ebook Prowincja Noc. Życie i zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim
4.17 / 5.00 (liczba ocen: 2)

Prowincja Noc. Życie i zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 31.99
wciąż za drogo?
37.20 złpremium: 24.00 zł Lub 24.00 zł
31.99 zł Lub 28.79 zł
32.00 zł
34.15 zł
34.15 zł Lub 30.74 zł
29.70 zł
30.80 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Tom studiów opisuje fragment okupowanej przez Niemców Polski. Pokazuje życie i śmierć Żydów w dystrykcie warszawskim, dotyka także trudnego zagadnienia realcji polsko-żydowskich.

Tytuł zbioru studiów o życiu i zagładzie Żydów z dystryktu warszawskiego pożyczyliśmy od Józefa Czechowicza. Pojęcia „prowincja” i „noc” określają w sensie metaforycznym problematykę, jaką zajmuje się oddawany w ręce czytelnika tom. Wskazują na jego podstawowe współrzędne: zainteresowanie tym, co dzieje się na terenach oddalonych od centrum, oraz etyczny wymiar refleksji nad wojennym spustoszeniem. Poetyckie źródła tytułowej formuły świadczą także o tym, że pojęcia „prowincja” nie używamy lekceważąco, przeciwnie – chcemy pozbawić je negatywnych konotacji. W prezentowanym tomie studiów chcemy zająć się pewnym regionem okupowanej przez Niemców Polski. W tym sensie badania nasze można określić mianem regionalnych. Podstawowym kryterium wyróżniającym region nie jest jednak dla nas geografia, lecz historia, choć zbieżność tych dwóch kryteriów jest oczywista. Historycy operują zazwyczaj trzema typami regionów historycznych. Małe to obszary prowincji, województw, ziem; średnie to najczęściej terytoria państw; wielkie to złożone organizmy polityczne, np. Europa Środkowa czy Ameryka Łacińska.

Przedmiotem naszych badań jest obszar nazywany w nomenklaturze okupacyjnej dystryktem warszawskim. Przyjmujemy zarówno okupacyjną terminologię, jak i strukturę administracyjną wprowadzoną przez okupanta, aby zaznaczyć, że interesuje nas Polska pod rządami Niemców, Polska zamieniona przez Niemców w miejsce represji, prześladowań, eksterminacji.

Prowincja Noc. Życie i zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim od Barbara Engelking, Jan Grabowski, Alina Skibińska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć