ebook Mitologia słowiańska - audiobook
3.96 / 5.00 (liczba ocen e-booka: 259)

Mitologia słowiańska - audiobook
audiobook (mp3)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 27.83
Audiobook - najniższa cena: 26.41
wciąż za drogo?
26.41 zł Lub 23.77 zł
26.91 zł Lub 24.22 zł
29.90 zł
26.91 zł
29.90 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

"Mitologia słowiańska" Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony zabiera czytelników w fascynujący świat pradawnych Słowian oraz ich wierzeń. Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci słowiańskiej demonologii. Tym, co wyróżnia „Mitologię słowiańską” spośród innych dostępnych tego typu książek jest przyjazny każdemu czytelnikowi język przedstawionych historii, pozbawiony naukowych, często trudno rozumianych terminów.

Publikacja ta jest zbiorem fabularnych opowiadań ilustrujących treść słowiańskich mitów, jednak wszystkie kulturowo-historyczne składniki zawartych w niej tekstów – imiona bóstw i demonów, ich atrybuty i zachowania – zgodne są z wiedzą naukową. W połączeniu z atrakcyjną i przejrzystą formą narracji, czyni to niniejsza książkę atrakcyjną nie tylko dla badaczy historii Słowian, ale także miłośników literatury fantasy, gier komputerowych i wszelkich działań mających charakter rekonstrukcji przeszłości.

Rekomendacje: 

Treść książki mnie niesamowicie wciągnęła. Niewątpliwym plusem jest lektorska interpretacja za pomocą głębokiego głosu Rocha Siemianowskiego, który ożywiał wszelkie istoty i światy zawarte w opowieści. - Martyna Pokrzywa - Zaczytana Majka

Mitologia słowiańska - audiobook od Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona możesz już bez przeszkód słuchać w formie audiobooka (mp3) lub bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Podejrzewam, że jak wiele osób, dzięki programowi nauczania w szkole podstawowej, znacie mitologię grecką i rzymską lub natknęliście się na motywy mitologii nordyckiej czy celtyckiej w popkulturze. A czy wiecie, że istnieje mitologia słowiańska? Ze zdziwieniem odkrywałam jej elementy w książkach Katarzyny Bereniki Miszczuk, a zgłębiłam dzięki Mitologii słowiańskiej.

Mitologia słowiańskiej jest fabularyzowaną opowieścią, pisaną na wzór chronologii znanej z Mitologii… Parandowskiego. Podróż po meandrach słowiańskich wierzeń rozpoczynamy od mitu o powstaniu świata. Następnie poznajemy panteon bogów słowiańskich, herosów oraz postaci demonologii. Barwne mity pozwalają nam poznać dopiero raczkujący świat, ustalanie prawideł rządzących życiem i śmiercią oraz wyjaśniają wiele zjawisk występujących w przyrodzie, jak chociażby burzę (w tym momencie wyobraziłam sobie minę profesora, z którym miałam przedmiot dotyczący procesów powstawania wyładowań, gdybym zaczęła mu tłumaczyć, co na ten temat sądzi mitologia słowiańska). Opowieści ukazują również jak cienka może być granica pomiędzy światem fizycznym i duchowym, a w niektórych wypadkach może się zupełnie zacierać – według wierzeń słowiańskich część demonów powstało z negatywnych ludzkich uczuć czy uczynków. Dzięki tej książce dowiecie się jak rozpoznać strzygę albo jak uniknąć powstania zmory, która nie daje spać w nocy (myślę, że obecna psychologia nadałaby tej zmorze wiele innych imion i zna procesy, dzięki którym możemy je skutecznie przegonić, ale zasada pozostaje podobna – jak człowiekowi źle na duszy, to często mamy problemy ze snem).

Niewątpliwym plusem jest również lektorska interpretacja za pomocą głębokiego głosu Rocha Siemianowskiego, który ożywiał wszelkie istoty i światy zawarte w opowieści. Natomiast w wersji książkowej możemy podziwiać ilustracje związane z poruszanymi w danych rozdziale postaciami.

Treść książki mnie niesamowicie wciągnęła. Moja wiedza, na podstawie której, na hasło mitologia słowiańska, niejasno kołatała się w głowie postać Światowida i puszczanie wianków na wodę, została uporządkowana i uzupełniona. Według mnie autorom należy się pochwała, ponieważ zdecydowali się oprzeć na źródłach naukowych, ale zamiast tworzenia artykułu zrozumiałego dla specjalistów w dziedzinie antropologii czy historii, stworzyli świetną, przystępną w odbiorze książkę. Zaskoczyło mnie, jak wiele zwyczajów czy przesądów, które nadal pojawiają się w polskiej kulturze, swoje źródła czerpie z wierzeń słowiańskich. Archaizowany język również pomógł odczuć przaśność przedstawianych historii oraz odczuć jak mógł czuć się człowiek, gdy natura była mu o wiele bliższa. Jest barwnie, jest żywiołowo i strasznie, i wesoło. Znajdą się historie pełne chwały jak i prowadzące do zagłady. Są opowieści z morałem, a czasami zupełnie bez. Dodatkowo dzięki podziałowi na mity opisujące poszczególne bóstwa lub demony, książkę można dowolnie dzielić, bez uszczerbku dla zawartego w niej przekazu. Chociaż mnie od razu wciągnęła praktycznie w całości.

Podsumowując – polecam gorąco! Kogo mogę, namawiam do lektury. Jak na razie dostałam opinię od trzech osób - są również zachwyceni, więc mogę z czystym sercem polecić.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Zaczytana Majka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć