ebook Układ
3.33 / 5.00 (liczba ocen: 438)

Układ
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 27.00
Audiobook - najniższa cena: 31.31
wciąż za drogo?
27.00 zł Lub 24.30 zł
30.60 zł Lub 27.54 zł
34.00 zł
34.00 zł
27.20 zł
30.60 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Kolejna część cyklu kryminalnego z komisarz Moniką Brzozowską w roli głównej. Powieść, która tak jak poprzedzająca ją „Rysa”, wciąga bez reszty w mroczny świat układów, zależności i tajemnic.

Współczesna Warszawa. Po śmierci partnera komisarz Monika Brzozowska, oddelegowana na przymusowy urlop, ponownie wpada w nałóg narkotykowy, przez który przed laty stoczyła się na dno. Tymczasem sprawa kryminalna, którą policjantka została zmuszona przekazać do rozpracowania kolegom po fachu, na nowo zaczyna zbierać krwawe żniwo. Giną kluczowi świadkowie. Wiele wskazuje na to, że policja nadepnęła na odcisk szajce wpływowych pedofili, której interesy sięgają kilkunastu lat wstecz i łączą się… z przeszłością samej Brzozowskiej.
„Układ” to frapująca mieszanka kryminału i thrillera psychologicznego, w której decydującą rolę odgrywa toksyczna przeszłość zatruwająca teraźniejszość. To również realistyczne i bezlitosne studium nałogu i osamotnienia, z jakim boryka się osoba uzależniona. Mimo własnych słabości bohaterka będzie musiała stanąć oko w oko z bolesnymi konsekwencjami dawnych decyzji i z kimś, kto przed laty przyczynił się do wzniecenia ognia pod jej osobistym piekłem. 

O Autorze:
Igor Brejdygant – rocznik 71, pisarz, scenarzysta, reżyser, fotograf. Autor scenariuszy do filmów fabularnych „Palimpsest” (reż. Konrad Niewolski), „Prosta historia o morderstwie” (reż. Arkadiusz Jakubik) oraz do seriali „Paradoks”, „Zbrodnia”, „Belle Epoque”, „Ultraviolet”. Studiował na wydziale produkcji w łódzkiej PWSFTiTV. Jako reżyser pracuje przy formach dokumentalnych – seria „Asy B klasy” dla Canal+, „Szaleńcy Pana Boga” dla Religia TV oraz cykl „Handlarze” dla TTV. Jako autor do tej pory napisał trzy bardzo dobrze przyjęte przez czytelników i krytykę powieści kryminalne „Rysa” (W.A.B. 2018), „Szadź” (2017) oraz „Paradoks” (2016). Jest także współautorem opartego na faktach tomu opowiadań „Opowiem ci o zbrodni” (2018), na podstawie którego powstał program telewizyjny o tym samym tytule.

Układ od Igor Brejdygant możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Literackie nagrody zobowiązują. Nie tylko pisarzy, ale także czytelników. Trochę słabo nie znać autorów, którzy otrzymują wyróżnienia, szczególnie te istotne. Międzynarodowy Festiwal Kryminału dla miłośników tego właśnie gatunku jest pewną wytyczną, a skoro Igor Brejdygant otrzymał nagrodę im. Janiny Paradowskiej, to dobrze byłoby wiedzieć, kto zacz. Rysę, za którą autor otrzymał wspomniane wyróżnienie, postanowiłam sobie chwilowo odpuścić i zacząć od drugiej części serii, Układu.

Wstępne rozeznanie w kwestii autora zapaliło w mojej głowie pewną lampkę, bowiem okazało się, że Brejdygant to nie jest przypadkowy człowiek, debiutant, któremu przyśniła się historia i postanowił ją opowiedzieć. To facet, który wyśnił tych historii już wiele, przenosząc nawet niektóre na ekran. Przyznaję – słabo, że wcześniej o tym nie wiedziałam. Układ miał wszystko zmienić, wywołać we mnie miłość do kolejnego pisarza (swoją drogą – to moje literackie serce wcale nie jest szczególnie pojemne, a jednak co jakiś czas ktoś nowy się w nim pojawia). Czy się udało? I tak, i nie.

Komisarz Monika Brzozowska przebywa na bezpłatnym urlopie po tym, jak w obronie własnej zabiła swojego męża. Wolny czas nie upływa jej na gojeniu ran. Przeciwnie, owe rany pogłębiają się z każdym dniem. Sprzyjają temu kolejne dawki narkotyków, których sobie nie szczędzi. Fabuła nie zaskakuje – poturbowana przez życie pani komisarz nagle musi wrócić do pracy, aby rozprawić się z bandą zboczeńców-pedofilów. Giną kolejni świadkowie i (jak to zwykle bywa) sytuacja robi się napięta.

I gdyby tak wziąć ten kryminał „na sucho”, oprzeć się jedynie na tej powierzchownej fabule, to śmiało można by powiedzieć, że Brejdygant nie zabłysnął. Dość niewiarygodna postać Brzozowskiej, która wciąga wszystko, co tylko ma pod ręką, nieprawdopodobna historia zabójstwa jej męża i wszystko, co dzieje się wokół tej postaci, zupełnie mnie nie przekonała. Być może byłoby mi łatwiej, gdybym jednak sięgnęła najpierw po Rysę, bowiem autor nie zadbał o czytelnika na tyle, by cała historia była klarowna i kleiła się ze sobą. Rzeczywiście odniosłam wrażenie, że się starał, ale chyba jednak nie do końca wyszło. Jestem przekonana, że gdyby temu podołał, postępowanie pani komisarz byłoby dla mnie bardziej zrozumiałe (podobnie jak historia z jej mężem).

Jest jednak jeszcze to drugie dno. To coś, co sprawia, że fabuła to nie tylko płytka historyjka. Układ rzeczywiście niesie ze sobą coś więcej, pokazuje śmierdzący świat pozbawiony lojalności i uczciwości. Brejdygant odziera z pięknych szat kler, z impetem kopie w nogi krzeseł, na których siedzą politycy, niby przypadkiem rozlewa szambo na wypucowane lakierki biznesmenów. I robi to bez wahania. Szkoda, że Układ okazał się taki nierówny. Świetne tło i średni front to dla mnie za mało, ale trzymam kciuki za autora, bo wierzę, że tę historię można jeszcze wyprowadzić „na prostą” – może w kolejnej części?

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Spadło mi z regała
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć