ebook Czarne słońce
3.4 / 5.00 (liczba ocen: 2152)

Czarne słońce
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 27.37
Audiobook - najniższa cena: 21.45
wciąż za drogo?
empik#EMPIK - WTK
empik#EMPIK - WTK
33.95 złpremium: 21.90 zł Lub 21.90 zł
32.90 złempikGO: 24.99 zł z Empik Go 24.99 zł
-25% 27.37 zł Lub 24.63 zł
29.90 zł
31.03 zł Lub 27.93 zł
29.93 zł
30.01 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Autor bestsellerowego i sfilmowanego Ślepnąć od świateł, Jakub Żulczyk powraca z nową powieścią. Czarne słońce jawi się jako doskonała mieszanka gatunków literackich i przedstawia mroczną wizję naszego kraju.

Fabuła:

Wielka Polska jest krajem rządzonym przez Ojca Premiera, którego polityka doprowadziła, że państwo jest wyalienowane, odcięte od reszty Europy. W tym kraju ktoś, kto jest inny czy obcy, nie ma czego szukać, jest nazywany wrogiem i pozbawiany jakichkolwiek praw. Wszelkie przejawy inności, czy odmienności są szkalowane i uznawane za zdradę.

Gruz jest liderem neonazistowskiej bojówki, która odpowiada za usuwanie z grona obywateli elementów uznanych za antypaństwowe. Gruz budzi postrach nawet swoich współpracowników, jest brutalny, czynienie zła zdaje się być jego hobby, a zabijanie jest dla niego ekstazą. Kiedy rząd Wielkiej Polski zleca mu kolejne zadanie do wykonania, jego realizacja zmieni jego spojrzenie i światopogląd a nawet wywróci do góry nogami jego dotychczasowe życie.

Czarne słońce głęboko prowokując czytelnika, oferuje mu zarazem zaskakującą opowieść o miłości i duchowej przemianie, której może doświadczyć każdy z nas.

Czarne słońce od Jakub Żulczyk możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3). UWAGA! Opis książki, stanowi własność serwisu UpolujEbooka.pl, kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów jest zabronione przez UpolujEbooka.pl ©2022. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)
Nic nie wykrzywia ludzkiej mordy bardziej niż strach. Strach zamienia ją w papier, w zgnieciony żart.
Polityka to zawsze kłamstwo, nieważne kto ją robi.
Jak człowiek zamienia się w strach i ból. to przestaje być człowiekiem. Wystarczy niewiele czasu i siły, żeby to się stało.
Wolność nie jest tym samym, co samowola, nikt tego nie pojmuje! Wolność to odpowiedzialność za siebie, życiowa i etyczna. Do tej wolności trzeba dorosnąć. Ona wymaga wielkiej odwagi, bo wraz z nią idzie zaglądanie w otchłań i moralne postępowanie mimo tego.
Czarne słońce przedstawia Polskę w niedalekiej przyszłości. Jest to wspaniały kraj z mokrych snów nacjonalistów i prawicy katolicko-narodowej. Rządzi w nim Ojciec Premier, który jest wręcz symbolem zjednoczenia prawicowej polityki i Kościoła. Lewactwo ma do powiedzenia tyle, co – cytując pewnego polityka PiS – Żydzi w getcie*. Zbrojnym ramieniem władzy są neonazistowskie bojówki pozdrawiające się zawołaniem: Heil Hitler Wielka Polska. Unia Europejska to już tylko koszmarne wspomnienie, granice zostały zamknięte i przedzielone drutami kolczastymi. Marzenie o autarchii stało się faktem.

Oczywiście jest to tak nierealne, że autor musiał dodać element deus ex machina. W świecie przedstawionym samodzielną egzystencję Polski za murami i drutami kolczastymi umożliwiają ogromne złoża ropy odnalezione na Bałtyku. Bohaterem powieści jest neonazista o pseudonimie Gruz. Jest to oczywiste nawiązanie do rosyjskiego słowa, które na polski tłumaczy się jako ładunek. Dla znawców kina oczywisty będzie też związek z filmem „Ładunek 200”. Potwornie depresyjnym obrazem upadającego Związku Radzieckiego tuż po śmierci Andropowa. Bowiem właśnie w tym filmie pojawia się postać patologicznego mordercy i gwałciciela, który może być pierwowzorem bohatera książki.

NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK DUSZA

Ponieważ Czarne słońce to dystopiczna fantastyka, więc jasne jest, że akcja kieruje się w stronę ukazania najgorszych elementów świata przedstawionego. Gruz jest patologicznym mordercą i sadystą bez sumienia oraz przywódcą neonazistowskiej bojówki o nazwie Prawdziwy Faszyzm. Nawet w Wielkiej Białej Katolickiej Polsce nie może to być grupa oficjalnie wspierana przez rząd.

Aby akcję doprowadzić do jakiegoś zakończenia, znów niezbędna jest interwencja nadprzyrodzona. Po części romantyczna. A częściowo metafizyczna. Lewakom się to nie spodoba, prawakom tym bardziej i ci ostatni zapewne będą widzieć w tej powieści obrazę swoich uczuć religijnych. Literacko zastosowane rozwiązanie mnie nie przekonuje, to słaby punkt powieści. Za to końcówka powieści staje się nieocenionym źródłem aforyzmów i bon motów.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć