ebook Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze
3.39 / 5.00 (liczba ocen: 1350)

Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - polecana oferta: 20.37
Audiobook - najniższa cena: 17.45
wciąż za drogo?
Virtualo#Black Friday
Virtualo#Black Friday
25.95 złpremium: 13.95 zł Lub 13.95 zł
20.37 zł
21.48 zł Lub 19.33 zł
26.50 zł Lub 23.85 zł
-28% 18.14 zł
22.46 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Antyszczepionkowcy, homeopatia, irydologia, radiestezja, powiększanie piersi w hipnozie, zaprzeczanie globalnemu ociepleniu – Łukasz Lamża, autor świetnie napisanych książek popularnonaukowych, tym razem prowadzi nas przez krainę szarlatanerii, meandry pseudonauki i szczyty teorii spiskowych. Wiedza i dociekliwość autora oraz próba zrozumienia oponentów składają się na fascynujący alfabet pseudonauki, a zmierzenie się z najbardziej gorącymi zagadnieniami to świetny sposób na poznanie obiektywnej, naukowej prawdy.

Zdawałoby się, że dostęp do wiedzy jest dziś nieograniczony i łatwy. Jednak czasy, w których żyjemy, przynoszą więcej pytań niż odpowiedzi – z gąszczu komentarzy i linków trudno wyłuskać rzetelne informacje, samozwańczy eksperci prześcigają się w dobrych radach, a „najnowsze badania” stały się zaklęciem sankcjonującym każdą teorię. Czujemy, że wiedza coraz bardziej nas zawodzi, jednocześnie nie wiedząc, kiedy możemy zaufać naukowej prawdzie.

„Czekaliśmy na tę książkę. My, umęczeni twierdzeniami bez poparcia w badaniach, fantazjami bez podstaw naukowych. Autor broni rozumu, nie atakując i nie ośmieszając. Przytacza fakty zgodne ze współczesną wiedzą. Nie zakłada z góry złych intencji. Znajduje prawdziwe elementy zagubione w wielkiej sumie błędów. To szczególnie ważne, gdy chodzi o nowe terapie w nieuleczalnych chorobach. Cenię w tej książce, że nie jest agresywna. Że napisał ją ktoś, kto lubi naukę i lubi ludzi” – prof. Magdalena Fikus

„Funkcjonowaniu tego równoległego, pozanaukowego świata przygląda się w swojej książce Łukasz Lamża. I należą się mu podziękowania nie tylko za świetnie napisany reportaż, ale i zajrzenie w głąb doliny niesamowitości, do której zapuszczać się mają odwagę tylko nieliczni” – „DZIENNIK POLSKI”, 17 stycznia 2020

Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze od Łukasz Lamża możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Światy równoległe. Jak w dobie lotów kosmicznych, powszechnych podróży lotniczych, meteorologii opierającej się o zdjęcia satelitarne i w ogóle wiedzy znanej od czasów Kopernika, można wierzyć w to, że Ziemia jest płaska? Autor słusznie zauważa, że w pewnych przypadkach trudno odróżnić prawdziwe przekonania od parodii tychże przekonań. Właściwie nie wiadomo, którzy z wyznawców są wyznawcami, a którzy po prostu uprawiają bardzo zaawansowany trolling. Jeden z płaskoziemców niedawno stracił życie startując w górę w niedopracowanej rakiecie, bo chciał udowodnić płaskość Ziemi. Prześmiewcy twierdzili, że wyrżnął rakietą w pokrywkę nad płaską Ziemią, bo przecież przestrzeni kosmicznej nie ma.

Innym zjawiskiem jest coś, co autor nazwał audiofilią ekstremalną. W zasadzie to tylko hobby, ale w działaniach wielu audiofilów widać wyraźnie znamiona przynależności do sekty o prawie religijnym charakterze. Niektórzy z nich wierzą, że półtora metra kabla zasilającego urządzenie audio, może słyszalnie wpływać na dźwięk. Prąd wędruje setki, a może tysiące kilometrów zwykłymi kablami, potem często jeszcze dziesiątkami metrów często aluminiowej instalacji w budynku, a ostatnie półtora metra z super czystej miedzi poddanej tajemniczym procesom kriogenicznym lub innym, ma diametralnie i wręcz dramatycznie wpływać na dźwięk? To jeszcze nie wszystko. Ilość dziwacznych gadżetów, w które wierzą audiofile, wciąż jest otwarta.

Prócz tego są znacznie mniej śmieszne, a bardzo niebezpieczne wierzenia antyszczepionkowców. Czasem wymieszane z wiarą w rozmaite inne spiskowe teorie. Są homeopaci, różdżkarze i wyznawcy chemtrails. Czasem śmieszni. A niekiedy straszni. Jak to się dzieje, że w dzisiejszym świecie istnieją takie umysłowe światy równoległe.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Dla osób, które dopiero dotykają tematu różnych przedziwnych teorii, które w szaleńczym tempie rozprzestrzeniają się po świecie, jest to świetnie kompendium podstawowej wiedzy. Ponadto to solidna dawka wiedzy na temat metod naukowych, w jaki sposób przebiega rzetelne badanie naukowe.

    Autor, mimo absurdalności niektórych tez, z szacunkiem traktuje osoby, które wyznają te teorie, i w metodyczny, rzeczowy i nieobrażający nikogo sposób punktuje przekłamania,brak logiki i niezgodności z obecnym stanem wiedzy o świecie. Dla dociekliwych - obszerna bibliografia, za co też brawa dla autora, sumienność godna podziwu!

Warto zerknąć