ebook Lekarz wojenny
4.56 / 5.00 (liczba ocen: 3170)

Lekarz wojenny
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 20.90
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
20.90 zł
21.90 złempikGO: 24.99 zł z Empik Go 24.99 zł
29.90 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
19.98 zł
20.96 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Szczera, błyskotliwa i pełna cierpkiego humoru relacja Michaela Palina z podróży po Korei Północnej. Wyjątkowe spojrzenie na ten fascynujący kraj, budzący zarówno grozę, jak i współczucie, a znany większości z nas wyłącznie z pierwszych stron gazet i czerwonych pasków serwisów informacyjnych.

Już od ponad dwudziestu pięciu lat profesor David Nott – pracujący w londyńskich szpitalach chirurg ogólny i naczyniowy – co jakiś czas bierze bezpłatny urlop i wyrusza jako wolontariusz do najbardziej niebezpiecznych stref działań wojennych. Przeprowadzał ratujące życie operacje w wyjątkowo wymagających i trudnych warunkach – między innymi w 1993 roku w oblężonym Sarajewie i w tajnych szpitalach w kontrolowanym przez rebeliantów wschodnim Aleppo.

Konflikty zbrojne, których ofiary ratował na miejscu David Nott, to smutna historia wojen XXI wieku: Afganistan, Sierra Leone, Liberia, Darfur, Kongo, Irak, Jemen, Libia, Strefa Gazy i Syria. Jednak „Indiana Jones chirurgii”, jak bywa nazywany Nott, ocalił niejedno życie także w krajach dotkniętych katastrofami naturalnymi – między innymi w Haiti i Nepalu po trzęsieniach ziemi.

Zawodowa pasja, głęboka empatia, pragnienie niesienia pomocy najbardziej potrzebującym i dreszcz emocji związany z pracą w obliczu śmiertelnego zagrożenia – wszystko to popycha go do działania.

Nott, który jest obecnie uważany za najbardziej doświadczonego chirurga urazowego na świecie, na pewnym etapie wolontariatu zdał sobie sprawę, że jego bezpośrednia pomoc w miejscach konfliktów wojennych lub katastrof naturalnych to trochę za mało – że tamtejsi lekarze powinni nauczyć się, jak skutecznie radzić sobie z najcięższymi przypadkami urazów u ofiar tych dramatycznych wydarzeń. Od 2015 roku wraz z żoną Elly prowadzi fundację, której celem jest upowszechnianie jego wiedzy i doświadczenia, by pomagały skutecznie ratować życie tam, gdzie zagrażają mu pociski i bomby.

Ta książka to poruszająca i z wielu powodów wyjątkowa opowieść prawdziwego bohatera – lekarza wojennego Davida Notta.

Lekarz wojenny od David Nott możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Spoglądając na moje naprawdę nieistotne życie, przecieram oczy ze zdumienia na tych ludzi, którzy regularnie ratują życie - lekarze, chirurdzy, ratownicy medyczni, strażacy i tym codziennym bohaterom, którzy nurkują, by uratować kogoś, kto właśnie tonie. Czytanie o doświadczeniach z pogranicza życia i śmierci, niezależnie od tego, czy opowiadają je pacjenci, czy lekarze, wywołuje we mnie uczucie strachu, niedowierzania, ale także podziwu. Dlatego nie mogłam się powstrzymać przed zapoznaniem z książką Davida Notre’a Lekarz wojenny. Operacja na linii frontu.

David Nott, walijski chirurg naczyniowy, łączy zaawansowane umiejętności techniczne z tym, co dla wielu z nas wydawałoby się ekstremalnym altruizmem: przez kilka tygodni każdego roku bierze bezpłatny urlop na cele charytatywne. Procedury, które przeprowadził w Sarajewie, Kabulu i Darfurze, to świat oddalony od jego normalnej pracy jako konsultanta w Londynie: amputacje czy leczenie urazów spowodowanych przez domowe bomby.

Warunki, które znajdują się za granicą, są co najmniej niezadowalające. Między innymi Musiał poradzić sobie z halucynacjami spowodowanymi ciężkim odwodnieniem, problemami jelitowymi czy chorobą morską w 16-godzinnej podróży z Malty do zatoczki w Libii - nie wspominając już o standardowych niedoborach leków, sprzętu czy nieprzeszkolonych asystentów.

Większość ostatnich doświadczeń Notta dotyczyła Syrii i trudno mu optymistycznie patrzeć w przyszłość tego kraju. Niemal każda ranka, kiedy stara się leczyć ma do czynienia z atakami snajperskimi. snajperzy mają system, w którym nagradzani są za uderzenie w określone części ciała w określone dni. Trudno dostrzec jakąkolwiek nadzieję w sytuacjach, w których ludzie mogą zamienić zabijanie cywilów w grę.

Wspomnienia składają się głównie z krajów i / lub okresów. W jednym z pierwszych i jednym z późniejszych rozdziałów, ale także w kilku segmentach przeplatanych w całość, Nott zastanawia się także nad własną historią. Jego rodzice często się przemieszczali; pierwsze cztery lata spędził żyjąc ze swoimi walijskimi dziadkami ze strony matki. Studiował medycynę w St. Andrews i przeprowadzał awaryjną neurologiczną operację na starszej kobiecie, która upadła i miała krwiak podtwardówkowy. Ta sytuacja przekonała go, że powinien zostać chirurgiem. Podobnie, może dokładnie wskazać, kiedy zdecydował się kontynuować działalność humanitarną. Te objawienia zdeterminowały jego przyszłość.

Jako chłopiec, mając obsesję na punkcie modeli samolotów, ostatecznie uzyskał licencję pilota i marzył o połączeniu latania i operacji, ale nigdy tego nie zrobił. Uznał, że relacja z jego latającego doświadczenia nie ma znaczenia dla narracji. Inne dane osobowe są wprowadzane przez choroby jego rodziców; jego małżeństwo i posiadanie dwóch córek nieco późno w życiu; i załamanie, którego doświadczył w latach 2014–2015.

Są tu chwile fascynujące - na przykład wykonanie trudnej amputacji, postępując zgodnie z instrukcjami wysłanymi do niego przez kolegę z Londynu - ale także mniej interesująca chronologia. Książka zaczyna się powoli, a pięćdziesiąt stron jest za długich. Ogólnie rzecz biorąc, jego historia jest niesamowita, ujmująca i inspirująca. A co najważniejsze oparta na faktach! Książkę czytałam z wypiekami i bardzo serdecznie polecam.

Ocena: 6/6
©Reading My Love
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Książka wstrząsająca, Autor nie szczędzi szczegółów medycznych, wydarzeń, które mogły by obdzielić życie kilkudziesięciu lekarzy. Pokazuje, że ilość i rodzaj nieszczęść jakie są udziałem ludzi przekracza nasze wyobrażenie.

Warto zerknąć