ebook Oleńka. Panienka z Białego Dworu
3.79 / 5.00 (liczba ocen: 335)

Oleńka. Panienka z Białego Dworu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 26.65
Audiobook - najniższa cena: 25.45
wciąż za drogo?
31.99 złpremium: 20.64 zł Lub 20.64 zł
26.65 zł Lub 23.99 zł
31.99 zł Lub 28.79 zł
34.40 zł
26.75 zł
27.21 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Dramatyczne dzieje polskiej rodziny ziemiańskiej z wileńskich Kresów. Pierwszy tom opowieści o niezłomnych kobietach, które w czasach wzniosłych spraw i wielkiej historii, kiedy miłość przeplatała się z nienawiścią, musiały sobie radzić z trudną codziennością.

Wileńszczyzna, 1913 rok. Hrabia Aleksander Ostojański jest właścicielem ogromnego rodzinnego majątku ziemskiego, imponującego pałacu, gorzelni i stadniny, gdzie hoduje wspaniałe konie czystej krwi. Od pokoleń Ostojańscy żyją w poczuciu, że ich obowiązkiem jest umacnianie polskiego ducha na opanowanej przez zaborcę ziemi.
Osiemnastoletnia Oleńka, najmłodsza spośród trojga dzieci hrabiego, jego ulubienica, została wychowana na gorącą patriotkę, ale także, inaczej niż jej rówieśnice, na samodzielną, pewną siebie kobietę, która wie, czego pragnie od życia.
A pragnie Joachima, ubogiego nauczyciela z sąsiedztwa. W świecie, gdzie urodzenie stawia się nad uczucia, hrabiostwo Ostojańscy nie dopuszczą do mezaliansu córki.
Zbliża się I wojna światowa. Pewnego poranka w ostojańskim pałacu dochodzi do tragicznych wydarzeń, które nieodwracalnie zmieniają przyszłość „panienki z Białego Dworu”.

O e-booku Oleńka. Panienka z Białego Dworu blogerzy napisali: 

To historia, którą nie tylko czyta się z zapartym tchem śledząc trudne losy Oleńki, ale to i historia, która zapada w pamięć i którą czyta się z wypiekami na twarzy. Autorka rewelacyjnie poradziła sobie z wątkiem historycznym i czasami, w których umiejscowiła akcję.  - Małgorzata Cichocka - Biblioteczka u Rudej

Oleńka. Panienka z Białego Dworu od Wioletta Sawicka możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nienawiść to najpotężniejsza broń, jaką stworzył człowiek. Ale jest równie mocny oręż, który pochodzi od Boga. Miłość. Dlatego wierzę, że prędzej czy później dobro zatryumfuje nad złem.
Wstyd się przyznać, ale dopiero teraz sięgnęłam po cykl Wioletty Sawickiej Wiek miłości, wiek nienawiści. Przeczytałam wszystkie dotychczasowe książki autorki i wiedziałam, że mogę się spodziewać dobrej lektury. Dobrej, ale nie genialnej. Oczarowała mnie Oleńka. Panienka z Białego Dworu i w zasadzie to kończę już drugą część pt. Franka w obcym domu i szczerze mówiąc szkoda mi było czasu na pisanie recenzji, bo czytam zachłannie i z niesłabnącym zainteresowaniem. O matko kochana jak to się świetnie czyta i jakie to jest dobre, jakby było mało to namówiłam mamę na czytanie Oleńki i jak przedwczoraj zaczęła to już dzisiaj jest przy końcówce, a powinna oszczędzać oczy.

Oleńka. Panienka z Białego Dworu to debiut historyczny Wioletty Sawickiej, bo wcześniejsze jej książki działy się współcześnie. Jak sobie poradziła Pani Wioletta z tym niełatwym wyzwaniem? Moje oczekiwania spełniła nie w stu , a dwustu procentach. Uwielbia książki z wątkiem historycznym i choć zdawałoby się, że książek majętnych szlachcicach, ubogich chłopach, nierówności społecznej i patriotycznych uniesienia jest na tony to jednak Oleńka zapada na długo w pamięci i nie sposób przejść obok niej obojętnie.
Kim jest owa Oleńka. Panienka z Białego Dworu? Przenieście się oczami wyobraźni do roku 1913 do pięknego majątku na Wileńszczyźnie. To tutaj dorastała najmłodsza z dzieci hrabiego Aleksandra Ostojańskiego, tytułowa Oleńka, która imię odziedziczyła po ukochanym ojcu. Oleńce daleko do rozkapryszonej hrabianki z dobrego domu, w którym mleka i miodu nie brakuje. Dziewczyna wychowywana jest w poczuciu patriotyzmu i krzewi go u dzieci okolicznych chłopów. Jeździ od domostwa do domostwa i nie tylko uczy okoliczne dzieci czytać i pisać, ale przede wszystkimi nie pozwala im zapomnieć, że są Polakami choć przyszło im żyć pod rosyjskim zaborem.

Dla naszej bohaterki nie liczą się tytuły szlacheckie i posiadany majątek. Dla niej liczy się miłość i to właśnie pierwszą młodzieńczą miłością zapałała do nauczyciela, Joachima. I choć młodzi nie wyobrażają sobie życia bez siebie to swój związek utrzymują w najgłębszej tajemnicy. Bo czy panience ze szlacheckiego dworu wypada się związać z nauczycielem i to na dodatek pochodzącym z Prus. Czy na ten mezalians pozwolą rodzice dziewczyny? Sięgnijcie po Oleńkę. Panienka z Białego Dworu i przekonajcie się sami.

Nie będzie sielsko, anielsko i wiejsko zwłaszcza, że na rodzinę Ostojańskich nadciągną czarne chmury, które zmienią całe dotychczasowe życie dziewczyny. Przyjdzie jej się mierzyć z problemami, o których nawet nie miała pojęcia i których nie przywidziała w najczarniejszym scenariuszu. Co takiego się wydarzy? Tego dowiecie się sięgając po Wiek miłości, wiek nienawiści i daję sobie rękę uciąć, że będziecie oczarowani tak jak ja.

To historia, którą nie tylko czyta się z zapartym tchem śledząc trudne losy Oleńki, ale to i historia, która zapada w pamięć i którą czyta się z wypiekami na twarzy. Autorka rewelacyjnie poradziła sobie z wątkiem historycznym i czasami, w których umiejscowiła akcję. Tu historia nie bije po oczach z każdej strony jest opowiedziana tak mimochodem, ale czujemy widmo nadchodzącej wojny i razem z biednym chłopstwem walczymy o każdy dzień, aby przeżyć.

Polubiłam główną bohaterkę od pierwszej strony i z niecierpliwością czytam jak toczy się jej życie. Autorka przedstawiła całą plejadę bohaterów. Oleńka, Józia, Ignac, Joachim? Którą z tych postaci polubicie, a która okaże się na wskroś zła i pozbawiona skrupułów?
Polecam Wam z całego serca książkę Wioletty Sawickiej Oleńka. Panienka z Białego Dworu, która otwiera cykl Wiek miłości, wiek nienawiści i jestem przekonana, że nie pożałujecie swojego wyboru.

Ocena: 5+/6
czytaj więcej
©Biblioteczka u Rudej
Z twórczością Wioletty Sawickiej miałam już ogromną przyjemność spotkać się przy lekturze książki Piękna miłość. Tamta historia zrobiła na mnie tak wielkie wrażenie, że gdy tylko zobaczyłam w zapowiedziach wydawniczych, że autorka wydała kolejną powieść, której akcja do tego osadzona jest w wieku XIX, wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć. Przyznam się Wam także, że miałam w stosunku do tej historii ogromne oczekiwania. Czy powieść im sprostała? O tym przeczytacie za chwilę.

O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka…

Oleńka to najmłodsza córką hrabiego Aleksandra Oleńskiego, właściciela ogromnego majątku na Wileńszczyźnie. Jej rodzina od pokoleń dba o pielęgnowanie polskości wśród okolicznych mieszkańców ziem opanowanych przez zaborców. Panna z Białego Dworu została wychowana na pewną siebie, samodzielnie myślącą kobietę, która wie czego chce. Dziewczyna sprzeciwia się ojcu, gdy ten chce ją wydać za mąż za człowieka, którego nie kocha. Oleńka oddała już bowiem swoje serce Joachimowi, ubogiemu nauczycielowi. Jej rodzina nie chce jednak dopuścić do tego mezaliansu. Tymczasem wielkimi krokami nadchodzi widmo pierwszej wojny światowej a w Ostojańskim pałacu dochodzi do tragicznych wydarzeń.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło a co jednak trochę mniej…

Jak zapewne wiecie mam słabość do powieści historycznych i zawsze z ogromną przyjemnością oddaję się ich lekturze. Nie inaczej było w przypadku najnowszej historii, która wyszła spod pióra Wioletty Sawickiej. Oleńka. Panienka z Białego Dworu to książka w której całkiem sporo się dzieje i która zachwyca swoim klimatem. Wydarzenia wzniosłe przeplatają się w niej z okrucieństwem czasów, w których miały miejsce.

Książkę czyta się niezwykle szybko i sprawnie. Historia opisana przez autorkę jest stosunkowo prosta, jednak nie pozbawiona emocji. Mimo trudniejszych momentów jest w niej coś lekkiego. Na szczególną uwagę zasługuje także klimat powieści, który w ciekawy sposób przedstawia realia codzienności podczas zaborów.

Niestety, nie do końca przekonali mnie do siebie bohaterowie tej powieści. Wydali mi się mało realni i niezbyt wyraziści. Kończąc tę książkę miałam takie poczucie, że można by było kilka wątków rozwinąć nieco bardziej. Z drugiej strony liczę na to, że w kolejnych tomach znajdę właśnie to, czego w tym pierwszym mi zabrakło.

Czy i komu polecam?

Oleńka. Panienka z Białego Dworu to pozycja dla wszystkich czytelniczek, które kochają powieści historyczne z romansem w tle ale przede wszystkim z wydarzeniami, które dosłownie pochłaniają. Serdecznie polecam Waszej uwadze.

Oleńka. Panienka z Białego Dworu to pierwsza część serii historycznej Wioletty Sawickiej opowiadającej o dziejach niezłomnych kobiet Wiek miłości, wiek nienawiści. Z niecierpliwością będę wyglądała kolejnych tomów.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć