ebook 1939. Wojna? Jaka wojna?
3 / 5.00 (liczba ocen: 1)

1939. Wojna? Jaka wojna?
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 27.75
wciąż za drogo?
31.62 złpremium: 20.40 zł Lub 20.40 zł
27.75 zł Lub 24.98 zł
34.00 zł
34.00 zł Lub 30.60 zł
27.95 zł
31.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Co sprawiło, że Polacy na kilka miesięcy przed wybuchem straszliwej wojny, popadli w zbiorowy optymizm i nie wierzyli, że stoją na krawędzi Armagedonu? „Po przeczytaniu dziesiątek wspomnień, pamiętników, dzienników, książek, starych gazet – wydaje mi się, że istniała też inna droga…” – Cezary Łazarewicz

Piątego stycznia 1939 roku kanclerz Adolf Hitler z najwyższymi honorami podejmuje Józefa Becka, polskiego ministra spraw zagranicznych, w swojej alpejskiej rezydencji w Berghof i zapewnia go, że na niczym nie zależy mu tak bardzo, jak na silnej i niezależnej Polsce. Zwykli Polacy żyją swoimi codziennymi sprawami.
Trzydziestego pierwszego sierpnia tego samego roku Joachim Ribbentrop nie chce się spotkać z żadnym polskim dyplomatą.
Uznaje, że nie ma o czym rozmawiać.
Czy w 1939 roku mogło się to wszystko potoczyć inaczej?

O Autorze:
Cezary Łazarewicz – dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach, między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”. Autor wielu książek, laureat nagród, w tym Nike za „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Mieszka pod Warszawą, pochodzi z Darłowa.

1939. Wojna? Jaka wojna? od Cezary Łazarewicz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Znajdziemy w tej książce tyle punktów stycznych z dziś, że nie jestem pewna... Czy możemy spać spokojnie? Codzienność była bujna, wiara ogromna, a rokowania... Bali się nieliczni, a powinni wszyscy! To zajmująca opowieść o błędach, głupocie i przerośniętym ego narodu. Świetny materiał na lekcję pokory. POLECAM!Ocena: 4+/6
©Opowiedziane.pl
W tym roku z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej na rynku wydawniczym pojawiło się kilka publikacji opowiadających o wydarzeniach bezpośrednio poprzedzających rozpoczęcie tej potwornej wojny. Na lekcjach historii, uczymy się właściwie tylko o wydarzeniach mających miejsce od 01 września 1939 roku. Tym chętniej sięgnęłam po książkę opowiadającą o tym co działo przed tym dniem. Powiem Wam, że jej lektura była dla mnie lekkim szokiem.

Dlaczego?

Po pierwsze uderzyło mnie podobieństwo nastrojów politycznych w Polsce z okresu przedwojennego i tego dziś. Po drugie myśl, że wszystko mogło się potoczyć zupełnie inaczej, że wojna mogła wybuchnąć przez nieporozumienie, że celem Adolfa Hitlera mógł być sam Gdańsk, a nie jak uczono nas w szkole do tej wojny pretekstem. Mimo tylu lat, nadal jednak nie rozumiem, jak to możliwe, że Polacy, tuż przed wybuchem wojny żyli pełni optymizmu, całkowicie niemalże zawierzając paktom, spotkaniom dyplomatycznym i obietnicom, głusi na niepokojące wieści o nadciągającym kataklizmie. Wiem, że łatwiej oceniać historię z perspektywy czasu. Niemniej jednak lektura reportażu Cezarego Łazarewicza 1939. Wojna? Jaka wojna? wstrząsnęła mną i mocno dała do myślenia, nie tylko na temat tamtej Polski ale również tej współczesnej.

1939. Wojna? Jaka wojna? jak czytamy na jej tylnej okładce to zapis nadchodzącej katastrofy. Tym bardziej przerażający, że Cezary Łazarewicz, na podstawie dziesiątek przeczytanych wspomnień, pamiętników, dzienników, książek i starych gazet a także innych publikacji, przedstawia właściwie dowody na to, że mogła istnieć inna droga, że można było inaczej pokierować losami narodu.

Sięgnęłam po tę książkę, bo od zawsze interesowały mnie losy mojego kraju. Dodatkową zachętą był dla mnie fakt, że reportaż został napisany przez Cezarego Łazarewicza, którego ogromnie cenię jako reportażystę i publicystę. Cieszę się, że i tym razem się nie zawiodłam. Wprost przeciwnie. Książka 1939. Wojna? Jaka wojna? to lektura trudna, przejmująca. Mimo to, ma w sobie ogromną dozę przystępności.

Ciekawym zabiegiem, było oddanie miejsca przemyśleniom pułkownika Stefana Roweckiego dotyczącym przygotowaniom do wojny a także fragmentom pamiętników Romany Oszczakiewicz, będącej żoną kapitana Wojska Polskiego. Oszczakiewicz jest pewna, że wojna nastąpi i że nie będzie tak krótka jak niektórzy przypuszczają.

Bardzo serdecznie, zachęcam Was do sięgnięcia po tę publikację. Nie jest ona łatwa, choć napisana w przystępny sposób. Na pewno jednak jest warta poznania. Polecam.

Ocena: 5/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Warto przeczytać by zapoznać się z ostatnią drogą II Rzeczpospolitej.

Warto zerknąć