ebook Życie pana Moliera
3.86 / 5.00 (liczba ocen: 1595) Ilość stron (szacowana): 224

Życie pana Moliera
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo MG
Kategoria:  /
najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - polecana oferta: 24.76
wciąż za drogo?
32.46 złpremium: 17.45 zł Lub 17.45 zł
24.76 zł Lub 22.28 zł
26.00 zł
34.86 zł Lub 31.37 zł
34.90 zł
24.74 zł
24.83 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Arcydzieło literatury rosyjskiej. Hołd oddany przez jednego mistrza słowa drugiemu wielkiemu twórcy literatury. Powieść, w której autor „Mistrza i Małgorzaty” opowiada o szczególnych relacjach między władzą i artystą. Przedstawia pełną upokorzeń i rozczarowań egzystencję pisarza, którego współcześni nie doceniają, gdyż geniuszem przerasta swoje otoczenie o całe epoki, a jego losy zależą od kaprysu tyrana.

Michaił Bułhakow uważał Moliera za kogoś szczególnie mu bliskiego, choć Molier miał więcej szczęścia jako pisarz: jego sztuki były wystawiane, sam w nich grywał i cieszył się zasłużoną sławą. Bułhakow przeciwnie, „Życia pana Moliera” nigdy nie ujrzał w druku ani na scenie. Powieść trafiła do czytelników 22 lata po śmierci autora.
W „Życiu pana Moliera” Michaił Bułhakow przedstawia pełną upokorzeń i rozczarowań egzystencję twórcy, którego współcześni nie doceniają, gdyż swym geniuszem przerasta otoczenie o całe epoki, a jego losy zależą od kaprysu tyrana. Losy Bułhakowa również zależały od tyrana, przejmująco brzmią więc ostatnie słowa powieści: „...ja, któremu nigdy nie będzie sądzone go zobaczyć, przesyłam mu na pożegnanie moje pozdrowienie”.

Życie pana Moliera od Michaił Bułhakow możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Życie Pana Moliera to biografia słynnego Francuza, sporządzona przez samego Michaiła Bułhakowa. Jakże zaskoczona byłam, kiedy dowiedziałam się, że Bułhakow tak bardzo cenił Moliera, że poświęcił mu w całości jedną ze swoich książek! Dzieliły ich epoki, a jednak nie okazało się to przeszkodą – wręcz przeciwnie! Wydaje mi się, że to właśnie odległość podsycała tę dziką fascynację.

Ta książka może się okazać ciekawą czytelniczą przygodą. Stykają się w niej w końcu dwa doskonałe i wielkie umysły, które, choć zupełnie od siebie różne, były jednocześnie dla siebie bliskie.

Życie Pana Moliera – niewiarygodna fascynacja Bułhakowa

Postać Moliera nigdy szczególnie mnie nie interesowała. Oczywiście dane mi było poznać parę jego dzieł – czy to jako lektury szkolne, czy na własną rękę – jednak nigdy nie zastanawiałam się nad jego życiorysem. Wszyscy znamy Świętoszka, Skąpca czy Don Juana… ale czy wiemy cokolwiek o samym autorze? Jak zostały pierwotnie odebrane wspomniane wyżej utwory? Jakie skandale wywołały? Przyznaję, że dopiero dzięki Bułhakowowi miałam szansę wzbogacić swoją wiedzę.

Życie Pana Moliera jest biografią, chociaż czyta się ją, niczym najlepszą powieść. Bułhakow skrupulatnie rysuje losy Moliera, pozwalając poznać swojego bohatera bliżej. Czytelnik przeżywa wydarzenia razem z bohaterem – odczuwa z nim strach, smutek, radość.

Wszystko jest jeszcze ciekawsze, kiedy uświadamiamy sobie, że tłem dla wydarzeń jest XVII wieczna Francja. Moliere nie pozostawia na niej suchej nitki.

Fascynujący zachwyt

Zachwyt Bułhakowa Molierem jest fascynujący. Uważał go za kogoś wyjątkowo mu bliskiego, choć przecież nie miał okazji poznać go bliżej – jako człowieka, nie twórcę. Ostatnie słowa książki: …ja, któremu nigdy nie będzie sądzone go zobaczyć, przesyłam mu na pożegnanie moje pozdrowienie są świadectwem niezwykłego szacunku i uznania, jakim go darzył.

Bułhakow nie doczekał się publikacji swojej książki za życia. Ostatecznie trafiła ona w ręce czytelników dopiero w 22 lata po śmierci autora. Sam pisarz nie cieszył się taką sławą, jak jego idol i bohater. Choć życie Moliera pełne było upokorzeń i porażek, to jego sztuki były rozchwytywane, a nazwisko stanowiło markę samą w sobie. Bułhakow cieszył się mniejszą popularnością.

Życie Pana Moliera jest ciekawą literacką przygodą. Warto sięgnąć po tę książkę, jeśli ktoś ceni twórczość jednego lub drugiego pisarza.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć