ebook Balladyna
3.19 / 5.00 (liczba ocen: 711)

Balladyna
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 16.90
wciąż za drogo?
-38% 19.20 złpremium: 11.52 zł Lub 11.52 zł
-56% 15.01 zł
-51% 16.90 zł
27.92 zł Lub 25.13 zł
34.90 zł Lub 31.41 zł
25.44 zł
27.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Ośmiu wybitnych polskich autorów odsłania współczesne oblicze Balladyny! Nieważne, jakie imię przybrała, prędzej czy później da się ją rozpoznać po charakterystycznej bliźnie na czole. Jednak nie każdy jest na tyle rozsądny, by zejść jej z drogi…

„Już przeszłość zamknięta
W grobach... Ja sama panią tajemnicy” – Juliusz Słowacki, „Balladyna”, akt V, scena IV

Balladyna ma wiele oblicz. Raz odcina głowę, bo taki ma kaprys; innym razem potrafi zabić po cichu, a winę zrzucić na kogoś innego. Jest pełna nienawiści i nie przebiera w środkach w dążeniu do realizacji swoich planów. Manipuluje, kłamie, oszukuje, zabija. Zło kusi ją od dziecka. Ma bardzo dobrą pamięć i nie zna litości. Czasem skrywa się pod innym imieniem. Bella, Beata, B., Sandra, Waleria, a nawet Al Bandyn. Nieważne jakie imię by przybrała, prędzej czy później da się ją rozpoznać po charakterystycznej bliźnie na czole…

Balladyna od Max Czornyj, Gaja Grzegorzewska, Robert Małecki, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rogala, Alek Rogoziński, Marek Stelar, Marcel Woźniak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Śmiem twierdzić, że to trafiona propozycja dla miłośnika kryminału. Zdumiewająco równa antologia pełna ciekawych i wartko opowiedzianych historii. Autorzy fundują nam prawdziwy rollercoaster emocji, którego nie sposób nie polecić.Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Opowiedziane.pl
Faktycznie da się jednak w każdym z opowiadań zauważyć pewne podobieństwa do tytułowej Balladyny, chociaż w jednym przypadku będzie to łatwiejsze, w innym nieco trudniejsze. Wydaje mi się, że wiele tak naprawdę zależy od samej interpretacji, a ta czasami może biec bardzo daleko i nawet wychodzić poza to, co miał na myśli autor. W sumie to jest nawet dosyć urzekające – że każdy ma prawo do własnego odbioru danej historii i może w niej dostrzec coś swojego.

Cała recenzja na blogu: Balladyna

Ocena: 3/6 czytaj więcej
©BookeaterReality
Osiem twarzy Balladyny

Dotychczas znałem jedno oblicze Balladyny. A to za sprawą lektury Juliusza Słowackiego. Jej współczesny obraz nakreśliła ósemka czołowych polskich pisarzy biegłych w literackiej sztuce kryminalnej. I muszę przyznać, że jest on nad wyraz intrygujący. Nie da się ukryć, iż jest to postać przebiegła, budząca strach. A jej umiejętność przybierania różnych szat, zaskakuje. Max Czornyj, Gaja Grzegorzewska, Robert Małecki, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rogala, Alek Rogoziński, Marek Stelar i Marcel Woźniak w charakterystyczny dla swej twórczości sposób, nakreślili współczesną wersję Balladyny. Czuć w tej antologii różnorodność stylów oraz gatunków, co akurat jest wielkim atutem, gdyż nie wieje nudą, a co najważniejsze na nowo odkrywamy dzisiejszy wyraz kobiety, która jest pełna nienawiści i nie przebiera w środkach w dążeniu do realizacji swoich planów. Umiejętnie gra na ludzkich emocjach, manipulując, kłamiąc, oszukując, a w konsekwencji zabijając.

Wydawnictwo Filia, Filia Mroczna Strona miało genialny pomysł, na stworzenie antologii, z której wyłania się obraz Balladyny na obecne czasu. Czym różni się od tej sprzed stu osiemdziesięciu pięciu lat? Czy jest brutalniejsza w stosowanych przez siebie środkach? Czy może jednak na przestrzeni lat, jej zachowania nie uległy zmianie i dyktowane są tymi samymi powodami? Koniecznie sprawdźcie to na własnej skórze i sięgnijcie po tę wyjątkową antologię opowiadań. Twórczość większości autorów tych opowiadań jest mi znana. I przyznać muszę, że nadal swą kreatywnością, budzą mój ogromny zachwyt i szacunek.

Odkryciem jest dla mnie Gaja Grzegorzewska, której opowiadanie Model testowy B sprawił, że niezwłocznie sięgnę do twórczości tej pisarki. Co ważne podkreślenia każde opowiadanie niesie ogromny ładunek emocji. To nie jest kolejna ballada o miłości, Maxa Czornyja podkreśla indywidualny styl autora ociekający krwistą fabułą. Psychologicznych rozważań Balladyny podjął się Łukasz Orbitowski. Robert Małecki, myślę, że tego Pana miłośnikom kryminałów przedstawiać nie trzeba. Autor, to zdecydowany mistrz kryminalnego pióra, który genialnie Gra na naszych czytelniczych emocjach, pociągając za nasze neurony niczym mistrz batuty. Twórczość Małgorzaty Rogali pokochałem od pierwszej przeczytanej książki. Pani Małgorzato, dzięki opowiadaniu Beata miłość ta trwa i przekonuje mnie, że będzie dozgonna. Autorka umiejętnie wplata w kryminał wątki obyczajowe, co powoduje, iż jest on bardziej realny, namacalny. Opowiadanie Królowa Alka Rogozińskiego pokazuje nam, że królowa może być tylko jedna. To opowiadanie było boskie, po prostu boskie! Cudowne! Upadek Marka Stelara sprawił, że jeszcze długo podnosiłem swoją szczękę z podłogi. Bezwzględny obraz Balladyny jaki stworzył Autor do dziś jawi mi się w snach. Raz, dwa, trzy – znikasz Ty, Marcela Woźniaka spowodował, że zniknąłem jak kamfora, zatapiając się w tej elektryzującej historii. I tym oto sposobem niespodziewanie doszedłem do końca wymieniania pozytywnych stron antologii, która na swych stronach ukazuje nam nową, zróżnicowaną twarz jednej z najsłynniejszych kobiet polskiej literatury. Koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę, by poznać Balladynę obecnych czasów i przekonać się, czy w odniesieniu do pierwowzoru powiedzenie kobieta zmienną jest pozostaje aktualne.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć