednak gdy na jej drodze staje Henry, odciska na jej życiu wyraźny ślad, udowadnia sobie, że przyjęcie pomocy innych osób to akt największej odwagi.

Dziewczyna ze szkła to powieść, która porusza bardzo trudne aspekty w życiu każdego człowieka. Śmierć najbliższej osoby, niepogodzenie się z nią, wycofanie ze świata czy depresja. To tylko ułamek tego o czym wspominam. Z drugiej jednak strony mamy jakąś nadzieję oraz łaskę i pomoc od innych osób, która udowadnia, że warto żyć. Meg przeżyła wielką stratę, co spowodowało u niej wycofanie się z aktywnego życia. Żeby nowe środowisko, do którego przeprowadziła się z rodziną, nie dowiedziało się, o jej tragedii, postanowiła usunąć się z mediów społecznościowych i stanąć na uboczu. Mimo tego dziewczyna i tak czuje się źle. Aby ukoić swój ból prowadzi pamiętnik, w którym pisze do brata. Te listy są przesiąknięte winą, żalem i tęsknotą. Autorka Laura Anderson Kurk pisząc książkę bez wątpienia postawiła na emocje.

Bohaterowie powieści mają swoje jasne i ciemne strony, tak jak ludzie. Każdy z nich mierzył się ze swoimi małymi szczęściami jak i tymi smutnymi wydarzeniami. Meg przeżywała stratę na swój sposób, ale jej rodzice - zwłaszcza matka - po śmierci syna załamała się. Jej depresja musiała być leczona w zamkniętym ośrodku. Oczywiście kluczową postacią dla Meg był Henry, który widząc jak jest wycofana, nie zrezygnował z prób niesienia jej pomocy, mimo że dziewczyna czasem miała niezrozumiałe do niego pretensje. Jednak jego upór zaprocentował i bohaterka otworzyła się przed nim, wyjawiając tym samym swój największy sekret.

Dziewczyna ze szkła jest napisana prostym językiem, ale wypowiedzi w najważniejszych momentach są głębokie, szczere i ujmują za serce. Tę książkę powinien przeczytać każdy bez względu na to w jakim jest wieku. Z niej bije przesłanie, a przeczytałam kilkanaście książek z tego gatunku i z ręką na sercu mogę przyznać, że ta pozycja jest jedną z lepszych. I nie jest to typowa powieść romantyczna z tego nurtu!

Odniesienie do miłosierdzia, którego potrzebuje każdy z nas sprawia, że zupełnie inaczej widzi się pewne problemy. Meg, mimo doznania straszliwej straty, która rzuciła cień na jej życie i pomoc Henry'ego, który stał się jej opoką i wsparciem, ukazuje jedno - że każdą ciemność można rozjaśnić, a miłosierdzie może nas zmienić. Oczywiście, jeśli tylko na to pozwolimy.

Podsumowując Dziewczyna ze szkła to opowieść o żalu i życiu po stracie bliskiej osoby. Autorka trzyma czytelników w napięciu do samego końca i nie boi się opisywać trudnych tematów, takich jak choroba psychiczna czy trudności w radzeniu sobie z depresją i żalem. Śmierć młodego człowieka jest tak trudna do zniesienia i rozdziera wiele rodzin. Historia rodziny Meg jest tragiczna i realistyczna, a ich reakcje na żal są wiarygodne i wzruszające. Polecam z całego serca, warto przeczytać tę książkę!

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Zaczytana Majka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć