ebook Śnieżyca
4.03 / 5.00 (liczba ocen: 225568)

Śnieżyca
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym tygodniu
E-book - najniższa cena: 33.40
wciąż za drogo?
39.99 złpremium: 25.80 zł Lub 25.80 zł
-8% 33.40 zł Lub 30.06 zł
36.55 zł Lub 32.90 zł
43.00 zł
33.45 zł
34.01 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Powieść, która na złamanie karku pędzi wprost w szybko nadciągającą przyszłość. Co nadeszło po internecie? Wejdź do Metawersum, cyberprzestrzennego domu awatarów i demonów software’owych, w którym prawie wszystko jest możliwe…

Najnowszą atrakcją Metawersum, od niedawna dostępną na Ulicy, jest cybernarkotyk znany pod nazwą „Śnieżycy”. Problem polega na tym, że Śnieżyca jest zarazem wirusem komputerowym… oraz czymś więcej. Zaraża nie sam awatar, lecz jego właściciela. Przecieka do Rzeczywistości.
To bardzo zła wiadomość dla Hiro, niezależnego hakera i najlepszego fechmistrza Metawersum (sam napisał szermierczy software), oraz S.U., kuryjerki na deskorolce i wyszczekanej nastoletniej awanturnicy. Rzeczywistość była dla nich wystarczająco beznadziejna, zanim ktokolwiek zaczął w niej mieszać.
„Śnieżyca” łączy lingwistykę, religię, informatykę, politykę, filozofię, kryptografię i problem dostawy pizzy do domu w przykuwającą uwagę przygodową opowieść.

Śnieżyca od Neal Stephenson możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Neal Stephenson przyzwyczaił mnie, że jego książki nie należą do najłatwiejszych w odbiorze, a on sam dość często rzuca czytelnika od razu na głęboką wodę. Nie inaczej jest w przypadku Śnieżycy. Od pierwszych stron zostajemy wrzuceni w cyberpunkowy świat przyszłości i musimy szybko się z nim oswoić, żeby nadążyć za akcją i intrygującymi faktami dotyczącymi Śnieżycy. Głównym bohaterem jest Hiro Protoganista, trudniący się rozwożeniem pizzy na usługach mafii. Natomiast w wolnych chwilach jest niezależnym hakerem, co wykorzystuje np. do pisania sofware'u do walki mieczami w Metawersum, ponieważ sam w realu nosi dwa samurajskie miecze. Drugim bohaterem jest S.U., młoda, wyszczekana kuryjerka, rozwożąca paczki na deskorolce. Jest to dwójka z pozoru zwyczajnych bohaterów, którzy połączą swoje siły, aby rozwikłać zagadkę tajemniczego wirusa.

W książce bardzo ważną rolę odgrywa cybernetyczny świat zwany Metawersum o niesamowitych możliwościach. Ludzie prowadzą tutaj swoje drugie życie, załatwiają interesy i spotykają się ze znajomymi. Używają do tego awatarów, które mogą być dowolnie modyfikowane, w zależności od zasobności naszego portfela lub umiejętności hakerskich. Może się to obecnie wydawać niczym nowym, ponieważ podobne wirtualne rzeczywistości były wykorzystywane w wielu filmach i powieściach. Warto jednak mieć na uwadze, że książka powstała w 1992 roku, gdzie internet nie był wcale tak powszechny. Pomimo, że wizja Metawersum w obecnych czasach nie jest niczym odkrywczym, to potrafi zainteresować. Niemniej ciekawa jest rzeczywistość zdewastowana turbokapitalizmem, w której rządy upadły, a światem rządzą mafie i korporacje. Bez wątpienia Neal Stephenson stworzył cyberpunkową wizję przyszłości, która potrafi niesamowicie oddziaływać na wyobraźnię, daje do myślenia i nie można przejść obok niej obojętnie.

Mniej więcej po 150 stronach, jak już oswoimy się ze światem i bohaterami, fabuła nabiera rozpędu i książka zaczyna przypominać powieść sensacyjną. Dowiadujemy się kolejnych informacji o świecie, ale również czym dokładnie jest tytułowa Śnieżyca. Wytłumaczenie jest niezwykle intrygujące i złożone, a autor niejednym potrafi zaskoczyć. W związku z wyjaśnieniem czym jest Śnieżyca w trakcie książki przewijają się takie tematy jak mitologia sumeryjska, kwestie lingwistyczne, archeologia, wirusy komputerowe, religia, polityka, kryptografia i wiele więcej. Może się wydawać, że to mieszanina tematów bez ładu i składu, ale wszystko to zostało dobrze zaplanowane i stanowi ciekawą i spójną całość. Poznawanie kolejnych elementów fabuły było niezwykle interesujące i przynosiło wiele satysfakcji z lektury.

Śnieżyca jest bardzo barwną i złożoną wizją cyberpunkowego świata, która daje wiele do myślenia. Powieść wymyka się próbom klasyfikacji, a w trakcie lektury autor serwuje czytelnikowi wiele z pozoru niepasujących do siebie tematów i przemyśleń, które ostatecznie tworzą niezwykłą i spójną całość.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć