ebook Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945
3.77 / 5.00 (liczba ocen: 179)

Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 31.99
wciąż za drogo?
31.99 zł
31.99 zł Lub 28.79 zł
32.99 zł
31.99 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Gdy pierwsza gwiazdka oznacza nadzieję

Święta w czasie wojny na zawsze zapadają w pamięć. Cudem zdobyte jedzenie, tekturowa choinka w kącie celi i wspólnie odśpiewane „Bóg się rodzi” na tyłach baraku były szczytem odwagi. Ale tak spędzone Boże Narodzenie stawało się też namiastką domu, iskierką nadziei, że kiedyś jeszcze spędzi się je z bliskimi.

Sylwia Winnik sięga po nie znane dotąd świąteczne wspomnienia świadków historii. Inspiracją była dla niej opowieść rodzinna – wspomnienia prababci o Bożym Narodzeniu obchodzonym tuż po wojnie. W skromnych warunkach, ale w niepowtarzalnej rodzinnej atmosferze. Prababcia Emilia w czasie wojny ledwie uniknęła wywiezienia do Auschwitz. Te święta były więc dla niej prawdziwym cudem.

„Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939–1945” to zbiór wspomnień dotyczących świąt spędzonych w obozach koncentracyjnych, w kołchozach na Syberii albo w konspiracji. Te chwytające za serce historie udowadniają, że w skrajnych sytuacjach to poczucie wspólnoty z innymi ludźmi może dać nadzieję i siłę, by przetrwać.

Sylwia Winnik – autorka, która ocala ludzkie historie od zapomnienia. Do tej pory ukazały się trzy jej książki. Debiut „Dziewczęta z Auschwitz” szybko stał się bestsellerem.

Rekomendacje:

Moc truchleje to pozycja dla wszystkich, którzy w przedświątecznym okresie potrzebują zadumy, ale także pewnej dozy prawdziwej nadziei. Nie znajdziecie w tych historiach oczywiście lukru i blichtru. Znajdziecie za to prawdę o tym co najważniejsze, o bliskości o wierze i wartości przeżywania. To jest właśnie prawdziwa i realna magia okresu świątecznego. - Monika Lewandowska - Kocham Cię, moje życie

Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945 od Sylwia Winnik możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka…

Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945 to zbiór dziesięciu chwytających za serce wspomnień świąt spędzonych w obozach koncentracyjnych, w kołchozach na Syberii czy w konspiracji. Święta spędzane w takich warunkach były niezwykle trudne. Cechowały się jednak nadzieją, że następne Boże Narodzenie bohaterowie opowiadań spędzą już ze swoimi bliskimi. Że cudem zdobyte jedzenie, tekturowa choinka w kącie celi i wspólne odśpiewane „Bóg się rodzi” na tyłach obozowych baraków, to nie tylko ogrom odwagi, namiastka normalności, ale także namiastka domu, który żywo pozostał w ich sercach.

Sylwia Winnik, autorka chwytających za serce reportaży Dzieci z Pawiaka czy Dziewczęta z Auschwitz zainspirowana wspomnieniami swojej prababci o Bożym Narodzeniu obchodzonym tuż po wojnie postanowiła spisać wspomnienia świadków wojennej historii. Zrobiła to, by o nich nie zapomnieć a także by móc do nich powrócić i by czytelnicy mogli je poznać. By każdy mógł pamiętać, że „nawet gdy nie mamy zbyt wiele, potrafimy zachować nadzieję w sercu i dzielić się tym, co nam pozostało”.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło, a co jednak trochę mniej…

Moc truchleje to opowieść o wojnie, świętach, ale również o wielkiej nadziei w czasie, gdy o tę nadzieję było koszmarnie trudno. Od dziecka otoczona kolorowymi, krzykliwymi i pełnymi blasku barwami świąt, nie jestem sobie nawet w stanie wyobrazić tego co czuli bohaterowie tej książki. Mimo, że o powojennych świętach wielokrotnie opowiadał mi również mój tata. Lektura tego zbioru mimo swojej niewielkiej objętości, zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Mam jednak poczucie, że również poza przejmującą zadumą natchnęła we mnie nadzieję, siłę i wiarę. Było mi to bardzo potrzebne w tym czasie. Myślę, że wielu z nas tego potrzebuje.

Żal mi tylko, że zawarte w zbiorze historie są tak krótkie. Zabrakło mi w nich rozwinięcia, czasem głębi. Pomimo tego, jestem bardzo wdzięczna autorce za pochyleniem się nad tym tematem, za wysłuchanie świadków tych koszmarnych czasów. Zdecydowanie jest to w moim poczuciu wartościowa lektura.

Ciekawym uzupełnieniem publikacji są fotografie oraz zbiór świątecznych przepisów z czasów wojny.

Komu polecam?

Moc truchleje to pozycja dla wszystkich, którzy w przedświątecznym okresie potrzebują zadumy, ale także pewnej dozy prawdziwej nadziei. Nie znajdziecie w tych historiach oczywiście lukru i blichtru. Znajdziecie za to prawdę o tym co najważniejsze, o bliskości o wierze i wartości przeżywania. To jest właśnie prawdziwa i realna magia okresu świątecznego.

Polecam Waszej uwadze. To idealna pozycja na czas adwentu.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć