ebook Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej
4.42 / 5.00 (liczba ocen: 40793) Ilość stron (szacowana): 504

Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 34.03
wciąż za drogo?
40.83 złpremium: 26.34 zł Lub 26.34 zł
34.03 zł Lub 30.63 zł
40.82 zł Lub 36.74 zł
43.90 zł
43.90 zł
34.01 zł
34.03 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

W grudniu 1972 roku Jean McConville, wdowa, matka dziesięciorga dzieci, została na ich oczach wywleczona z domu w Belfaście przez zamaskowanych napastników. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Wiele lat później okazało się, że IRA skazała ją na śmierć za donosicielstwo. Nigdy nie potwierdzono, czy zarzuty były prawdziwe.

McConville i jej rodzina byli ofiarami Kłopotów konfliktu między republikanami a lojalistami, który przez ponad trzydzieści lat zbierał krwawe żniwo w Irlandii Północnej. Patrick Radden Keefe stara się odtworzyć losy zaginionej wdowy, ale przygląda się również tym, którzy przyczynili się do jej zniknięcia członkom IRA, zwłaszcza siostrom Dolours i Marian Price. Próbuje poznać ich historię, zrozumieć, jak kształtowały się i zmieniały ich poglądy. Czy brutalną przemoc, której dopuszczali się bojownicy, usprawiedliwiała trwająca w ich przekonaniu wojna? Jaką rolę w konflikcie odgrywały brytyjskie siły specjalne, których metody były nieraz równie bezwzględne? Jaką cenę zapłacili niewinni ludzie uwikłani w konflikt?

Proces pokojowy, rozpoczęty w 1998 roku podpisaniem porozumienia wielkopiątkowego, trwa już ponad dwie dekady, jednak wydarzenia z przeszłości wciąż mają wpływ na Irlandię, a dyskusja o winie i karze za zbrodnie daleka jest od rozstrzygnięcia.

Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej od Patrick Radden Keefe możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Nakładem Wydawnictwa Czarnego ukazuje się wiele ciekawych reportaży. Pokazują one nieznane kulisy ważnych wydarzeń mających miejsce w wielu zakątkach naszego globu. Poznajemy również biografie osób, a dzięki tym reportażom pamięć o nich będzie trwała. Warto zaznaczyć, że reportaże są wiernym odzwierciedleniem faktów, których często nie poznalibyśmy poprzez środki masowego przekazu.

16 września do księgarń trafił taki właśnie reportaż. Jego autorem jest Patrick Radden Keefe. W książce Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej poznajemy wiele ważnych faktów z procesu pokojowego, który rozpoczął się 10 kwietnia 1998 roku podpisaniem porozumienia wielkopiątkowego. Jego główni inicjatorzy John Hume i David Trimble otrzymali w tym samym roku Pokojową Nagrodę Nobla. Niestety jak pokazuje historia konflikt między stroną republikańską a lojalistami, wciąż ma ogromny wpływ na sytuację w kraju.

Autor ukazuje historię Jean McConville, wdowy i matki dziesięciorga dzieci, która w grudniu 1972 roku została wywleczona z domu przez zamaskowanych napastników. Świadkami tych wydarzeń, były dzieci kobiety. Dopiero po wielu latach wyszło na jaw, iż kobieta została skazana przez Irlandzką Armię Republikańską na śmierć za donosicielstwo.

Patrick Radden Keefe w reportażu dąży do zrekonstruowania losów kobiety. Poznając także historię sióstr Dolours i Marian Price stara się uważnie przyjrzeć członkom IRA. Ukazuje ich poglądy oraz mechanizmy, którymi kierują się w swoich działaniach. Książka bogata jest w wiele faktów. Nie sposób wymienić wszystkich. Bogate oparcie w bibliografii świadczyć może tylko o tym, że autor wykonał ogrom pracy, by do naszych rąk trafił rzetelny reportaż. Bo to, że autor kompetentnie podszedł do swej pracy jest sprawą oczywistą. Świadczą o tym liczne nagrody, jakimi książka została uhonorowana. Wyróżnienie Amerykańskiej Nagrody Krytyków Literackich, czy też Nagroda im. George’a Orwella i Nagroda „National Magazine” dowodzi temu, że nie można przejść obojętnie wobec tego reportażu.

Książka wzbogacona jest również fotografiami, które dodatkowo ilustrują, to czego doświadczyło społeczeństwo Irlandii Północnej. Autor skupił się na szczegółowym odzwierciedleniu wydarzeń, których poznawanie szokuje. Zwłaszcza, że są one ukazaniem prawdy na kartach współczesnej historii.

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć