ebook Ludowa historia Polski
3.79 / 5.00 (liczba ocen: 660)

Ludowa historia Polski
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 35.49
Audiobook - najniższa cena: 35.81
wciąż za drogo?
35.49 zł Lub 31.94 zł
44.99 zł
44.99 zł
44.99 zł Lub 40.49 zł
35.99 zł
40.49 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Opowieść o tym, co zostało w polskiej pamięci zakłamane, albo z niej wyparte. To historia 90 proc. Polaków -- ubogich i niewykształconych, tych, którzy mieli ciężko pracować i słuchać narodowych elit -- od początku Polski aż do czasów współczesnych.

Głównym przedmiotem książki jest władza -- władza tych, którzy w społeczeństwie są na górze nad tymi, którzy są na dole -- oraz instytucje społeczne, które służyły elitom do przejmowania tego, co wyprodukował lud. To nie tylko więc historia poddaństwa i pańszczyzny, ale także relacji w fabryce i w biurze w XIX w. To historia ludowa, a nie narodowa: autora mniej interesują wojny i powstania, a bardziej to, jak ich sukcesy i klęski zmieniały relacje pomiędzy mieszkańcami naszego kraju, Polakami, Żydami, Ukraińcami i innymi mniejszościami.

Ludowa historia Polski od Adam Leszczyński możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Piastowie, Jagiellonowie, wolna elekcja, zabory, powstania, wojny, PRL, II i III Rzeczpospolita. Czy tak – jak to jest przedstawiane w szkołach i na uczelniach – rzeczywiście wygląda schemat historii naszego kraju? Adam Leszczyński pokazuje, że dla większości polskiego społeczeństwa „kamienie milowe” dziejów nie koniecznie wyglądały w ten sposób.

Oficjalnym „prostowaczom” historii chyba nie chodziło o takie odkłamanie dziejów ojczystych. I można domniemywać, że chór krytykantów ze wszystkich stron zgodnie uderzy, łącząc się w dezaprobacie ponad dzielącymi ich na co dzień ideologicznymi podziałami. Adam Leszczyński— historyk, socjolog, dziennikarz – niewątpliwie włożył swoją publikacją przysłowiowy kij w mrowisko.

Historia wyzysku i oporu. Mitologia panowania – taki jest podtytuł tej książki. I znakomicie opisuje on to co zostało zawarte na niemal sześciuset stronach historycznego wywodu. Jak wspomina sam autor, wojny i powstania schodzą tutaj na drugi plan. Kapitalnie wprowadzają w książkę dwa zaczynające ją podrozdziały. Pierwszy, prezentujący szokujący spojrzenie polskiego osiemnastowiecznego szlachcica (dodam osoby wykształconej i rzekomo światłej) na poddaństwo i niewolnictwo oraz drugi będący odautorską deklaracją dotyczącą historiozoficznej wizji przedstawionej w książce. Świetnym uzupełnieniem tego manifestu jest kończący książkę obszerny esej metodologiczny.

Zaskoczenia zaczynają się już od zapoznania się ze spisem treści. Wymownymi tytułami podrozdziałów i fascynującym podziałem na okresy historyczne. To nie jest historia jaką znamy ze szkolnych przekazów. Adam Leszczyński pokazuje jak wiele istotnych historycznych informacji umykało nam, a może po prostu nigdy nie było odbiorcom prezentowanych. Bardzo szybko można dojść do wniosku, że perspektywa z jakiej jest opowiedziana, tycząca się znaczącej większości społeczeństwa, może okazać się właściwszą od powszechnie dominującej. Można oczywiście dyskutować z takim przedstawieniem historii i wywodzonymi z niego wnioskami. Można się z nimi nie zgadzać (byle merytorycznie!). Jednak trzeba przyznać, że dawno nikt nie wprowadził w przedmiot rodzimej historii takiego ożywienia.

Ludowa historia Polski jest jedną z najważniejszych książek jakie ukazały się w tym roku. Może nawet najważniejsza. Stanowi rzeczywiście nowe spojrzenie na nasze dzieje i kapitalny przyczynek do dyskusji, czasem o tematach bardzo aktualnych i bieżących. Mam nadzieję, że ta publikacja na trwale zagości w – nie tylko historycznym – dyskursie o Polsce.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć