ebook Synapsy Marii H.
3.6 / 5.00 (liczba ocen: 267)

Synapsy Marii H.
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.04
Audiobook - najniższa cena: 24.41
wciąż za drogo?
EMPIK#EMPIK CW
EMPIK#EMPIK CW
26.04 złpremium: 14.00 zł Lub 14.00 zł
22.04 zł Lub 19.84 zł
28.00 zł
28.00 zł Lub 25.20 zł
22.04 zł
22.54 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Nowa książka najwybitniejszej polskiej reporterki. Co łączy przedwojenny żydowski Muranów, stan wojenny i World Trade Center? Czy da się zapomnieć o przeszłości? Jak odnaleźć się w dzisiejszym świecie, w którym liczy się tylko to, co tu i teraz? Hanna Krall zadaje wiele trudnych pytań i unika odpowiedzi.

Nikt nie umie zgłębić tajemnic ludzkiego istnienia lepiej niż Hanna Krall
Co łączy przedwojenny żydowski Muranów, stan wojenny i World Trade Center? Synapsy – mosty w mózgu między przeszłością i dniem dzisiejszym.

Maria Twardokęs-Hrabowska, polska opozycjonistka więziona w 1981 roku za wspieranie strajku, zmaga się z trudną teraźniejszością. W społeczeństwie nieczułym na inność i nieprzygotowanym na to, co odbiega od przyjętej normy, wychowuje cierpiącego na autyzm syna. W jej historii pojawia się także Maria Hrabowska, „matka jej męża”, która przeżyła piekło II wojny światowej i współczesnego terroryzmu – atak na wieże WTC.

Synapsy Marii H. od Hanna Krall możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Mam wrażenie, że dobrnęłam do momentu, w którym bez żadnego wstydu mogę powiedzieć „nie potrafię”. Nie potrafię napisać recenzji. Bo jak recenzować książkę kogoś takiego jak Hanna Krall? Jak oceniać tekst napisany przez wybitną reporterkę będącą symbolem polskiego reportażu? Gdy w moje ręce trafiły Synapsy Marii H., wiedziałam, że będzie trudno. Nie wiedziałam, że aż tak.

Czym są tytułowe synapsy? To mosty między przeszłością a teraźniejszością. Miejsca, w których zachodzi komunikacja między życiem kiedyś a życiem teraz. Połączenie „było” z „jest”. Takie powiązania spotykamy we wspomnianej książce. Powiązania między „przed” i „po”. To zestawienie z pozoru nieistotnych momentów życia z tymi, które zmieniły nasz (i nie tylko) świat. Mamy ciepłe krople Pogorii spływające po ciele podczas kąpieli i walące się wieże World Trade Center, z których cudem udaje się wyjść jednej z bohaterek. Jednak u Hanny Krall wszystko jest ważne. Nieważność nie istnieje, bo pisarka nie daje jej przestrzeni.

O czym jest ta książka? Nie potrafię tego wszystkiego ująć słowami. Na pewno jest to historia o nieporównywalnej z niczym sile matczynej miłości i poczuciu obowiązku względem autystycznego syna. To swoisty hołd oddany tym, których życie wypełniła opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem. Jakież to aktualne w dzisiejszym świecie! Jednocześnie Synapsy Marii H. stają się pretekstem do tego, by docenić to, co się ma i spróbować zrozumieć innych. To krótka powieść o zrozumieniu, tolerancji, o radości z rzeczy najmniejszych. To również cała gama wspomnień z życia zarówno głównej bohaterki, jak i matki jej męża, dwóch Marii, które autorka znała – jedną osobiście, drugą z opowiadań.

W tej niezwykle oszczędnej w słowa książce miejsca zmieniają się jak w kalejdoskopie. W jednym momencie znajdujemy się na znanej mi z dzieciństwa Pogorii (Dąbrowa Górnicza), a za chwilę na odległym Manhattanie (Nowy Jork). W jednej chwili jesteśmy w domu i próbujemy zrozumieć, co znaczą posklejane ze sobą, niezrozumiale wypowiadane słowa, a w drugiej staramy się zrozumieć, dlaczego ktoś pozbawia nas wolności i pakuje do wagonów jak bydło.

Synapsy Marii H. to zapis chwil, fragmentów rzeczywistości, momentów. To mozaika przeżyć, układana przez doświadczonego fachowca – wydawałoby się bez ładu i składu, bez projektu i chwili przemyślenia. Bez korekty, poprawek, ponownych prób. Takie właśnie jest życie. Złożone z różnych akapitów, podzielone zdaniami, wypełnione różnymi wątkami. Ale to życie. Całość.

Wydaje mi się, że tę niezwykle krótką książkę można byłoby analizować bez końca, bowiem każda scena, każdy rozdział ma jakiś większy sens. Niestety ja nie mam tyle wiedzy i odwagi, dlatego pozostawię Synapsy Marii H. w sercu, niekoniecznie wylewając wszystko na tekst. Ten jeden raz.

Ocena: 5/6
©Spadło mi z regała
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć