ebook Położna z Auschwitz
3.68 / 5.00 (liczba ocen: 1752)

Położna z Auschwitz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 27.89
Audiobook - najniższa cena: 25.94
wciąż za drogo?
39.90 złpremium: 25.74 zł Lub 25.74 zł
27.89 zł Lub 25.10 zł
33.07 zł
34.32 zł Lub 30.89 zł
42.90 zł
39.00 zł
42.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

O Holocauście i obozach zagłady powstało już wiele książek. Wydawać się może, że już nic więcej na ten temat nie można napisać. Położna z Auschwitz zdaje się temu zaprzeczać. Odkryj całkiem nowe oblicze Magdaleny Knedler i zmierz się z niewyobrażalnym cierpieniem ofiar niemieckiego terroru.

Fabuła:

Do obozu zagłady w Auschwitz przyjeżdża kolejny transport setek więźniów. W tym ludzkim morzu znajduje się także położna z Łodzi, która zgłasza się do niesienia pomocy kobietom ciężarnym i matkom. Choć warunki obozowe urągają wszelkim zasadom, ona wbrew temu i otaczającej ją beznadziei przyjmuje porody i robi wszystko aby nowonarodzone dzieci ochronić przez zbrodniczymi eksperymentami mordercy, Josepha Mengele. Zajmuje się także cierpiącymi matkami, którym odebrano dzieci i skazano je na śmierć lub na wywózkę w głąb Rzeszy Niemieckiej.

Położna z Auschwitz jest biograficzną powieścią inspirowaną losami Stanisławy Leszczyńskiej, która w obozowym piekle przyjęła ponad trzy tysiące porodów, żaden z nich nie zakończył się śmiercią matki lub dziecka.

Ta książka to ważny głos, który bezpośrednio przemawia do naszej pamięci i nakazuje pielęgnowanie wizerunków osób, które choć skazane na niepowodzenie, podejmowały się heroicznej walki, w obronie najsłabszych ofiar nazizmu.

O e-booku Położna z Auschwitz blogerzy napisali:

Niezmiernie ważna jest "Położna z Auschwitz" wśród innych książek inspirowanych horrorem niemieckich obozów koncentracyjnych i brutalnością II Wojny Światowej. Jest ona swoistym manifestem człowieczeństwa i kobiecości, a jej bohaterka - położna Stanisława Leszczyńska - uosobieniem humanitaryzmu absolutnego w nieludzkich czasach.  - Dominika – Domi Czyta

Już tyle zostało napisane na temat Położnej z Auschwitz! Tyle wielkich słów, patetycznych zdań, wyegzaltowanych akapitów. Tymczasem dla mnie w tej historii nie ma ani grama wielkości, patetyzmu i egzaltacji. Jest przekaz. Knedler nie wystawia Stanisławie Leszczyńskiej pomnika. Ani z granitu, ani z marmuru, ani z piaskowca. I właśnie dlatego ta książka jest tak pięknym dowodem pamięci. - Ania - Spadło mi z regała

Położna z Auschwitz od Magdalena Knedler możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3). UWAGA! Opis książki, stanowi własność serwisu UpolujEbooka.pl, kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów jest zabronione przez UpolujEbooka.pl ©2022. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)
Trzeba wierzyć, że całe ludzkie życie ma głębszy sens i zmierza ku wyższemu celowi. Odnaleźć w sobie dobrą wolę.
Opowieść o przeszłości to zawsze zbiór osobistych przeżyć.
Kwiaty należy traktować jak ludzi. Rozmawiać z nimi, wdychać ich zapach, głaskać je.
Nie jest ważne, w jakim miejscu człowiek żyje, ale z kim.
Ta opowieść przypomniała mi, że jest coś znacznie gorszego od pandemii i związanego z nią chwilowego dyskomfortu. To zło, które rodzi się w jednym niepozornym człowieku i w imię fałszywie wzniosłych idei w okrutny sposób pozbawia świat człowieczeństwa.

W ostatniej godzinie będę je widzieć. Dzieci. Dzieci na moich rękach (…). I będę myślała o nas, kobietach, że tak wiele możemy, że możemy wszystko. I to mi da pociechę na sam koniec.

Nie chciałabym pisać, że na literaturę obozową nastała „moda”, ale jeśli weźmie się pod uwagę liczbę powieści o tej tematyce, które ukazały się bądź jeszcze ukażą w tym roku, można odnieść takie wrażenie. Nie mnie oceniać, czy to dobrze, czy źle – przecież bez względu na wszystko nie możemy zapomnieć. Obawiam się jednak, że wśród naprawdę wartościowych pozycji zaplączą się i takie, które nigdy nie powinny zostać wydane. Dlatego tego typu lektury powinniśmy wybierać ze szczególną starannością.

Położna z Auschwitz Magdy Knedler to powieść, po którą sięgałam z absolutnym przekonaniem, że mam do czynienia z rzetelną, świetnie napisaną literaturą. Kto zna pióro tej utalentowanej wrocławskiej pisarki, ten wie, o czym mówię. Zawsze gdy kończę opowiadaną przez nią historię, mam poczucie w pełni wykorzystanego potencjału i wrażenie, że tym razem popełniła dzieło życia. A potem ukazuje się kolejna książka, która udowadnia, że Knedler ma jeszcze w zanadrzu mnóstwo ciekawych, poruszających historii i oryginalny pomysł na zaprezentowanie ich czytelnikom.

Główną rolę w tym przejmującym obrazie gra Stanisława Leszczyńska – położna, matka, żona, obozowa Mama. Bohaterka, choć sama o sobie nigdy tak nie pomyślała. Kobieta o wręcz heroicznej sile ducha, bezgranicznie ufająca Najwyższemu, wykonująca swój zawód z prawdziwym powołaniem i miłością do rodzącego się życia. Bez odpowiednich narzędzi i wsparcia profesjonalnego personelu, wśród brudu, głodu i ludzkiego cierpienia przyjęła w Auschwitz tysiące porodów, przy których nie zmarła ani jedna położnica, ani jedno dziecko (niestety, potem maluchy były przez Niemców zabierane, a ich los często był tragiczny). Gdy Mengele kazał jej zabijać noworodki, powiedziała zdecydowane nie. I konsekwentnie trzymała się tego do końca.

W dłoniach tej drobnej, niezłomnej kobiety, w jej ciepłym uśmiechu i spojrzeniu było pocieszenie. To ono na sztubie położniczej dodawało odwagi tym, które zostawały matkami, by zaraz potem tulić w ramionach tylko powietrze. Choć bardzo bolało ją to, co działo się w Auschwitz, nie była zdolna do nienawiści, nie oceniała. Wiedziała, że znalazła się tam w jednym konkretnym celu – by nieść pomoc, nadzieję i siłę. Była Mamą tysięcy ciężarnych więźniarek, powiernicą, najczulszą opiekunką, człowiekiem w tych nieludzkich warunkach. Jej życie było misją.

To, co w powieści Magdy Knedler przede wszystkim zasługuje na uznanie, to skondensowany, rzeczowy, a jednocześnie niepozbawiony wrażliwości sposób narracji. O Stanisławie Leszczyńskiej opowiada jedna z ciężarnych – jak pisze w posłowiu autorka, postać wykreowana na podstawie wspomnień kilku więźniarek Birkenau, a także jej babci, łączniczki w Powstaniu Warszawskim. Nie ma w tej opowieści sztucznego patetyzmu ani łzawej ckliwości. Są trafnie sformułowane przemyślenia, wątpliwości, obawy. Jest nieludzki strach nie tylko przed wrogiem, lecz także przed zobojętnieniem na ludzką krzywdę. Jest w końcu nadzieja, że mimo wszystko życie może mieć ciąg dalszy.

Knedler w przemyślany sposób zestawiła ze sobą dwie skrajności, jakimi są dobro i zło. Po jednej stronie obozowej barykady stała Stanisława Leszczyńska, po drugiej – bezwzględny Josef Mengele, któremu poświęcone zostały oddzielne rozdziały. Widzimy w nim człowieka inteligentnego, ale i ogarniętego szaleństwem. Opanowanego, ale i ulegającego diabelskiej żądzy uśmiercania. Wrażliwego na piękno muzyki, ale niestety obojętnego na ból matek i cierpienie najmniejszych. Spoglądamy na niego wystraszonym wzrokiem zaszczutej więźniarki, jak również pełnymi miłosierdzia oczyma obozowej Mamy, która głęboko wierzyła, że nawet w bestii można odnaleźć człowieka. Czy więcej odwagi wymaga nienawiść, czy jednak umiejętność wybaczania?

Położna z Auschwitz to kolejna powieść Magdy Knedler, która pokazuje, jak wielka siła, bez względu na okoliczności, drzemie w kobietach. Choć pozornie są kruche, bywa, że na swoich barkach dźwigają cały świat. Te, które dają życie. I które za to życie są w stanie oddać wszystko…

Ocena: 6/6
©SieCzyta
Historię Stanisławy Leszczyńskiej, położnej z Auschwitz, miałam okazję poznać dzięki Book Tourowi, który zorganizowała Pasjo&Matka. Pięć rozdziałów, których tytuły składają się na kojarzące się z Leszczyńską hasło, zawiera opowieść pełną wstrząsających wydarzeń. Sytuacji, które dziś wydają nam się nieprawdopodobne.

Stanisława Leszczyńska już przed wojną pracowała jako położna. Witała na świecie dzieci z pasją i powołaniem. Biegła na wezwanie do rodzącej o każdej porze dnia i nocy. Poświęcała się całkowicie, do tego stopnia, że również w Auschwitz w końcu trafiła do sztuby położniczej, gdzie ratowała maleństwa i ich matki przed śmiercią. I chociaż po pewnym czasie większość dzieci zabijano, jednak na świat wszystkie przychodziły żywe, dzięki troskliwej opiece Mamy, jak ją nazywały położnice. Mimo strasznych warunków, głodu, zimna i braku podstawowych środków higienicznych, Leszczyńska dokonywała cudów, organizując co się dało dla swoich podopiecznych. Nie bała się również odmawiać uczestniczenia w zabijaniu dzieci, nawet przed samym Mengelem.

Muszę przyznać, że nie czytało mi się tej książki łatwo. I nie chodzi tylko o tematykę obozową. Klimat w niej stworzony przypominał mi wizyty w muzeum Auschwitz, gdzie ma się wrażenie, że powietrze wciąż jest ciężkie od wydarzeń, które rozgrywały się tam w czasie wojny. Że cisza napiera na człowieka, próbując zwrócić jego uwagę na cierpienie, które wylało się tam na ludzkość w ilości niewyobrażalnej. Częste przeskoki w czasie przeszkadzały mi jednak wczuć się w poszczególne wątki. Krótkie rozdziały stanowiły urywki większej całości, którą trudno mi było złożyć, by zobaczyć pełny obraz. Może gdybym miała możliwość usiąść i przeczytać wszystko za jednym razem, byłoby mi łatwiej go dostrzec. Myślę, że tytuły poszczególnych podrozdziałów miały za zadanie usystematyzować trochę ten czasowy chaos, ale mnie nie pomogły. Długo nie mogłam się połapać, o co w nich chodzi.

Największe wrażenie wywarły na mnie fragmenty opisujące perspektywę doktora Mengelego. Jego spojrzenie na obóz, Stanisławę, więźniów. I przemyślenia uzupełnione o muzyczne skojarzenia. Jakim trzeba być człowiekiem, żeby w obliczu tak nieludzkich działań, równocześnie zastanawiać się nad pięknem ulubionych utworów muzyki klasycznej?

Widać ogrom pracy, jaki autorka włożyła w przedstawienie tej historii. Wykorzystała Raport położnej z Oświęcimia i wspomnienia położnic, którym przyszło rodzić w obozie, pod opieką Leszczyńskiej. Narratorka jest postacią wykreowaną na podstawie wspomnień kilku więźniarek z Birkenau.

Styl Magdy Knedler określiłabym jako oszczędny. Pisarka nie epatuje wielkimi słowami, nie nadużywa emocji, nie tworzy pod publiczkę. Wszystko, o czym pisze, jest wyważone i przemyślane. Pani Knedler zajmuje wysoką pozycję na liście moich ulubionych twórców, chociaż nie zawsze jest nam po literackiej drodze. Jednak ta książka powinna być czytana i polecam ją Waszej uwadze. Stanisława Leszczyńska to postać, którą należy znać i o niej pamiętać, a Magda Knedler przedstawiła ją w piękny sposób.

Ocena: 5/6
©Bibliotecznie
Już tyle zostało napisane na temat najnowszej książki Magdy Knedler Położna z Auschwitz! Tyle wielkich słów, patetycznych zdań, wyegzaltowanych akapitów. Tymczasem dla mnie w tej historii nie ma ani grama wielkości, patetyzmu i egzaltacji. Jest przekaz. Jest historia kobiety, którą chronił jej własny strach i wiara. Ona nie mogła się nie bać. Bo jak można nie bać się życia w takich warunkach? Knedler nie wystawia Stanisławie Leszczyńskiej pomnika. Ani z granitu, ani z marmuru, ani z piaskowca. Możemy mówić o niej „bohaterka”. Ale to był przede wszystkim człowiek. I właśnie dlatego ta książka jest tak pięknym dowodem pamięci.

Ocena: 6/6
©Spadło mi z regała
Magda Knedler ponownie dokonała jakże ważnej w literaturze rzeczy, mianowicie oddała hołd tym, którzy zasługują na najwyższe wyróżnienia i nieustającą pamięć za swoje niezłomne człowieczeństwo. Pierwszy raz stało się to za sprawą Moich przyjaciółek z Ravensbrück, a teraz otrzymujemy historię Stanisławy Leszczyńskiej zamkniętą na kartach Położnej z Auschwitz.

[...]

Niezmiernie ważna jest Położna z Auschwitz wśród innych książek inspirowanych horrorem niemieckich obozów koncentracyjnych i brutalnością II Wojny Światowej. Jest ona swoistym manifestem człowieczeństwa i kobiecości, a jej bohaterka - położna Stanisława Leszczyńska - uosobieniem humanitaryzmu absolutnego w nieludzkich czasach. Wiara - Nadzieja - Miłość - niczym mantra wyrywają się z każdego słowa, zachowania czy spojrzenia Stanisławy, która dla otaczających ją w Auschwitz-Birkenau kobiet była niezłomną, empatyczną i odważną Mamą. Co ważne, mimo bezpośredniej styczności z Josefem Mengele, z codziennym widokiem śmierci zadawanej również niewinnym noworodkom przez bestie w ludzkiej skórze, Leszczyńska pozostała osobą organicznie niezdolną do nienawiści. To postać niesamowita, która w dzisiejszych czasach byłaby wzorem profesjonalnego położnictwa i doradztwa laktacyjnego.

Nie wolno nam zapomnieć... Nie wolno nam dopuścić do tego, aby w naszym oku czy sercu rozpanoszył się znany z baśni o Królowej Śniegu okruch lodu, znieczulający nas na krzywdę drugiego człowieka. Bo obojętność potrafi zabić tak samo, jak realne narzędzie zbrodni.

Cała recenzja na blogu: Położna z Auschwitz

Ocena: 6+/6

©Domi Czyta
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Pierwsza, a na pewno w ostatnim czasie jedyna, przeczytana przeze mnie książka o Auschwitz z kategorii z kategorii literatura piękna, gdzie obóz przedstawiony jest autentycznie. Czytając, czujesz grozę sytuacji, beznadziejność położenia ciężarnych, rodzących i młodych matek. Autorka nie wybiela, nie koloryzuje i nie ocenia. Nie boi się opisywać codzienności na bloku położniczym zgodnie z faktami. Wszystkie bohaterki traktuje równo, a ich historie przedstawia wiarygodnie. Nikogo nie wywyższa, nie stawia na uprzywilejowanej pozycji, nie oszukuje czytelnika wymyślonymi historiami dla lepszego efektu, nie fałszuje historii.....Obóz to obóz, nie McDonald, ani Disneyland. W obozie się umiera, pracuje ponad siły, walczy o przetrwanie, a nie spędza czas niczym na wczasach. Bohaterki książki radzą sobie jak umieją, nie bratają się ze strażnikami, ani nie mają dodatkowych przywilejów. Są w takiej samej sytuacji, jak tysiące więźniów, mają takie same szanse jak zwykli ludzie i wierzą, że uda im się przeżyć.
    Z tych wszystkich powodów książka, choć jest literaturą piękną, jest też prawdziwym, momentami reporterskim zapisem piekła Auschwitz. Tak o obozach śmierci powinno się pisać i takie książki warto czytać. Polecam.

Warto zerknąć