ebook Miłość i inne obsesje
3.7 / 5.00 (liczba ocen: 96564)

Miłość i inne obsesje
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo Znak
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 21.59
wciąż za drogo?
21.59 zł
26.90 zł
31.49 zł Lub 28.34 zł
29.90 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Zakochanie jest stanem bliskim szaleństwa. Zwłaszcza gdy miłość zostaje odrzucona.

Ellen nie wie, co powiedzieć, gdy podczas jednej z pierwszych randek jej nowy chłopak Patrick wyznaje z zakłopotaniem: „Ktoś mnie nęka”. Poprzednia dziewczyna prześladuje go i wciąż jest obecna w jego życiu, choć od rozstania minęło kilka lat. Wie, kiedy Patrick wychodzi do pracy i jaką ma na sobie koszulę. Zna terminy jego wizyt u dentysty. Wie, co przygotował synowi do szkoły na drugie śniadanie. Wie też, dokąd zabrał Ellen na randkę i gdzie planują spędzić noc.

Jednak prześladowczyni, zamiast przerażać Ellen, dziwnie ją intryguje. Ellen jak zafascynowana zbiera o niej informacje, próbuje zrozumieć jej motywy. Jako hipnotyzerka potrafi w końcu przenikać ludzkie umysły, a ta historia nie daje jej spokoju. Nie zna przecież przeszłości Patricka, czy może zatem być go pewna?

Do czego zdolny jest człowiek, któremu zabrano jego życie?

Liane Moriarty, autorka takich bestsellerów jak "Wielkie kłamstewka" czy "Dziewięcioro nieznajomych", to mistrzyni budowania suspensu. W jej powieściach nic nie jest oczywiste i nikt nie jest bez winy. Ale też każdy zasługuje na odkupienie.

Miłość i inne obsesje od Liane Moriarty możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wyobraź sobie, że zaczynasz się spotykać, z facetem który ci się podoba. Na czwartej randce słyszysz taki tekst: Muszę ci coś wyznać. Zgadzacie się, że pod takim zdaniem może kryć się wszystko?

Poczuła, że wszystkie mięśnie ma napięte, jakby spodziewała się, że za chwilę spadnie na nią silny cios. Da sobie radę. To jeszcze nie koniec świata. Jeszcze nie zainwestowała dużo w ten związek.

Ellen, czeka jak na wyrok, co powie jej Patrick. Po usłyszeniu tekstu: KTOŚ MNIE NĘKA, sama nie wie czy śmiać się czy płakać. W sumie mogło być gorzej prawda? Patrick opowiada jej, że jego poprzednia dziewczyna nie daje mu spokoju, wciąż za nim chodzi, zna nawet jego terminy wizyt u dentysty i tak od kilku lat. Patrick zaczyna tracić cierpliwość i sam już nie wie co zrobić z tą sytuacją:

Osobiście wolę mieć kontrolę nad sobą. [..] I to najbardziej mnie wkurza, jeśłi chodzi o moją eks. To ona ma kontrolę. Ma wpływ na moje życie, a ja nie mam na ten temat nic do powiedzenia. NIc nie mogę zrobić.

Ellen, z zawodu hipnotyzerka, zaczyna interesować się osobą prześladowczyni. Jak zafascynowana zastanawia się co się dzieje w umyśle byłej dziewczyny Patricka. Jak skończy się ta historia? Czy można już zawsze żyć w trójkącie? Komu zabraknie cierpliwości? Przeczytajcie!

Świetni bohaterowie. Na pierwszy rzut oka może normalni, a po głębszym poznaniu każdy ma coś "za uszami". Ciekawie napisane z perspektywy prześladowczyni, jak i nowej dziewczyny Patricka. Lubię książki, w których fabuła jest prowadzona w pierwszej osobie i mam okazję dokładnie poznać myśli danej osoby i przynajmniej spróbować ją zrozumieć.

Po prostu nie rób tego, myślałam sobie, kiedy słyszałam o kimś, kto rujnuje swoje żucie głupim nałogiem. Ale teraz rozumiem. To tak, jakby kazać komuś przestać oddychać. [...] Wiem, że to upokarzające. Wiem, że jestem żałosna. Co z tego. Po prostu fizycznie nie potrafię przestać.

Podobał mi się temat hipnoterapii, nie wiedziałam nic na ten temat, tym bardziej lepiej mi się to czytało. Sama nie wiem czy to bardziej thriller czy obyczaj? Chyba jednak obyczajówka połączona z thrillerem psychologicznym, takie pomieszanie gatunków.

Ocena: 4+/6
©Matka książkoholiczka
Moi drodzy z pewnością wielu z nas przynajmniej raz w życiu było zakochanymi i wie, jak piękne jest to uczucie. Kiedy mamy obok siebie kogoś, kogo kochamy, czujemy się szczęśliwi i chcemy to szczęście zatrzymać przy sobie już na zawsze, budując z tą osobą wspólną przyszłość. To naturalna i piękna kolej rzeczy. Jednak, jak wszystko w życiu, miłość ma również dwie strony medalu. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że decydując się na wejście w związek, nie powinniśmy zapominać o tym, że nie każdy kończy się przed ołtarzem z obrączką na ręku i sakramentalnym tak, które wypowiadamy, patrząc w oczy ukochanej osobie. Niestety, nawet szczęśliwe związki często się rozpadają, dlatego tak samo, jak cudownie jest się zakochać, równe trudno pogodzić się z poczuciem odrzucenia po rozstaniu. Jest to trudny i często długotrwały proces, ale na szczęście większość z nas potrafi zamknąć etap zakończonego związku i iść dalej przez życie nie patrząc wstecz. Nie bez powodu użyłam stwierdzenia większość z nas, ponieważ nie wszyscy. I właśnie o sytuacji, kiedy nie możemy zapomnieć o naszym byłym już partnerze i o chwilach, które wspólne z nim przeżyliśmy, chciałabym tym razem z Wami porozmawiać. A pomoże nam w rozważaniu tego bez wątpienia trudnego problemu historia Patricka, głównego bohatera powieści Miłość i inne obsesje Liane Moriarty, z której recenzją dziś do Was przychodzę.

Patrick jest wdowcem samotnie wychowującym ośmioletniego syna. Choć bardzo kochał żonę, którą zabrała mu ciężka choroba, chce zbudować sobie życie na nowo u boku kobiety, która pokocha jego i jego dziecko. Jest to, jak najbardziej normalne, lecz jak się przekonacie podczas lektury książki, w jego przypadku niełatwe zadanie. Pewnie myślicie sobie teraz, że problem leży w tym, iż mężczyzna ma dziecko i nie każda kobieta chce decydować się na wchodzenie w podobną relację. Otóż nic bardziej mylnego. Przeszkodą na drodze do szczęścia mężczyzny jest Saskia, była dziewczyna Patricka, dla której miłość stała się obsesją. Choć od ich rozstania minęło już kilka lat, kobieta nieustannie, go nęka i prześladuje. Zna każdy jego krok i wie o wszystkim, co dzieje się w życiu byłego chłopaka. Nieustanie go śledzi stając się jego cieniem. Taka sytuacja, czemu nie ma się co dziwić, odstrasza kobiety, które poznaje nasz bohater. Kiedy więc poznaje Ellen, pełen obaw wyznaje jej: „Ktoś mnie nęka” i pokrótce opowiada jej, jak wygląda jego życie z nieodłącznym balastem w postaci nieustępliwej stalkerki.
Sama Ellen nie czuje się jednak przerażona, czy zniechęcona związkiem, gdzie siłą rzeczy stanie się częścią swego rodzaju trójkąta, a co więcej nie ma pewności, czy nie grozi jej niebezpieczeństwo ze strony prześladowczyni swojego mężczyzny, o której przecież nic nie wie. Wręcz przeciwnie, czuje się zaintrygowana jej osobą.

I tak przechodzimy do kolejnego wątku, na który autorka zwróciła uwagę swoich czytelników na kartach książki. Zapewne zastanawiające jest, dlaczego Ellen tak szybko i łatwo godzi się na bycie z Patrickiem, wiedząc, z czym będzie musiała się zmierzyć. Większość kobiet potrzebowałaby czasu, aby przemyśleć to, o czym dosłownie przed chwilą się dowiedziały i zastanowić się, czy są gotowe na to, jak może teraz wyglądać ich życie. Tymczasem ona podejmuje decyzje natychmiast, bez mrugnięcia okiem. Otóż już wyjaśniam, w czym rzecz. Elen z zawodu i pasji jest hipnoterapeutką, a więc zgłębianie tajemnic ludzkiego umysłu za pomocą hipnozy jest jej codziennością. Stąd też wynika zainteresowanie osobą Saski. Nowa partnerka Patricka stara się dowiedzieć, jak najwięcej o jego byłej, lecz on nie jest skory do zwierzeń. I tak rodzi się pytanie, czy po prostu nie chce wracać do przeszłości, czy może coś ukrywa? O tym jednak musicie przekonać się już sami.

Miłość i inne obsesje to książka ze świetnym pomysłem na fabułę. Autorka bowiem porusza kilka ważnych i ciekawych kwestii, na które warto zwrócić uwagę i które na pewno budzą zainteresowanie wielu osób. Po pierwsze i najważniejsze, mamy możliwość dowiedzieć się, co dzieje się w głowie osoby, która nie potrafi odciąć się od przeszłości i emocjonalnie, oraz mentalnie zakończyć dawno już nieistniejącego związku. Widzimy, jak bardzo duży i niszczący wpływ na człowieka ma obsesja spowodowana odrzuceniem. Niszczy życie nie tylko osoby prześladowanej, ale również prześladującej. Saskia poświęcając cały swój czas na obserwowanie i niejako ciągłe bycie częścią życia Patricka odcina się od przyjaciół, znajomych i życia towarzyskiego, a tym samym traci swoją szansę na to, aby poznać i pokochać kogoś innego. Aby żyć pełnią życia i na nowo poczuć się szczęśliwą.

Kolejny ważny aspekt, na który została zwrócona nasza uwaga to fakt, że przemocą nie nazywamy tylko fizycznej napaści na drugą osobę, ale prześladowanie psychiczne także nią jest. Nie będę oczywiście zdradzała Wam szczegółów, aby nie spoilerować, ale w jednej z opisywanych w książce scen Saskia mówi „Nigdy nie zrobiłam mu krzywdy”, co dowodzi temu, że wiele osób nie jest w pełni świadomych powagi i szkód prześladowania psychicznego.

No i wreszcie dochodzimy do wątku hipnoterapii. Fakt, że hipnoza może pomóc wielu osobom nie tylko uporać się z wieloma problemami natury psychicznej, emocjonalnej i fizycznej, ale także dotrzeć do naszej podświadomości, w której często kryje się wiele blokad niepozwalających nam cieszyć się satysfakcjonującym nas życiem. Poznajemy wiele technik hipnozy.

Zapewne zgodzicie się ze mną, że pomysł na fabułę oraz wplecione w nią wątki pozwalają nam czytelnikom spodziewać się ciekawej i wciągającej lektury, ze złożonymi portretami postaci, jak również dreszczyku emocji, a nawet niepokoju wynikającego z faktu, że nigdy nie wiemy, czego możemy spodziewać się po osobie owładniętej obsesją, która żyje w poczuciu straty i przekonaniu, że ktoś odebrał jej szczęśliwe życie.

Dokładnie tego oczekiwałam, biorąc do ręki książkę. Niestety bardzo szybko okazało się, że moje oczekiwania nie zostaną spełnione, gdyż ku mojemu ogromnemu smutkowi niewątpliwie tkwiący potencjał w całej historii, która została oddana w ręce nas czytelników, został zmarnowany. Podczas czytania nie odczułam żadnych głębszych emocji. Tempo akcji było mocno jednostajne. Nie doczekałam się, żadnych zwrotów akcji, a co więcej przez całe ponad pięćset stron, które liczy sobie ten tytuł, miałam wrażenie, że ciągle czytam o tym samym. Sami bohaterowie okazali się mało wyraziści, co w rezultacie zaowocowało tym, że czułam się mocno znużona. Plusem książki jest na pewno bardzo przyjemny w odbiorze styl pisania autorki i język, którym się posługuje.

Tym razem nie będę Wam polecała ani odradzała sięgnięcie po tę pozycję. Wiem, że są osoby, którym spodobała się ona dużo bardziej niż mnie, co dowodzi temu, że jej odbiór zależy od tego, czego od niej oczekujemy oraz od naszych preferencji czytelniczych. Pamiętajcie, że są to tylko moje subiektywne odczucia i Wasze odczucia po lekturze mogą być zupełnie odmienne. Dlatego najlepiej zrobicie, jeśli poznacie tę historię i wyrobicie sobie o niej własne zdanie.

Ocena: 3/6
©Kocie czytanie
Początkowo myślałam, że historia ukazana w książce Miłość i inne obsesje Liane Moriarty będzie prostą współczesną historią miłosną, ale zostałam miłe zaskoczona, że ta książka oferuje coś innego. Tak, chodzi o relację i miłość - w wielu różnych formach, ale jest to przede wszystkim historia obsesji.

Moriarty jest bystrym obserwatorem społecznym, który rozumie ludzi i to, co nas kręci. z powodzeniem i umiejętnie rejestruje nerwice swoich bohaterów, ich wewnętrzne zawirowania, wątpliwości, próżności i niepewności, czyniąc Ellen i Saskię żywymi, oddychającymi ludźmi. Patrick również był namacalną, prawdziwą postacią, złapaną między dwie kobiety i widzianą tylko ich oczami - ale Moriarty udaje się zarówno ukryć, jak i ujawnić wiele o charakterze Ptego mężczyzny.

Moriarty ma talent do tworzenia świetnych postaci. Bohaterowie drugoplanowi dodają odrobinę dziwactwa i humoru do powieści, a także komplikacji tego nieliniowego romansu.

Miłość i inne obsesje to fantastyczna książka, jedna z tych cudownych powieści. Nie jest mroczny thriller psychologiczny. Raczej bardziej realistyczny, skupiony na zwykłych ludziach, ich wewnętrznych demonach i niepewności. To studium postaci dwóch bardzo różnych, ale podobnych kobiet. To także studium życia, miłości, straty, żalu, niepewności, nerwic - krótko mówiąc, wszystko, co czyni nas ludźmi.

Nie potrafię polecić tej książki w wystarczającym stopniu na jaki zasługuje. Jeśli lubisz historie, które naprawdę obnażają ludzką duszę i wszystkie nasze słabości, nerwice i pokręcone sposoby, w jaki czasami działają ludzkie umysły koniecznie przeczytaj. Ellen i Saskia to dwie silnie bohaterki, różniący się od siebie, a jednak z kilkoma cechami wspólnymi. To książka o kobietach, o kobiecych przyjaźniach i więzach, o tym, jak kobiety radzą sobie z rzeczami emocjonalnie i mentalnie i jak bezlitosne jesteśmy wobec siebie.

Niekonwencjonalna historia miłosna, obejmująca zarówno jasne, jak i ciemne momenty, przepięknie opowiedziana. Miłość i inne obsesje to kolejny znak wielkości utalentowanej pani Moriarty, której pióro wprost uwielbiam.

Ocena: 6/6
©Reading My Love
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć