ebook Punkt zero
3.92 / 5.00 (liczba ocen: 824)

Punkt zero
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich prawie 2 miesiącach
E-book - najniższa cena: 22.50
Audiobook - najniższa cena: 36.83
wciąż za drogo?
-13% 22.50 zł
41.84 złpremium: 26.99 zł Lub 26.99 zł
-23% 34.64 zł Lub 31.18 zł
40.50 zł Lub 36.45 zł
44.99 zł
35.27 zł
37.03 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Oslo 2018. Była królowa biegów długodystansowych Sonja Nordstrøm nie pojawia się na promocji swojej kontrowersyjnej autobiografii Wieczna jedynka. Jeszcze tego samego dnia dom Nordstrøm odwiedza znana dwudziestoczteroletnia blogerka Emma Ramm. Zastaje otwarte drzwi, a w środku ślady walki. Do telewizora sportsmenki ktoś przyczepił numer startowy z liczbą 1.

Inspektora Alexandra Blixa wciąż dręczą wspomnienia dramatycznej akcji policyjnej sprzed dziewiętnastu lat, w czasie której zastrzelił zabójcę – ojca pięcioletniej dziewczynki. Teraz Blix ma poprowadzić dochodzenie w sprawie zaginięcia byłej lekkoatletki. Tropy pojawiają się w różnych miejscach i w różnym czasie i wiele wskazuje na to, że są częścią misternego planu.

Okoliczności zmuszają Emmę i Blixa do podjęcia współpracy. Każde z nich na swój sposób stara się zdemaskować i powstrzymać metodycznego, bezlitosnego mordercę, który za wszelką cenę chce zwrócić na siebie uwagę. Kolejne zabójstwa budzą coraz większą grozę, a wygląda na to, że ich sprawca dopiero się rozgrzewa...

Ceną za sławę jest śmierć!

"Metodyczny i ekscytujący" - Elin Brend Bjørhei, VG

Punkt zero od Thomas Enger, Jørn Lier Horst możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Kto zaglądał kiedykolwiek na mój blog, ten wie, że bardzo lubię twórczość Jørna Liera Horsta i jego świetną serię kryminalną z inspektorem policji Williamem Wistingiem. Kiedy więc w ofercie wydawniczej Wydawnictwa Smak Słowa pojawiła się nowa powieść autorstwa Horsta, nie miałam wątpliwości, że ją przeczytam. Tym razem jednak jest to książka, którą Jørn Lier Horst napisał w duecie z Thomasem Engerem. Nie znam dokonań Thomasa Engera, wiem jedynie, że jest autorem popularnej serii, której głównym bohaterem jest dziennikarz Henning Juul. Po lekturze powieści Punkt zero wiem już, że kiedyś, w miarę możliwości, sięgnę po książki i tego Autora.

Punkt zero to bardzo udany skandynawski thriller. Już od pierwszych stron wiedziałam, że powieść mi się spodoba. Przede wszystkim dzięki połączeniu sił obu świetnych Autorów. Horst, jak zawsze, przedstawił rzetelne śledztwo kryminalne, prowadzone krok po kroku, w którym najważniejsze mogą okazać się nawet najdrobniejsze szczegóły. Enger zaś dodał powieści dużą dawkę dynamizmu i świeżości w nowoczesnym stylu. Już choćby za sprawą dwójki głównych bohaterów, których mamy możliwość poznać dość dobrze, mimo że Punkt zero to początek nowej serii. Mamy więc do czynienia z policjantem - inspektorem Alexandrem Blixem (który nie przypomina w żadnej mierze Williama Wistinga, z którym wielbiciele serii Horsta spędzili dużo czasu poznając go niejako od podszewki), którego życie i praca zdeterminowało pewne wydarzenie z przeszłości. Towarzyszy mu młoda blogerka - Emma Ramm, co stanowi świetną przeciwwagę do policyjnej pracy i jest pewnym ukłonem w stronę naszych współczesnych czasów.

Postaci głównych bohaterów zyskały moją sympatię, w zasadzie miałam wrażenie, że znam je od wielu lat i po prostu spotkaliśmy się po latach, by móc przeżyć ich dalsze koleje losu. Tak więc Aleksander i Emma połączyli siły, aby rozwiązać sprawę zaginięcia byłej królowej biegów długodystansowych. Emma Ramm odwiedza jej posiadłość, stwierdzając nieobecność biegaczki i dochodząc do wniosku, że Sonja Nordstrøm została porwana. Tym samym Emma znalazła się w centrum ponurych wydarzeń. Rozpoczął się wyścig z czasem i seryjnym mordercą, który pozostawiał po sobie kolejne zagadki do rozwiązania. I kolejne ciała zamordowanych celebrytów w chłodnym Oslo.
Połączenie policyjnego śledztwa z blogerskim dochodzeniem dziewczyny, która ma sporo wspólnego z policjantem skierowanym do rozwiązania morderczej łamigłówki okazało się udanym mariażem. Główni bohaterowie uzupełniali się nawzajem, a ich działania nacechowane były również mnóstwem emocji. Warto ich poznać bliżej, mam nadzieję, że będzie nam to dane za sprawą kolejnych tomów serii: Blix i Ramm na tropie zbrodni.
Ciekawa jest również postać samego mordercy, jego motywacje i sposób działania. Jeśli jednak znacie skandynawskie kryminały, być może nie będziecie niczym zdziwieni. Mimo tego, że wiele schematów tworzenia tego typu postaci może być już znana czytelnikowi, to i tak Horst i Enger stworzyli zabójcę, który choć trochę zaskakuje.
Powieść czyta się dobrze, jest dynamicznie, co wymusza presja czasu, a nawet widowiskowo, szczególnie w zakończeniu, które pozostawia nam pole do własnych rozwiązań w oczekiwaniu na kolejny tom cyklu.
Jeśli lubicie dobre kryminały, z wartką akcją i dobrym finałem, seria autorstwa Horsta i Engera jest przeznaczona dla Was! Polecam w ten wakacyjny czas, ale nie tylko. To lektura dobra niezależnie od pory roku, w której przyjdzie nam ją czytać.

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Wasilka - Słowa jak marzenia
Twórczość Jørna Lier Horsta poznałam dzięki serii powieści kryminalnych, w której głównym bohaterem jest komisarz William Wisting. Norweski pisarz jest również autorem bardzo fajnej serii dla dzieci zatytułowanej Biuro Detektywistyczne nr 2, którą polecają moje dzieci. Punkt zero Jørn Lier Horst napisał z Thomasem Engerem, z którym nie miałam do tej pory styczności. Z pisarskimi duetami bywa różnie, ale nie przypominam sobie, żeby kończyły się klapą. Jak jest w przypadku pierwszej części nowej, kryminalnej serii z Blixem i Ramm? Jest bardzo dobrze!

Punkt zero to rasowy kryminał (to określenie trochę się zużyło, ale naprawdę dobrze pasuje), w którym mamy głównego śledczego, inspektora Alexandra Blixa oraz pomocniczkę niezwiązaną z policją, czyli Emmę Ramm. Skoro ta powieść jest kryminałem, to musi być niewyjaśniona zbrodnia. Pierwszą przesłanką i punktem zapalnym, który uruchamia lawinę morderstw jest tajemnicze zaginięcie gwiazdy sportu, królowej biegów długodystansowych, Sonji Nordstrøm. To właśnie Emma Ramm – blogerka, pisząca teksty o celebrytach – jest osobą, która pierwsza odkrywa puste mieszkanie biegaczki z widocznymi w nim śladami walki. Blix i Ramm łączą siły, aby odnaleźć byłą lekkoatletkę i przerwać łańcuch zbrodni.

Powieść duetu norweskich pisarzy czyta się bardzo dobrze. Krótkie rozdziały nadają książce pożądanego rytmu, a umiejętne przeskakiwanie pomiędzy wątkami kryminalnymi i związanymi z przeszłością i życiem osobistym Blixa i Ramm nadają akcji dynamiki. Co więcej, wykreowane postaci są wiarygodne, a zabójca nie jest papierową postacią, której postępowanie nijak ma się do rzeczywistości. Warto też dodać, że jest to powieść, z której kart nie wylewa się okrucieństwo.

Gdybym nie wiedziała, że powstaną kolejne części serii, to chciałabym, żeby dogłębniej szczegółowo były opisane i wyjaśnione osobliwe relacje Blixa i jego córki oraz przeszłość Ramm. Myślę i mam nadzieję, że w kolejnych odsłonach serii jeszcze więcej dowiemy się o życiu osobistym bohaterów i w tym obszarze autorzy będą mieli sporo do powiedzenia. Co do kolejnych kryminalnych zagadek nie mam wątpliwości, że będą ciekawe. Polecam!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć