ebook Diabeł w maszynie
3.59 / 5.00 (liczba ocen: 173)

Diabeł w maszynie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.69
wciąż za drogo?
26.97 złpremium: 17.40 zł Lub 17.40 zł
22.69 zł Lub 20.42 zł
29.00 zł
29.00 zł Lub 26.10 zł
22.74 zł
23.87 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Dla fanów „Zabawek diabła” kolejna delicja. Powraca Domenic Jordan – medyk, socjopata, genialny detektyw i tropiciel magii w jednej osobie, a wraz z nim pełne tajemnic, mroczne kryminalne zagadki i sytuacje rodem z horroru.

Premierowy zbiór opowiadań niesamowitych, pełnych tajemnic, mrocznych kryminalnych zagadek i niezwykłych sytuacji rodem z horroru. I łącząca je postać Domenica Jordana – medyka, socjopaty, błyskotliwego detektywa, tropiciela magii i spraw nierozwiązanych. Nastrojowe intrygi i tajemnice przyprawiające o dreszcz grozy, czyli Anna Kańtoch w najlepszym wydaniu!

Diabeł w maszynie od Anna Kańtoch możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Diabeł w maszynie Anny Kańtoch to premierowy, trzeci tom przygód detektywa Domenica Jordana, który zajmuje się sprawami nadprzyrodzonymi. To spotkanie z niezwykłym, dociekliwym i nieco mrocznym śledczym zaliczam do bardzo udanych. (A jeśli jesteście ciekawi wcześniejszej części, recenzja drugiego tomu Zabawki diabła.)

Książka zawiera pięć opowiadań poświęconych śledztwom prowadzonym przez inteligentnego, lubiącego wyzwania Domenica Jordana, będącego podopiecznym biskupa Alestry, Ipolita Malartre. W Portrecie rodziny w lustrze nasz bohater trafia do zamku na odludziu, zamieszkałego przez blisko związaną ze sobą szlachecką rodzinę i ma tam do czynienia z różnego rodzaju bestiami. Następnie w utworze W ciemności angażuje się w poszukiwania Sancii, szesnastoletniej szlachcianki, która zaginęła na ulicach Alestry, przy czym poznajemy jego zagorzałego fana, Martisa Chatzberta. Kolejne zadanie czeka na detektywa za morzem – w Anatomii cudu spotyka czarnoskórą kobietę, której historia jest zaiste mroczna i tragiczna. Zaś w Diable w maszynie od kogoś bardzo wysoko postawionego dostaje zadanie eskortowania pewnego mężczyzny, wdeptując przy okazji w sporą aferę. Natomiast Majstersztyk to historia pewnej trupy, która daje przedstawienia w lokalnym teatrze, ale skrywa sporo dawnych tajemnic.

Ten tom wyróżnia się na tle pozostałych na zdecydowany plus pod względem zróżnicowania pomysłów na fabułę, jest także bardziej zaawansowany stylistycznie i konstrukcyjnie, co sprawia, że czyta się go po prostu znakomicie. Domenic nie prowadzi już tylko śledztw na zlecenie – jego działania mają bowiem konsekwencje w wyższych sferach, wpływają na opinię o nim i biskupie, a także odkrywają wielopiętrowe, szeroko zakrojone intrygi, które mogą mieć impakt nawet na politykę kraju. Każde z opowiadań prezentuje wiarygodne postaci i ich motywacje oraz buduje coraz bardziej złożony obraz świata przedstawionego, w którym siły nadprzyrodzone przeplatają się ze zwykłym ludzkim wyrachowaniem. W wyniku tego zło przybiera nie tylko demoniczne, ale przede wszystkim ludzkie twarze i przejmuje czytelnika do szpiku kości. Spodziewałam się tu raczej lekkiej lektury, a otrzymałam coś znacznie ciekawszego – nie tylko mogłam próbować się domyślić rozwiązań zagadek, ale też dostrzec tragizm malowanych przez Annę Kańtoch historii dotkniętych nieszczęściem jednostek. Co mnie szczególnie ucieszyło, nie zabrakło także zdrowej dawki ironii – nie tylko w wielu wypowiedziach Domenica, ale także m.in. w fabule W ciemności, gdzie młody policjant Martis Chatzbert szukając zaginionego detektywa, przechodzi od całkowitej fascynacji nim do zgoła innych uczuć.

Zatem gorąco polecam Diabła w maszynie nie tylko miłośnikom twórczości Anny Kańtoch, ale także tym ceniącym sobie inteligentne połączenie kryminału z fantasy. W pozornie nieskomplikowanych opowiadaniach kryją się tu bowiem przejmujące, czasem zaiste tragiczne historie, które niepostrzeżenie wciągają bez reszty. Mam nadzieję, że lektura sprawi Wam równie wiele przyjemności, co mi!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Głodna Wyobraźnia
Diabła w maszynie czytało mi się bardzo dobrze, podobnie jak poprzednie dwa tomy opowiadań i bardzo się cieszę, że mogłem poznać dalsze losy Domenica. W tych pięciu opowiadaniach na Jordana czeka znów wiele trudnych, nieoczywistych i niebezpiecznych zagadek do rozwiązania. W Portrecie rodzinnym w lustrze mamy okazję cofnąć się do czasów młodości Domenica. Jest to jego pierwsza misja zlecona przez biskupa Malartre'a, od której zależy przyszłość Jordana. Jednak sprawy się dość szybko komplikują, a rozwiązanie zagadki zamku Limayraca nie jest wcale takie oczywiste, a zakończenie pozostaje otwarte. Natomiast kolejne cztery opowiadania kontynuują fabułę ze zbioru Zabawki diabła i są ze sobą mniej lub bardziej powiązane. Dowiadujemy się więcej szczegółów na temat śmierci Alais, kuzynki Domenica, co w poprzednich opowiadaniach zostało niedopowiedziane. Jak się później okaże ta sprawa jest powiązana z kolejnymi śledztwami, jakie przyjdzie bohaterowi rozwiązywać, a za wszystkim stoi tajemnicza i wpływowa organizacja, której zadania i cele są dość niejasne. Choć bohater dowiaduje się prawdy, to nie przynosi ona ukojenia i wciąż trudno mu pogodzić się ze stratą.

W zbiorze znajdziemy trzy premierowe opowiadania: Portret rodzinny w lustrze, W ciemności oraz Diabeł w maszynie. Natomiast opowiadanie Anatomia cudu zostało wcześniej opublikowane w Nowej Fantastyce i później wraz z Majstersztykiem znalazło się w akcji Bookrage. Bardzo się cieszę, że wydawnictwo postanowiło dołączyć do najnowszego zbioru opowiadań również te dwa teksty, ponieważ próba szukania ich na własną rękę dla osób, które nie kupiły pakietu na Bookrage mogłoby być wręcz niemożliwe. A tak dobrze uzupełniają i stanowią ciąg logiczny przedstawionych w opowiadaniach wydarzeń.

Anna Kańtoch ponownie zabiera czytelnika do ponurego świata, który zdążyłem już polubić. Najgorszymi potworami są znów ludzie, którzy dla własnych interesów, korzyści, czy zemsty są w stanie zrobić wszystko... Znajdziemy tutaj tajemniczego bliźniaka Jordana, który wygląda i myśli jak on, porwania, zabójstwa, sztuczki magiczne i wiele więcej. Zdecydowanie nie sposób się nudzić i autorka wciąż niejednym potrafi zaskoczyć. Świat, w jakim przyszło żyć Jordanowi do niedawna wydawał się jakby zatrzymany w miejscu, jeśli chodzi o rozwój techniki. Kańtoch postanowiła to nadrobić w tytułowym opowiadaniu, w którym dość mocno został zaznaczony wątek rozwoju naukowego i konstruowania maszyn oraz silników, które są przez wielu wysoko postawionych ludzi uważane za wynalazek diabła.

Diabeł w maszynie to premierowy zbiór opowiadań fantasy o Domenicu Jordanie. Trzy z nich to nowe teksty, dwa zaś już wcześniej były opublikowane. Ponownie świetnie się bawiłem czytając o przygodach i śledztwach Jordana i mam nadzieję, że niedługo otrzymamy kolejny zbiór opowiadań. Polecam!

Ocena: 4+/6
czytaj więcej
©Świat fantasy
Gdzieś w Europie leży Okcytania, a jej stolicą jest Alestra. Nie jest to jednak znana nam Europa. Nie jest to również znany nam świat. Domenic Jordan jest medykiem, błyskotliwym detektywem, badaczem magii i demonów, niezwykle inteligentnym, choć niezbyt empatycznym młodym człowiekiem. Moglibyśmy też rzec, że jest sybarytą i lubi być zamożny. Zaś źródłem jego zamożności są zlecenia od biskupa Malartre, a te zwykle łączą się wielkim ryzykiem. Tak w skrócie rysuje się zbiór opowiadań pod tytułem Diabeł w maszynie.

Uniwersum oszczędnie rysowane w cyklu opowiadań Anny Kańtoch jest jedną z najbardziej interesujących kreacji fantastycznych we współczesnej literaturze. Nie jest to klasyczna fantasy, która zwykle przybiera sobie raczej średniowieczne szaty. Okcytania raczej przypomina kraje europejskie sprzed pierwszej rewolucji technicznej. Różni się tym od naszego świata, że istnieje tam magia, a Kościół ma do niej podejście ambiwalentne. Magia może bowiem być dobra lub zła. Są też demony i to z nimi czasami musi walczyć Domenic Jordan.

W opowiadaniach tych znajdziemy elementy kryminalne oraz trochę horroru i fantastyki. Bohater zaś jest postacią intrygującą i niezwykłą. Całość zamyka się w krótkich i chwilami wręcz ascetycznych formach opowiadań. Jednocześnie narracja jest na tyle intrygująca w swej tajemniczości i niedopowiedzeniach, że zarówno intryguje czytelnika, jak i zmusza do ciągłej uwagi. Nic bowiem nie jest w tych historiach oczywiste.

Jedno z opowiadań zbioru Diabeł w maszynie nosi tytuł Majstersztyk. Majstersztyk to praca czeladnika, którą musiał wykonać w swej specjalności, aby zostać mistrzem. I od tego zaczyna się opowiadanie będące również szczególnym majstersztykiem intrygi literackiej. Można powiedzieć, że tematem skomplikowanego dochodzenia jest magia i zemsta. Choć to oczywiście tylko część prawdy. Istotne są bowiem nie tylko same wydarzenia, lecz również ich tło oraz wybory, których muszą dokonać bohaterowie. Magia, która pojawia się w fabule opowiadań jest swoistym zwierciadłem duszy ludzkiej, ludzkich słabości i emocji. Lekturę opowiadań zdecydowanie polecam.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć