ebook Noc sów. Opowieści z lasu
3.89 / 5.00 (liczba ocen: 126)

Noc sów. Opowieści z lasu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 23.90
wciąż za drogo?
31.53 złpremium: 20.34 zł Lub 20.34 zł
-29% 23.90 zł
27.12 zł Lub 24.41 zł
29.00 zł
33.90 zł
-23% 25.90 zł
26.81 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Jacek Karczewski ze stowarzyszenia Ptaki Polskie, które jest organizatorem fenomenalnego wydarzenia o ogólnopolskiej skali – Nocy Sów – powraca z książką o takim samym tytule. Oto kompletna kolekcja polskich sów: 18 rozdziałów fascynujących faktów i sowich legend z całego świata. To książka absolutnie wyjątkowa – wyróżnia ją pasja autora i czułość, z którą opowiada o różnych gatunkach ptaków.

Czy sowy mogą zażywać długich kąpieli i czy widzą w ciemnościach absolutnych? Czy Hedwiga mogła być wieloletnią przyjaciółką Harry’ego Pottera, skoro sowy śnieżne zdecydowanie preferują nomadyczny tryb życia? I wreszcie, który przedstawiciel sowiego gatunku jest Księciem Ciemności?
Sowy to ptaki sprzeczności. Każdy potrafi je rozpoznać, choć mało kto je spotkał. Powszechnie rozpoznawalne, ale słabo poznane. Ptaki wiedzy, a jednocześnie ptaki przeklęte. Mroczni łowcy i totemy kobiet. Jakie są naprawdę?
Wielkie oczy, miękkie jak jedwab pióra, zabawne uszy (choć nie u wszystkich), a przede wszystkim szczególna aura – połączenie ciszy oraz arystokratycznego opanowania i pewności siebie. Ich pohukiwania i hipnotyzujący wzrok przyprawiają nas o dreszcze. Podobno wpędzały naszych przodków do grobu, a z czarownicami latały na miotłach…
Jacek Karczewski ze stowarzyszenia Ptaki Polskie powraca z nową książką. Oto kompletna kolekcja polskich sów: 18 rozdziałów fascynujących faktów i sowich legend z całego świata.

Noc sów. Opowieści z lasu od Jacek Karczewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Nigdy się nie zastanawiałam nad swoim ulubionym ptakiem, ale gdybym miała wybierać, to na pewno byłaby to sowa. Do niedawna mój wybór byłby podyktowany tylko i wyłącznie jej wyglądem. Wiem, sowy są różne i różnie wyglądają, ale przyznacie, że wszystkie są piękne. Teraz, po lekturze drugiej książki Jacka Karczewskiego, o sowach właśnie, uzupełniłam swoją wiedzę i mogę lubić sowy za coś więcej niż tylko wygląd. Po tej książce zaczniecie nie tylko lubić sowy, zostaniecie nimi wręcz zaczarowani. Wpadnijcie też przeczytać kilka słów o pierwszej książce Karczewskiego Jej wysokość gęś – to wspaniała opowieść o ptakach!

Sowy to wyjątkowe ptaki, o czym świadczy ogromna ilość legend, mitów, symboli i znaczeń im przypisywanych. Nie jestem w stanie wymienić tutaj wszystkich, ale jeśli jesteście ciekawi to poczytajcie o tym – warto! Niektóre plemiona Afrykańskie wierzyły, że sowy są posłańcami czarodziejów i czarownic, dla Słowian sowy były wcieleniem wiedźmy. W ogóle sowy były ptakami kobiet – były towarzyszkami greckich bogiń, ale też gaelickich, celtyckich i hinduskich.

Często sowa była postrzegana jako symbol śmierci. W mitologii Majów sowy były symbolem boga śmierci i nocy, w kulturze etruskiej była atrybutem boga ciemności, w kulturze chińskiej boga burzy, a w kulturze japońskiej sowy sprowadzały głód i zarazę. Chyba jedynym społeczeństwem, w którym nie okazywano lęku przed sowami była starożytna Grecja. Tam sowa była postrzegana jako symbol mądrości (co przyczyniło się mocno do dzisiejszego postrzegania sowy) i była atrybutem bogini Ateny. Znalazła się też na greckich monetach.

Im więcej czytam o sowach, tym bardziej mnie fascynują. Ich międzynarodowa kariera jest bardzo ciekawa i nie ukrywam, że z największą ciekawością czytałam fragmenty właśnie o postrzeganiu sów w kulturze i sztuce. Im więcej czytałam, tym bardziej dziwiłam się, że sowy są tak wszechobecne. Są w starożytnych przekazach i dziełach sztuki, były atrybutem bogów, artystów, mędrców. Padają tu takie nazwiska jak Hieronim Bosch, Ezop, Albrecht Durer, Kandinsky i Picasso, a czytelnikowi na pewno przyjdą do głowy inne wizerunku sów, które zna z popkultury – ja od razu pomyślałam o Sowie z Kubusia Puchatka i sowach z Harry’ego Pottera.

Ale Noc sów to przede wszystkim przyrodnicza opowieść o polskich sowach. Poznamy ich gatunki, najważniejsze informacje i mnóstwo ciekawostek, a przepiękne zdjęcia sów dodają książce jeszcze więcej uroku (serio, od niektórych nie można się oderwać!). Chyba mogę spokojnie tę książkę określić jako kompendium informacji o sowach dla amatorów. Z jednej strony jest mnóstwo biologicznych szczegółów – jak sowy latają, jak jedzą, jak zakładają rodziny i wychowują młode, jak są zbudowane i dlaczego tak, a nie inaczej. Z drugiej strony autor podaje te informacje wplecione w szerszą opowieść o sowach. Dzięki temu książka w ani jednym momencie nie zamienia się w podręcznik sowiej anatomii i nawet kiedy czytamy o rodzajach piór i dziwnych otworach na głowach sów – czytamy z wielkim zaciekawieniem i fascynacją.

Lubię książki Jacka Karczewskiego, bo oprócz konkretnej wiedzy, jaką zdobywam, dowiaduję się mnóstwa ciekawostek! Z tej dowiedziałam się na przykład dlaczego sowy wiodą nocny tryb życia, dlaczego unikają wody, dlaczego wkurzają inne zwierzęta, dlaczego mają duże głowy, jakie miasto jest stolicą sów i które sowy mają poczucie humoru. A to tylko garstka ze wszystkich informacji, jakie w niej znajdziecie. Jednym z moich ulubionych fragmentów jest ten o wykorzystaniu sów w medycynie – przeczytam go dla Was w poniedziałek na Instagramie wydawnictwa w ramach Nocy Sów.

Zakochałam się w tej książce, a dzięki niej zakochałam się jeszcze bardziej w sowach. Jest w tym coś magicznego, że istnieją zwierzęta, którym tak chętnie przypisujemy jakieś moce i które mają taki wpływ na nasze postrzeganie świata, tworzenie mitów i legend. Przeczytajcie tę opowieść i dowiedzcie się więcej o sowach!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć