ebook Schronisko
4.08 / 5.00 (liczba ocen: 3828)

Schronisko
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 20.90
wciąż za drogo?
EMPIK#EMPIK CW
EMPIK#EMPIK CW
25.90 zł
28.89 zł Lub 26.00 zł
33.99 zł Lub 30.59 zł
-38% 20.90 zł
28.89 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)

Mrożąca krew w żyłach historia zaginięcia utalentowanej nastoletniej szachistki. Jeden z najgłośniejszych zagranicznych thrillerów ostatnich lat.

Schronisko to lektura obowiązkowa dla fanów książek B.A. Paris i hitowego serialu "Gambit Królowej". Diabelnie wciągająca fabuła, absolutnie nieprzewidywalne zwroty akcji i błyskotliwa gra psychologiczna. Fantastyczny i przeszywająco mroczny debiut Sama Lloyda zachwycił zagraniczne media i błyskawicznie przysporzył autorowi rzesze fanów.

Trzynastoletnia Elissa ma za chwilę wziąć udział w najważniejszym wydarzeniu swojego życia, Ogólnoangielskim Młodzieżowym Grand Prix w Szachach. Jednak tuż przed rozpoczęciem turnieju zostaje porwana i budzi się w podziemnej celi gdzieś w Lesie Pamięci. Elijah ma dwanaście lat, ale zna cała okolicę jak własną kieszeń. Kiedy pojawia się w celi, dziewczyna liczy na to, że jej pomoże i pójdzie na policje. Jednak chłopiec nie chce, żeby Elissa odeszła z lasu. W miarę jak zachowanie jej porywacza robi się coraz dziwniejsze, nastolatka uświadamia sobie, że ów dziwny, samotny chłopiec to jej jedyna nadzieja na przetrwanie. Próbuje go przechytrzyć i tak rozpoczyna się pełna zdradliwych pozorów gra w kotka i myszkę – a jednocześnie zawiązuje się relacja, która przesądzi o losach obojga nastolatków.

O e-booku Schronisko blogerzy napisali: 

Sam Lloyd przedstawia nam porywającą opowieść, która kilkakrotnie zaskakuje czytelnika. Gdy wydaje się, że już wszystko wiemy, że historia zbliża się do finału, nagle okazuje się, że to były kolejne zasłony i pozory. A cały czas toczy się gra na czas pomiędzy policją, a okrutnym i nieludzkim porywaczem, którego motywy są prawie do końca niejasne. - Autorski przewodnik kulturalny

Schronisko to jedna z ciekawszych pozycji wydanych w ostatnim czasie. Czyta się ją niemal jednym tchem i autorowi udaje się utrzymać czytelników w niemal nieustającym napięciu. Przez większość czasu historia jest dynamiczna, choć głównie na podłożu psychologicznym. Ja osobiście bardzo taki dynamizm cenię. - Monika Lewandowska - Kocham Cię, moje życie

Schronisko od Sam Lloyd możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka…

Rezolutna trzynastolatka Elissa, przyjeżdża wraz z matką na Ogólnoangielski Młodzieżowy Grand Prix w Szachach. Niestety podczas przerwy w turnieju dziewczynka zostaje porwana. Gdy Elissa odzyskuje przytomność okazuje się, że jest przetrzymywana w podziemnej celi w jakimś wyludnionym miejscu. Wydaje się, że młoda szachistka jest zdana tylko na siebie. Tymczasem w celi dziewczynki pojawia się dwunastoletni Elijah. Nastolatka liczy na to, że chłopiec sprowadzi pomoc, on jednak wcale nie chce by Elissa odeszła z miejsca, które nazywa Lasem Pamięci. Młoda szachistka za wszelką cenę próbuje jednak nawiązać z chłopcem więź, by przekonać go do pomocy. Między dwojgiem zawiązuje się swoista relacja a gra, którą oboje stoczą, będzie tą najważniejszą w ich życiu.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło, a co jednak trochę mniej…

Mam poczucie, że Schronisko Sama Lloyda to jedna z mroczniejszych powieści, którą miałam możliwość czytać w ostatnim czasie. Nie oszukujmy się, temat przetrzymywania dziecka w nieludzkich warunkach, nie jest ani przyjemny, ani łatwy w odbiorze. Mimo to, jest w tej książce coś, co skutecznie przykuwało moją uwagę i co powodowało, że tę historię poznawałam nie tylko z ogromnym zainteresowaniem, ale również niemałą przyjemnością.

Przede wszystkim powieść ma niesamowity, mroczny, duszny i wręcz brudny klimat. A czym głębiej w las (i to nie do końca w przenośni) tym okazuje się jeszcze mroczniej. Bardzo podobała mi się kreacja głównej bohaterki. Jej rezolutność i jak przystało na szachistkę przebiegłość nieustannie wywoływała we mnie nadzieję i doskonale kontrastowała z miejscem, w którym się znalazła. Jej zdolności analitycznego myślenie, nie tylko pozwalały jej na swoiste odnajdywanie się w sytuacji, ale także były dodatkowym smaczkiem powieści. Moje ogromne zainteresowanie wzbudzał również Elijah. Byłam bardzo zaintrygowana jego tajemnicą. Bo że chłopiec ją skrywa czuć od samego początku.

Na plus zapisuję również podzielenie narracji pomiędzy Elissę, Elijaha oraz policjantkę prowadzącą dochodzenie. I jak nie zawsze odnajduję się w opisach śledztwa tak muszę przyznać, że w tej powieści wydaje się ono niezwykle ciekawe i realne a do tego, życie osobiste tej bohaterki również przyciąga uwagę. Osobiście żałuję nawet, że autor nie napisał o niej choć trochę więcej.

Dzięki licznym odniesieniom do Jasia i Małgosi miałam czasem poczucie jakbym poznawała tę baśń na nowo w mocno nieocenzurowanej wersji dla dorosłych czytelników. Nie ukrywam również, że podobały mi się liczne i niezwykle ciekawe odniesienia do jakże popularnych w ostatnim czasie rozgrywek szachowych. Te moim zdaniem czuć niemal w całej powieści. Oba te wątki niezwykle mi odpowiadały i bardzo rozbudzały moją wyobraźnię.

Niestety, Schronisko to nie jest historia pozbawiona wad. Czuć w niej pewne niedociągnięcia a sam finał wydaje się nie do końca satysfakcjonujący. I jak początek naprawdę wciąga i rozbudza wyobraźnię czytelnika, tak ostatnie rozdziały nie mają w moim poczuciu już takiej siły napędowej. Niemniej powieść zawiera kilka ciekawych, zaskakujących zwrotów akcji i to one stanowiły dla mnie najmocniejsze akcenty.

Podsumowując: Pomimo kilku zastrzeżeń dla mnie Schronisko to jedna z ciekawszych pozycji wydanych w ostatnim czasie. Czyta się ją niemal jednym tchem i autorowi udaje się utrzymać czytelników w niemal nieustającym napięciu. Przez większość czasu historia jest dynamiczna, choć głównie na podłożu psychologicznym. Ja osobiście bardzo taki dynamizm cenię.

Komu polecam?

Schronisko to pozycja dla wielbicieli thrillerów psychologicznych z mrocznym i dusznym klimatem. Odnajdziecie w niej nie tylko odniesienia do rozgrywek szachowych, śledztwa i mrocznych zakamarków ludzkiej duszy, ale także ciekawych bohaterów.

Ja spędziłam z tą książką niezwykle satysfakcjonujący czas.

Ocena: 5/6
©Kocham Cię, moje życie
Schronisko to taki gambit królowej, która została porwana i uwięziona. Z rozwoju akcji szybko dowiadujemy się że młoda szachistka Elissa, która została porwana, jest zapewne kolejną ofiarą tego samego porywacza. Jednak tym razem porywacz stanął wobec trudniejszego przeciwnika niż poprzednie dzieci. Dziewczynka jest zdolną szachistką, ma wyjątkowo sprawny i logiczny umysł oraz niezwykłą determinację.

Norę, w której uwięziona jest Elissa odwiedza Elijah. Dziewczynka nie wie, kim on jest. Sprawia wrażenie małego chłopca, więc bohaterka ma nadzieję, że skłoni go, by jej pomógł. Niestety nie jest to wcale proste. Elijah chętnie rozmawia z uwięzioną bohaterką, ale niewiele mówi o sobie. Dziewczynka jednak potrafi go przechytrzyć i dowiaduje się kilku szczegółów o miejscu porwania. Z kolei porywacz, którego nazwała ghulem, zmusza ją do wygłoszenia kilku zdań przed kamerą.

Prowadząca śledztwo wraz z matką dziewczynki oglądają film, który porywacz umieścił na Youtube, i odkrywają, że Elissa zawarła w nim sporo wskazówek. Ale czy to wystarczy?

Schronisko to bardzo nietypowa powieść kryminalna. Czytelnik poznaje trzy narracje, a żadna z nich nie jest pełna, więc sam musi z nich zbudować obraz sytuacji. Nie wiemy, kim jest Elijah, a w związku z tym trudno przewidzieć, jakie podejmie decyzje i czy będą one korzystne dla Elissy. Narracja Elissy jest z konieczności najbardziej fragmentaryczna, ale ukazuje sposób jej myślenia i determinację. Trzecią perspektywę stanowi historia widziana oczami zaangażowanej w śledztwo policjantki, która robi wszystko, by odnaleźć dziewczynkę. Jednak zdaje sobie sprawę, że każdy upływający dzień zmniejsza szansę porwanej na przeżycie.

Sam Lloyd przedstawia nam porywającą opowieść, która kilkakrotnie zaskakuje czytelnika. Gdy wydaje się, że już wszystko wiemy, że historia zbliża się do finału, nagle okazuje się, że to były kolejne zasłony i pozory. A cały czas toczy się gra na czas pomiędzy policją, a okrutnym i nieludzkim porywaczem, którego motywy są prawie do końca niejasne. Powieść warta przeczytania.

Ocena: 5/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć